Пил в очі: Зеленський тримається бадьоро попри невдачі ЗСУ - підсумки 30 вересня

Найцікавіші новини щодо плану перемоги Зеленського ще попереду, росіяни активно просуваються біля Вугледару, Покровська та в інших місцях Донбасу, Буданов може піти у відставку, а Україна почала готуватися до виборів - головні події понеділка

Головні події 30 вересня 2024 року
Від пилу з Каспія до кадрового шторму та виборів у 2025: колаж - Інформатор-Україна

Зеленський повернувся із США, де презентував план перемоги. Одразу ж записав вечірнє звернення зі знайомого зеленого кабінету, де біля столу висять у рамці шеврони ЗСУ. Він не виглядав ані втомленим, ані пригніченим, та заявив, що відповіддю на його візит стане черговий Рамштайн, що відбудеться днями. Але західна преса із посиланням на джерела у політичних колах вказувала, що план перемоги не вразив Білий дім. Та що ймовірно США не нададуть ніякою відповіді, принаймні до виборів. Є версія, що ці повідомлення, що були багаторазово повторені майже всіма провідними медіа, є - метафорично - пилом в очі чи свідомою маніпуляцією, до якої адміністрація президента США вдалася, щоб виграти час та поміркувати. Інформатор підбиває підсумки понеділка, 30 вересня - дня, коли було багато пилу.

Як ви оцінюєте візит Зеленського до США?

Image

Пил в очі 

Метафорично пил в очі - це коли речі виглядають не такими, якими вони є насправді. Але пил дістався України й зовсім не у метафоричному сенсі.

Зокрема всі обговорювали пилові потоки з Каспію, що саме зараз накривають Україну. Вони вже дісталися східних областей. Страждають Дніпро та Запоріжжя, відчувається пил на Полтавщині. Проте до Києва ще не дійшло, очікується 1 - 2 жовтня.

При тому у Києві повітря все одно забруднено - через пожежі в екосистемі, стверджує МОЗ. Те саме спостерігалося у минулі дні. Тобто до диму тепер додасться пил. Читайте поради МОЗ - як уберегтися від поганої екології.

Пил війни

Окрім екології у вихідні та понеділок суттєво погіршилася ситуація на фронті. Повідомляється, що Вугледар майже в оточенні. Росіяни розкидують містом листівки, схиляючи бійців ЗСУ здаватися.

Українські бійці, як виходять на зв’язок, кажуть: ситуація дуже складна. Підʼїзди до Вугледара заблоковані, евакуація майже неможлива. При цьому в місті дуже багато поранених бійців ЗСУ. Їх неможливо витягнути. Залишився єдиний піший шлях, але й він перебуває під постійним вогневим контролем окупантів.

Виглядає ситуація так, нібито контроль над містом майже втрачено. Це погана новина, зокрема й тому, що військовий експерт Дмитро Снєгирьов впевнений, що наступною ціллю росіян, якщо нашим захисникам не вдасться втримати Вугледар, буде встановлення контролю над Запоріжжям.

Те саме можна сказати стосовно Нью-Йорку: контроль над ним майже втрачено. Судячи з даних Deep State, ворог окупував Невське та просунувся біля Новогродівки, Кругляківки, Водяного та у Торецьку.

Складається враження, що оборона України переживає найжахливіші часи з початку війни. Особливо, якщо врахувати, наприклад, думку Юрія Луценка. Між Дніпром та Покровськом на дистанції 100 км жодних укріплень не видно, написав він у Facebook.

"Читаю повідомлення ЦВК про "відновлення функціонування автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи “Державний реєстр виборців” - хочеться запити матюки кавою", - обурився ексгенпрокурор.

Повіяло виборами

Парадокс: повідомлення про вибори справді викликають тривогу. Це стало дивною темою, яку навіть обговорювати ніхто не хочуть. Бо перспективу виборів у 2025 році у свідомості пов’язують лише з однією перспективою: мабуть, союзники України, що напевно не сприйняли план перемоги Зеленського, тепер тиснутимуть на нього, змусять підписати абсолютно невигідний мир з Росією - без повернення територій, без вступу до НАТО та ЄС, мир-відстрочку, єдиною перспективою якого буде очікувати на новий напад з боку держави-агресора. Тобто, це буде перепочинок, але не кінець.

Логічним наслідком такого миру будуть вибори у 2025 році. Ймовірно й тому, що після такого розвитку подій, Зеленський сам ймовірно вирішить піти. Чи його змусять це зробити.

Але правда у тим, що вибори можуть відбутися навіть у тому випадку, що війна у 2025 році не завершиться. Більш за те - вибори відбуватимуться не для усунення Зеленського, а навпаки, щоб зміцнити його та завести у владу нових людей.

Вибори у такому раскладі ще більше сконцентрують вертикаль влади у руках президента та голови його Офісу Єрмака. Зокрема за рахунок усунення тих, хто їм не підкоряється у регіональній вертикалі. Різного роду Кличкам, Мамаям - та іншим. Принаймні, влада може мати спокусу провести вибори саме задля такого результату.

Інформатор зробив детальний розбір причин, чому у 2025 році можливі вибори. Та ймовірних наслідків їх проведення.

До речі, вже не лише Офіс президента готується до виборів. Однозначно у тому ж напрямку рухається у Києві команда мера Віталія Кличка, що певно сповнена намірів боротися за столицю до останнього.

Західний вітер

Тепер, найголовніше. Підсумки візиту президента до США. План перемоги, що американська преса дещо зверхньо назвала чи то планом виживання, чи «хотєлками», що не сподобалися у Білому домі, мабуть, провалився. Принаймні такий висновок можна зробити із купи повідомлень щодо нього в американських медіа.

Навіть американська розвідка висловилася у тому сенсі, що дозвіл на удари вглиб Росії Україні надавати не варто. Американські спецслужби оцінюють, що після перших ударів далекобійними ракетами росіяни, швидше за все, перемістять склади боєприпасів, командні пункти, бойові вертольоти та інші життєво важливі об'єкти з поля бою за межі досяжності цих снарядів. Ще цікавіше, що поважна New York Times про цей погляд американських розвідників з легкістю дізналася.

Проте не все тут просто. Справа у тим, що є лише два можливих сценарії щодо плану перемоги:

  1. Американців він не вразив - тоді Росія має бути задоволена.
  2. Американці саме цього й очікували - тоді Росія, мабуть, злякається

Але по факту маємо третій варіант. Американці нібито не вражені. Росія ж виглядає максимально наляканою. Цей варіант дещо парадоксальний. 

Вона змінює свою ядерну доктрину, намагаючись вплинути на можливі рішення американців. 30 вересня речник Путіна, пропагандист Пєсков навіть плутано вніс уточнення: ні, удари українськими дронами по інфраструктурі у РФ навряд чи будуть приводом для застосування ЯО.

Тобто відповідь Кремль готує за інше. За що саме?

Натяк можливо надав Єрмак. Він каже: все, що стає публічним - це чує і ворог.

Андрій Єрмак

"План після презентації президенту США буде презентований українцям. Але все, що стає публічним - це чує і ворог. Тому деякі деталі цього плану є закритими. Але ви знаєте, важливо реалізацію цього плану побачити на ворожій території"
Image

Голова ОП розповів, що українці побачать план перемоги, але не в повному обсязі

Це багато чого пояснює. Наприклад:

  • чому план перемоги Байден надав у Конгрес із грифом «секретно».
  • чому Байден їде до Європи «обговорювати допомогу Україні» із Шольцем, Макроном та Стармером.
  • чому Зеленський виглядав бадьоро після повернення у Київ та казав про вирішальний Рамштайн, що відбудеться днями.

Це навіть пояснює, чому американські медіа виявили таку одностайність в оцінках плану перемоги, як якоїсь дурні чи чергових «хотєлок». Це щоб відвернуть від нього увагу.

Більшість публікацій посилаються на анонімні джерела у Конгресі чи Білому домі. Тобто повідомлення цих джерел можуть бути зрежисовані.

Нагадаємо, ймовірно план передбачає не лише дозвіл на удари по території Росії. План може повернутися до питання про те, що НАТО повністю або частково закриє небо над Україною. Те саме, що обговорювалося ще у 2022 році, але не здійснилося через насторогу зіткнення літаків НАТО та Росії. Зараз таке зіткнення малоймовірне через те, що ППО України суттєво посилилося, тож російських літаків більше немає над територією України.

Також план перемоги можливо передбачає гарантії вступу України до НАТО. Саме за підтримки цих його пунктів можна виходити на переговори із Росією. Це будуть сильні переговори, як і казав Зеленський.

Принаймні очікувати якихось рішень залишилося максимум тиждень. Тож подивимося.

Новий кадровий шторм

Поки ж відомо, що в уряді та силовому блоці готуються нові відставки. Й вони досить неочікувані. При цьому джерела підкреслюють - вони можливі, але не обов’язкові. Все може швидко змінитися.

Кажуть, готуються до відставки голови ГУР Кирила Буданова. Інформатор детально розібрав, за що його можуть звільнити. Також ми зібрали максимум інформації щодо можливого наступника Буданова. Хоча цієї інформації дійсно мало. Більшість даних щодо генерал-майора Олега Іващенка є держтаємницею.

Але ця відставка є не єдиною можливою. Кажуть, під питанням міністр оборони Рустем Умєров. Його нібито можуть замінити на голову Мінцифри Михайла Федорова, батька Дії та одного з найуспішніших українських менеджерів. Це виглядає зовсім малоймовірно. Зі сторони здається, що Федоров на своєму місці - і іншого йому можливо й не треба. Тим більше якщо казати про таке складне місце, як Міністерство оборони.

Пресслужба Мінцифри відмовляється коментувати питання щодо можливої ротації їхнього шефа. Відомий анонімний канал «Джокер» повідомлення щодо заміни Умєрова на Федорова та Буданова на Іващенка видалив. Причини певно зрозумілі: таке можуть видалити, наприклад, за дзвінком з Банкової.


І наостанок ще декілька новин Інформатора, над якими варто поміркувати:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube