Вибори у 2025 році - це вже не чутки, вони можливі через зацікавленість влади: розбір Інформатора

Голосування за новий склад Верховної Ради та президента можуть провести під час війни: цього вимагають американські партнери, але і Зеленський спробує закріпити свою владу та завести до неї нових людей

Вибори в Україні 2025
Чому в Україні дійсно можуть провести вибори вже наступного року. Колаж: Інформатор

Авторитетне американське видання The Economist у своїй статті написало неймовірне – Україна почала процес підготовки до виборів, які мають відбутися у 2025 році. Тепер фактично те саме сказала і депутатка Верховної Ради Оксана Савчук. За її словами, ЦВК вже має готувати виборчі дільниці. Складається враження, що незалежно від того, чи закінчиться війна, перспектива виборів у 2025 році – президентських і парламентських – досить реальна. Інформатор пояснює, чому.

Є заборона на вибори під час війни, але вони потрібні

Експерти, які підтримують ідею проведення виборів, попри те, що в Україні діє заборона на голосування під час війни, називають два можливих мотиви:

  1. Вимоги іноземних партнерів, які бажають, щоб влада у нас в країні не “застоювалася”.
  2. Президент Володимир Зеленський втомився та хоче красиво піти.

Цілком можливо, що правда зовсім інша. Так, вибори дійсно можуть відбутися наступного року, але це може статися не заради відставки Зеленський шляхом народного голосування, а навпаки – щоб чинний лідер зберігся у своєму кріслі далі.

Таким чином Зеленський міг би знову підтвердити свій “мандат від народу”, як колись зробив в Грузії Міхеіл Саакашвілі. Що характерно, відбулося це теж після російського вторгнення в країну у 2008 році. 

Якщо ж чинний президент програє у наступних виборах, це дійсно дозволить йому спокійно та красиво піти, передавши владу та булаву наступнику. Опоненти вже не зможуть звинувачувати його у буцімто “нелегітимності”, хоча для таких заяв і нині підстав немає – Інформатор про це розповідав ще восени.

Без Кличка та Мамая краще контролювати регіони

За словами експертів, повне політичне перезавантаження допоможе “вимити” з міських органів влади багато непотрібних і навіть шкідливих посадовців. Серед них є члени колишньої та нині забороненої проросійської партії “ОПЗЖ”, а також близькі до скандальних мерів люди. 

Серед таких колишній мер Полтави Олександр Мамай, Сум – Олександр Лисенко та міський голова Чернігова Владислав Атрошенко. Усі вони станом на сьогодні мають відкриті кримінальні провадження, що негативно впливає на правоохоронну систему. Тож витрачати ресурси на такі дрібниця на місцях – це вкрай неефективно, міську владу треба перезапускати.

Відомо, що центральна влада має непорозуміння із мером Києва Віталієм Кличком. Вона б, мабуть, відчула полегшення, якби він пішов. Але до виборів на те не має ніяких підстав. 

Make Rada Great Again

Разом із тим вибори дозволять перезапустити Верховну Раду. Поточне скликання вочевидь застаріло – частина нардепів не відвідують пленарні засідання, частина, як, наприклад скандальний Артем Дмитрук – втекла, а ще з мандатами залишаються колишні члени тієї ж “ОПЗЖ”, які були помічені у зв’язках з Росією.

Деякі нардепи теж, ймовірно, хотіли б залишити парламент, оскільки потрапили туди у 2019 році та пошкодували. Якщо раніше були розмови про “зарплати у конвертах”, нині таких бонусів вже немає, а голосувати за незручні законопроєкти (такі як про підвищення податків) доводиться.

Нові ж вибори дозволять Зеленському разом із командою увійти в новий парламент з умовно новими обличчями. Ймовірно, вдасться навіть знову сформувати монобільшість, але конкурентів теж вистачатиме – Інформатор розбирав, які можуть бути головні обличчя на наступних виборах.

І все це також задовольнило б американських та європейських партнерів Києва, які також вимагають проведення виборів. Цей процес залишається головним маркером збереження демократії навіть попри велику війну, а Україні важливо зберігати своє обличчя – від цього залежатиме і подальша допомога Заходу.

Чому про вибори заговорили знову

Розмови про вибори в Україні ширилися весь 2024 рік, але їх так і не провели. Чому? Офіційно – це забороняє закон України про воєнний стан. Фактично ж, можна припустити, що влада була до них не готова.

У своїй статті видання The Economist з посиланням на неназвані джерела припускає, що президент Володимир Зеленський може планувати проведення виборів у 2025 році. На підтвердження припущення медіа наводить коментар Юлію Тимошенко, яка заявила, що “процеси вже безперечно розпочалися”.

І якщо очільниця “Батьківщини” могла переслідувати цими заявами власні цілі, то позафракційна нардепка Оксана Савчук озвучила, що 20 вересня ЦВК видала постанову, в якій йдеться, що виборча комісія має вже зараз упорядкувати виборчі дільниці. І це також ще одне свідчення, що вибори можуть відбутися вже наступного року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube