Повторний медогляд для осіб з паралічем кінцівок: які ризики несе мобілізація по-новому

Читать на русском

Зміни в законопроєкті 10449 можуть вплинути на осіб з інвалідністю, яких будуть карати за відмову від медогляду

Читать на русском
Людей з інвалідністю змусять до медогляду за новим законопроєктом про мобілізацію
Новий законопроєкт про мобілізацію передбачає повторні медогляди для осіб з інвалідністю

Зміни в законопроєкті 10449 можуть вплинути на осіб з інвалідністю, яких будуть карати за відмову від медогляду

Український уряд розглядає внесення змін до законопроекту 10449 про військову службу та медичний огляд. Згідно з цим проектом, чоловіки віком від 25 до 55 років, яким після 24 лютого 2024 року була призначена інвалідність ІІ або ІІІ групи, повинні будуть пройти медичний огляд на придатність до військової служби до кінця 2024 року. У разі відмови від медогляду, передбачено позбавлення волі на строк від 3 до 5 років згідно зі статтею 336 Кримінального кодексу.

За даними sud.ua, законопроект про мобілізацію 10449 містить ознаки дискримінації осіб з інвалідністю. Винятки становлять чоловіки з інвалідністю типу травм, контузій, каліцтв, одержаних під час служби, а також відсутності кінцівки внаслідок її ампутації. 

Друга група інвалідності визначається за певними критеріями, зокрема при відсутності однієї легені і хронічній дихальній недостатності II ступеня внаслідок патологічних змін другої легені; стійкому повному птозі на обох очах після усіх видів відновного лікування; паралічі верхньої кінцівки, паралічі нижньої кінцівки тощо. Отже, такі особи мають в умовах війни з’явитися для повторного медичного огляду.

На розгляді парламенту одночасно з законопроектом 10449 знаходиться законопроект 10379, розроблений Міністерством оборони, яким вносяться зміни до Кримінального кодексу. А саме, вносяться зміни до статті 336 КК, за яким відмова від проходження медичного огляду буде каратися позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

Отже, особа з інвалідністю ІІ та ІІІ групи буде вимушена у разі прийняття закону їхати на повторний переогляд, а якщо вона на такий переогляд не з’явиться – їй у перспективі буде загрожувати позбавлення волі. Паралельно Уряд пропонує скасувати для низки категорій осіб, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю, відстрочку від призову. Ці зміни можуть серйозно погіршити становище людей та підвести їх під загрозу кримінальної відповідальності, що викликає обурення в експертному середовищі.

Законопроєкт про мобілізацію 

30 січня уряд вніс до Верховної Ради законопроєкт про мобілізацію, військовий облік та проходження військової служби. Це зроблено вже вдруге, адже перша версія викликала резонанс та обурення в суспільстві. Друга редакція виявилася багато в чому не менш жорсткою, аніж перша. Хоча деякі положення все ж пом'якшили. 

У новому законопроєкті щодо мобілізації в Україні передбачені такі зміни, як зниження призовного віку з 27 до 25 років; зобов'язання забезпечити прибуття призовників до ТЦК у строк, зазначений у повістці; зобов'язання зареєструвати електронний кабінет, куди надсилатимуть повістки; необхідність з'явитися до ТЦК в строк, зазначений у повістці, або протягом 60 днів від початку проведення мобілізації, щоб уточнити свої дані; не буде відстрочки для здобувачів другої вищої освіти, а також для аспірантів-контрактників; громадяни, які перебувають у запасі, можуть залучатися до робіт оборонного характеру.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.