До переговорів через силу: у чому насправді полягає план перемоги Зеленського

Офіційно президент не розкривав всі пункти плану, але напередодні їх (або принаймні частину) розкрив глава ОП Єрмак разом з ексгенсеком НАТО у колонці для Project Syndicate

План перемоги
Які пункти містить план перемоги Зеленського. Колаж: Інформатор

Президент України Володимир Зеленський вже у Штатах – і там він 26 вересня презентує свій план перемоги, деталі якого офіційно поки не розголошується. Але днями керівник Офісу президента Андрій Єрмак разом з ексгенсеком НАТО Андерсом Фогом Расмуссеном у колонці для Project Syndicate під назвою “Як досягти миру через силу в Україні” перелічили три пункти – закрити небо над Україною, дозволити бити західною зброєю по РФ та отримати гарантії про вступ Києва у НАТО.

Інформатор припускає, що все це – щонайменше частина плану Зеленського, який він покладе на стіл Джо Байдену вже цього тижня. Якщо їх виконати, можна змусити Росію до мирних переговорів на наших умовах – про це у спілкуванні з нами кажуть і експерти.

Розширений щит ППО

Єрмак і Расмуссен кажуть, що партнери Києва мають підтримати мирну угоду із врахуванням принципів міжнародного права, зміцнити наші позиції на полі бою і надати гарантії безпеки разом із військовою і фінансовою підтримкою. Але це не основне. 

Перше – і найголовніше, про що кажуть глава Банкової та ексгенсек НАТО – це розширений щит протиповітряної оборони, який мають створити країни, з якими Україна має спільний кордон. І якщо захистити від російських атак країни Північноатлантичного альянсу зможуть не всю нашу територію, то йдеться принаймні про Захід нашої країни та, ймовірно, атомні електростанції. І це збігається із тим, що минулими вихідними новий міністр закордонних справ Андрій Сибіга казав про наявність даних української розвідки стосовно підготовки РФ ударів по нашим ядерним об'єктам. Тож їм потрібен особливий захист, оскільки наслідки влучань можуть бути плачевними не лише для України, а й для європейських сусідів.

І тут одразу варто згадати, як у 2022 році фраза “Закрийте небо над Україною” лунала по всій Європі звідусіль, але цього українці так і не домоглися. Захід тоді не був впевнений, що в такому разі російські літаки не почнуть пряме протистояння з літаками НАТО. Тепер, коли російських крил немає у найближчому тиловому просторі, крила західні можуть виконувати оборонну місію тут. А диктатор Росії Володимир Путін, який називав законними цілями країни НАТО, що збиватимуть його ракети, позицію вже змінив – тепер для нього вороги ті, хто дозволить бити своєю зброєю по території його країни.

Акції з вимомогою закрити небо над Україною у 2022 році
Акції з вимомогою закрити небо над Україною у 2022 році

Дозвіл бити західними ракетами по Москві

Результати щодо цього пункту спрогнозувати, мабуть, найважче. Найголовніше – він суперечить політиці США. Та ще й прохання прозвучало напередодні виборів, тож американцями давати цей дозвіл невигідно. А за їхнім рішенням послідує й Британія, яким би воно не було. Ось, що про це думає політолог Володимир Фесенко:

“Можливо, отримаємо відмову на зняття обмежень на застосування західної зброї, але це не поразка. Ми просто піднімаємо планку. Реалізації деяких пунктів, можливо, доведеться чекати”, – казав експерт у спілкуванні з Інформатором.

Дійсно, можна не говорити про поразку у разі відмови на дозвіл вдарити, наприклад, ATACMS вглиб Росії – особливо, якщо реалізують перший пункт, який на тлі зняття обмежень виглядає більш реалістичним. Є навіть варіант, що зняття обмежень реалізують частково:

“Вони можуть дати згоду на часткове зняття обмежень на використання їхніх ракет. Ми пам’ятаємо, як Захід довго вагався перед ухваленнями важливих для нас рішень, але зрештою ми маємо і Patriot, і F-16”, – додав Володимир Фесенко.

Гарантії вступу в НАТО

Єрмак і Расмуссен зауважують, що перелічені кроки мають зміцнити позицію України, але врешті-решт єдиний спосіб забезпечити довгостроковий мир і безпеку в Європі – це вступ України у НАТО. Якщо Україна лишиться в сірій зоні між Росією та Альянсом, то це породить нову нестабільність, агресію та насильство. І хоча вони не кажуть про негайне приєднання до Альянсу, Захід все ж має взяти на себе зобов’язання про це у майбутньому – а воно вже дасть Путіну сигнал, що його війна не зможе запобігти нашому вступу.

Чи допоможе План Зеленського зупинити війну?

Image

Беремо всі пункти – і до мирних перемовин

На перелічених пунктах, ймовірно, Зеленський, який працював над планом разом із невеликою командою, навряд зупинився, але вони все ж грають основну роль. За даними The Times, план президента передбачає також продовження операції ЗСУ в Курській області. А політолог Володимир Фесенко казав нам, що документ може містити пункти про економічний та дипломатичний тиск на РФ. Всі ці пункти разом мають неабияк підсилити позиції Києва.

Зрештою, якщо все це спрацює, Україна має вийти на переговори з Росією про мир, але мир справедливий – на наших умовах. І навіть якщо раніше РФ категорично відкидала план Зеленського, то вже сьогодні росЗМІ писали про те, що Кремль готується із документом ознайомитися

Політолог Володимир Фесенко у спілкуванні з Інформатором теж казав, що президентський план передбачає вихід на мирні переговори:

“Цей план створений для посилення позицій України та примусу Росії до реального діалогу, без їхніх ультиматумів”, – зауважував експерт.

Володимир Зеленський вже казав, що нині ми живемо у “плані Б”. І, якщо президент США Джо Байден все ж відкине план українського колеги, всім нам, як це не прикро, і надалі доведеться жити у цьому похмурому сценарії нескінченної оборонної війни.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube