"Криза легітимності" – політолог пояснив, чому розмови про закінчення строку повноважень влади є маячнею

Читать на русском

Фесенко зазначив, що повноваження Зеленського не закінчуються у травні, а зворотнє стверджує російська пропаганда

Читать на русском
Володимир Фесенко
Чому в країні апріорі неможливо розглядати передачу влади виключно парламенту: думка експерта

Фесенко зазначив, що повноваження Зеленського не закінчуються у травні, а зворотнє стверджує російська пропаганда

Розмови про передачу влади в Україні парламенту на фоні нібито завершення у травні президентських повноважень Володимира Зеленського, які циркулюють у суспільстві, є маячнею з огляду на те, що такий сценарій не відповідає Конституції. Згідно з основним документом держави, президента обирають на 5 років, але це не означає, що його повноваження обмежуються цим терміном. Щодо Верховної Ради, повноваження парламенту діють за аналогічним принципом. 

Про це повідомив політолог і голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко в інтерв'ю Інформатору. Він підкреслив, що під час війни діє принцип безперервності влади, і повноваження президента закінчуються тільки тоді, коли його правонаступник набирає повноважень.

 

Володимир Фесенко зазначив, що повноваження Зеленського не закінчуються у травні, а зворотнє стверджує російська пропаганда та політики і активісти, які знаходяться в опозиції до президента.

"У Конституції йдеться про те, що президента саме обирають на 5 років, а не про те, що його повноваження тривають такий термін. Там діє принцип безперервності влади, а повноваження закінчуються тоді, коли замість нього (президента – ред.) набуває повноважень його правонаступник. Наприклад, якщо уряд йде у відставку, він виконує повноваження до формування нового уряду і передає їх вже затвердженому Кабміну. Повноваження Верховної Ради діють за таким самим принципом”, – зауважив експерт.

За словами Фесенка, після 5 років правління президента необхідно провести вибори, але під час воєнного стану зробити це неможливо. Щодо Верховної Ради, то є норма, згідно з якою повноваження парламенту закінчують після дії воєнного стану та обирання нового складу ВР, але щодо глави держави такої норми немає, тому відповідне роз’яснення має дати Верховний Суд.

"Найбільш логічно, що по відношенню до президента діє така ж норма, як і щодо Верховної Ради. Тобто повноваження Зеленського закінчаться тоді, коли буде обраний новий президент та відбудеться його інавгурація”, – додав він.

Політолог наголосив, що якщо б діяльність президента через 5 років каденції була б нелегітимною, то у Законі або Конституції була б прописана норма щодо передачі його повноважень до того, як оберуть нового. Водночас норма щодо передачі повноважень голові Верховної Ради діє лише у разі, якщо президент достроково припиняє повноваження, зокрема, йде у відставку або помирає.

Опитування КМІС щодо виборів-2024

Більшість українців (69%) вважають, що Володимир Зеленський має залишатися на посаді президента до кінця воєнного стану на фоні того, що з питанням виборів під час війни поставили остаточну крапку. При цьому, за зиму зросла кількість тих, хто не хоче, щоб теперішній очільник держави балотувався в президенти під час майбутніх виборів. Також невелика кількість громадян України (10%) не проти, щоб повноваження президента після травня 2024 року передали виконувати голові Верховної Ради (наразі це Руслан Стефанчук - ред.). Серед тих, хто довіряє Зеленському, 54% підтримують варіанти можливості зміни влади (з них 31% вважають за можливе проведення виборів, а 23% - передання повноважень голові Верховної Ради).

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

На київській Троєщині триває будівництво верхової гілки з'їзду з Подільсько-Воскресенського мосту. Як саме проєктувальники продумали проїзд транспорту, і від яких варіантів вирішили відмовитися - розкриває інфраструктурний оглядач Павло Авдокушин.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписати на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.