Разумков виправив свій грандіозний факап щодо легітимності Зеленського: президент має передати владу спікеру, але добровільно

Ексспікер ВР в інтерв’ю 5 каналу казав, що згідно Конституції повноваження Зеленського у травні 2024 мають бути передані голові Верховної Ради Стефанчуку - проте Разумков вирішив уточнити свою думку: все має вирішити Конституційний суд

Дмитро Разумков
Разумков добре знається на законах та Конституції: навіщо він каже неправду?

Коли у травні через війну не відбудуться вибори президента, Володимир Зеленський має передати владу голові Верховної Ради. Так вважає Дмитро Разумков, який, до речі, також обіймав посаду спікера. Разумков уточнив в коментарі для Інформатор-Україна, що передача влади має відбутися на добровільних засадах, а не згідно Конституції, як він казав раніше. Разумков вважає, що у цьому в законодавстві наявні протиріччя, що можуть бути остаточно врегульовані рішенням Конституційного суда. 

"Якщо ми говоримо про Конституцію, то дійсно є неперервність — президент виконує обов'язки, поки наступний президент не пройде процедуру інавгурації і не вступить у свої права.... Якщо ми говоримо про Конституцію, то там чітко прописано, що повноваження ВР продовжуються до кінця війни. А про президента такого немає", - сказав Разумков в коментарі Інформатору. 

Він додав, що, на його думку, Зеленський вважає, що він має право цілком за законом залишатися на посаді президента до кінця війни. Так само вважають інші представники влади. Проте, підкреслює Разумков, є єдиний орган, який має це тлумачити — Конституційний Суд. І влада мала б звернутися до Конституційного Суду. Тоді в суспільстві не було б дискусій щодо легітимности повноважень голови держави після 20 травня. Власне дискусії про легітимність Разумков вважає "дуже поганими":

"Якщо ми говоримо, як, на мою думку, це мало б відбуватися: Зеленський мав би скласти свої повноваження. Він мав би написати заяву після п'яти років. Це моя думка. Чому вони (влада — ред.) не звернулися до КСУ — це питання, на яке у мене відповіді немає", - підкреслив Дмитро Разумков у коментарі Інформатору. 

Де тут факап? 

На думку редакції, цим коментарем Разумков спромігся виправити власну помилку, якої він припустився у попередньому свойому вислові на цю ж тему - 14 лютого, під час інтерв’ю 5 каналу. Тоді ексспікер теж описав сценарій передачи влади від президента спікеру, проте він посилався не на особисте бажання Володимира Зеленського, а на нібито вимоги Конституції. Ось що тоді сказав Разумков: 

«Немає колізії легітимности. Повноваження президента завершуються навесні цього року, далі чітко прописано в Конституції, що має відбуватися. Є голова Верховної Ради, він виконує функции президента до того, як буде обрано нового президента... Вибори можливі після закінчення військового стану, тобто після завершення війни. Все гаразд, все стандартно, все по демократичному. Я розумію, що це не подобається ані Зеленському, ані офісу (президента, - ред.), але закон є закон. Мені теж багато чого не подобається…»

Відтоді експерти висловлювали думку, що ця заява Дмитра Разумкова є помилкою. І навіть грандіозним факапом.

Принаймні, можливість трансферу влади від президента до спікера ВР описана в ст. 112 Конституції лише на випадок дострокового припинення повноважень президента. При цьому у статті 108 Конституції перелічені 4 причини дострокового припинення повноважень Президента: 

  1. Відставка (за власної ініціативи);
  2. Неспроможність виконувати обов’язки за станом здоров’я;
  3. Усунення голови держави з посади в порядку імпічменту;
  4. Смерть. 

Водночас та ж сама 108 стаття Конституції вказує, що президент має виконувати свої повноваження до вступу на пост новообраного президента. В нашому випадку - до виборів нового президента, що відбудуться після війни.

Проблема у тому, що Дмитро Разумков, який обіймав посаду спікера ВР, має знати "законодавчу абетку". Тож є припущення, що ексспікер чи свідомо спотворив вказане в Конституції, чи висловився неточно. У будь якому випадку його висловлювання в інтерв’ю 5 каналу було розповсюджено провідними медіа держави-агресора, що мали на меті просування наративу про кризу легітимності української влади. 

Раніше Інформатор перераховував наративи, завдяки яким росія намагається впливати на громадську думку в Україні. При цьому вони мають на меті спровокувати, щонайменше, парламентську кризу. Як максимум - політичну кризу в суспільстві та навіть Майдан-3. Примарна криза легітимності президента після 20 травня є одним з тих наративів. 

Читайте з цієї теми:

Як зараз справи у Дмитра Разумкова

Під час успішної передвиборчої кампанії Володимира Зеленського Дмитро Разумков був одним з найближчих до майбутнього президента людей та головним політтехнологом Зе-команди. Після перемоги та дострокових виборів до Верховної Ради Разумков обійняв посаду спікера парламенту. Проте станом на зараз Дмитро Разумков та Володимир Зеленський є антагоністами.

7 жовтня 2021 року Разумкова звільнили з посади спікера ВР. Це рішення підтримали 284 нардепи, однак воно не було легким для влади, адже формально особливих претензій до політика не було.

Ба навіть більше: чимало політичних експертів казали, що Разумков, з властивою йому дипломатичністю та бездоганним знанням норм регламенту, був одним з кращих голів Верховної Ради за весь час. Втім, відставка все ж таки сталася: після того, як Разумков вирішив направити законопроєкт про деолігархізацію на розгляд Венеційської комісії. 

На думку експертів, конфлікт між спікером та президентом міг бути спричинений ревнощами з боку Володимира Зеленського, тобто підозрою, що Разумков почав грати у власну гру. Після гучної відставки вже колишній голова парламенту став на якийсь час топньюзмейкером країни, йому віщували велике політичне майбутнє.

Однак водночас після відставки Разумков почав втрачати популярність, ця тенденція наразі зберігається. Тож через деякий час медіа частково втратили до нього інтерес. Це трапилося навіть попри те, що Разумков заснував власний політичний рух - “Розумна політика”. За деякими оцінками цей рух спонсорує відомий олігарх Рінат Ахметов. 

Подружжя
Подружжя Зеленських та Разумков, весна 2019-го

Батько майбутнього спікера Олександр Разумков був політиком та помічником другого президента України Леоніда Кучми. Відомий соціологічний центр Разумкова названий саме на честь батька Дмитра Олександровича. На жаль, того не стало у віці 40 років. 

Олександр Разумков - батько Дмитра
Олександр Разумков - батько Дмитра

Наразі 40-річний Разумков працює в парламенті народним депутатом. Одружений на Чайці Юлії Володимирівні, яка за перший рік війни заробила 17,4 мільйони гривень. Виховує двох синів - Олександра та Олексія.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі  Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube