Американські спецслужби оцінюють, що після перших ударів далекобійними ракетами росіяни, швидше за все, перемістять склади боєприпасів, командні пункти, бойові вертольоти та інші життєво важливі об'єкти з поля бою за межі досяжності цих снарядів
Американські розвідувальні служби вважають, що Росія, швидше за все, відповість на надання Україні дозволу бити західними далекобійними ракетами по території РФ. Зокрема припускається, що росіяни можуть влаштувати диверсії на об'єктах у Європі. Розвідники США також сумніваються, що наданих ракет великої дальності буде достатньо, щоб докорінно змінити хід війни.
Про це повідомляє NYT з посиланням на американських офіційних осіб. Зазначається, що оцінка розвідки, про яку раніше не повідомлялося, також применшує вплив, який ракети великої дальності матимуть на перебіг війни. Оскільки Україна наразі має обмежену кількість зброї, і "незрозуміло, скільки ще, якщо взагалі, її зможуть озброювати партнери". Оцінка також висвітлює потенційні ризики від прийняття відповідного рішення.
За даними NYT, отримані дані частково пояснюють, чому президенту США Джо Байдену було так важко ухвалити це рішення. Американські чиновники сказали, що поки залишається незрозумілим, який вердикт винесе лідер США.
Критики Байдена і його радників кажуть, що їх занадто легко залякати ворожою риторикою Путіна, і що поступовий підхід адміністрації до озброєння українців поставив їх у невигідне становище на полі бою. Прихильники підходу Білого дому навпаки вважають, що Байден був значною мірою успішним у запобіганні ескалації.
Розвідники США описали низку можливих відповідей Росії на рішення дозволити дальні удари ракетами американського і європейського виробництва - від активізації підпалів і диверсій на об'єктах у Європі до потенційно смертоносних атак на американські і європейські військові бази. Американські офіційні особи заявляють, що російське ГРУ несе відповідальність за більшість диверсій в Європі, які відбулися до цього часу.
За їхніми словами, якщо російський диктатор Володимир Путін вирішить розширити тіньову кампанію у відповідь на використання західних ракет по території Росії, росіяни продовжуватимуть робити це таємно, а не здійснюватимуть відкриті атаки на американські та європейські об'єкти та бази. Деякі з головних радників Байдена вважають, що Путін, ймовірно, відповість смертоносною силою, якщо рішення щодо ракет буде ухвалене.
Ті американські військові та представники Білого дому, які підтримують використання українцями західних ракет для ударів вглиб Росії, кажуть, що це дозволить уражати більш віддалені російські бази й склади боєприпасів, що, своєю чергою, ускладнить постачання країни-агресорки та потенційно допоможе українцям зупинити російський наступ. Вони кажуть, що це також продемонструвало б сильну підтримку України з боку Заходу в момент невизначеності щодо її перспектив на полі бою.
При цьому американські спецслужби у своїй оцінці висловлюють сумнів, що наданих ракет великої дальності буде достатньо, щоб докорінно змінити хід війни. Крім того, після перших ударів, за їхніми словами, росіяни, швидше за все, перемістять склади боєприпасів, командні пункти, бойові вертольоти та інші життєво важливі об'єкти з поля бою за межі досяжності ракет.
За вказівкою пана Байдена, американські військові можуть надати українцям більше ракет ATACMS. Втім офіційні особи кажуть, що країна має обмежену кількість цих ракет і повинна мати резерв для власних потенційних потреб.
Financial Times пише про певний розкол в адміністрації Байдена щодо можливого дозволу Києву на удари американською зброєю вглиб території Росії. У Пентагоні, зокрема, вважають, що Києву слід віддати пріоритет використанню західної зброї для захисту східних та північних регіонів України, а також для збереження доступу до Чорного моря та тиску на російські війська у Криму.
Як пише Reuters, Джо Байден підтвердив, що його адміністрація наразі обговорює питання можливості дозволу Україні на використання далекобійної зброї. Але ходять чутки, що Байден схиляється до того, щоб дозволити Україні бити по цілях у РФ західною далекобійною зброєю - але будь-якою, крім ATACMS. Водночас прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі вважають, що Білий дім вже прийняв рішення і воно позитивне.
Західні ЗМІ зазначають, що США та Велика Британія, скоріше за все, найближчим часом все ж нададуть Україні дозвіл на удари далекобійними ракетами по Росії. Проте зроблено це буде непублічно, а поширюватися дозвіл буде тільки на застосування ракет Storm Shadow. Непублічність потрібна для збереження фактору несподіванки для росіян. Але, враховуючи репліку Пєскова і вже багатомісячну підготовку РФ до можливого застосування далекобійних ракет ЗСУ на тлі поки що безплідної публічної дискусії України із Заходом з цього питання, незрозуміло, про яку раптовість вже може йтися.
Нагадаємо, Боррель виступив за те, щоб надати дозвіл ЗСУ бити по всіх військових цілях РФ без винятку. Франція теж схиляється до такого рішення, але офіційно ще не повідомляла. Британія також просить США дозволити удари Storm Shadow по Росії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.