Перевірте себе: вірні ознаки того, що у вас попкорновий мозок

Оточуючі можуть сприймати таку людину, як не надто обдаровану чи ліниву

Синдром попкорнового мозку, нервова система людини, психіка, стрес, ментальне здоров'я, корисні поради
Чотири способи поліпшити концентрацію уваги та позбутися синдрому попкорн-мозку

З ким не траплялося: ви намагаєтеся зосередитися на роботі, але щоразу вас щось відволікає. Проте постійне відволікання і нездатність до концентрації на якомусь одному предметі чи питанні ще називають "попкорновим мозком". Основна характеристика цього стану полягає в тому, що думки стрибають, як зерна кукурудзи, які лопаються при нагріванні, пояснює The Telegraph. Цей термін вперше ввів нейробіолог Девід Леві у своїй книзі "Уважні технології: як збалансувати наше цифрове життя". Так, автор описує, як наша здатність зосереджуватися постійно піддається виклику через нові технології.

Попкорновий мозок при цьому дуже нагадує те, як працює мозок людини з синдромом дефіциту уваги та гіперактивністю – СДУГ. Психіатри кажуть, що мозок людини зі СДУГ надмірно активний, стрибає, встановлює зв’язки, придумує нові ідеї, але проблема  в тому, що все це виглядає доволі хаотично і ні на чому в результаті не фокусується.

Таке непродуктивне блукання свідомості є характерною рисою гіперактивних людей, за якої їхні думки увесь час рухаються в різних напрямках. Такий мозок може цінуватись у креативних сферах, проте в побуті – це призводить до перевтоми, нерозуміння оточуючих та, як наслідок, зривів.

Так званий попкорновий мозок посилюється від стресу, під час викидів адреналіну. Людям зі СДУГ в стресових ситуаціях навпаки комфортніше, адже адреналін компенсує в них нестачу дофаміну та норадреналіну. У звичайних же людей будь-який тиск викликає зворотний ефект. 

Взагалі стан попкорнового мозку неможливо регулювати силою волі чи думки. Людина стає дезорганізованою та забудькуватою. Оточуючі можуть сприймати людину, як не надто обдаровану чи ліниву тощо, але насправді мова йде про неврологічні проблеми. Такі люди більше схильні до депресії та тривоги. Також такі люди можуть частіше відчувати нудьгу й прагнути до швидкого вивільнення дофаміну. Але проблема, кажуть психіатри, полягає в тому, що ці дії можуть призвести до залежності:

  • алкогольної,
  • наркотичної,
  • азартних ігор,
  • переїдання.

Попкорновий мозок також завжди негативно впливає на стосунки. Сварки та конфлікти можуть принести багато адреналіну, і люди можуть шукати їх, оскільки вони мають регулюючий ефект.

Проте якщо вам важко зосередитися, це не обов’язково є захворюванням. Деякі дослідники вважають, що тривалість нашої уваги стає коротшою, тому що ми живемо онлайн і маємо справу з постійними відволіканнями на соцмережі, короткі відео та нескінченні сповіщення в телефонах. Стиль мислення "попкорн" також може свідчити про підвищену тривожність через фоновий стрес. 

Експерти кажуть, що для діагностики СДУГ потрібні докази порушення регуляції в інших сферах життя, таких як рівень активності, контроль імпульсів, сон, оцінка емоцій. Зазвичай діагноз ставиться тоді, коли людина мала проблему з дитинства, пояснюють лікарі. 

Чотири способи керувати попкорн - мозком 

Використовуйте свої сильні сторони

Це означає уважно поставитися до вибору професії. Люди зі СДУГ можуть вибрати дуже стимулююче професійне середовище, оскільки це часто забезпечує краще регулювання, пояснюють експерти. Зазвичай це рухливі професії, де не потрібно сидіти цілий день. 

Пройдіть цифрову детоксикацію

Швидкий онлайн-контент надзвичайно стимулює людей зі СДУГ і може призвести до залежності. Інтернет є дофаміновим майданчиком для дорослих зі СДУГ. Цей постійний шум поглинає час, звужує фокус, виснажує енергію та сприяє розвитку залежності від смартфона.

Встановіть обмеження та не тягніться до телефону, коли є вільна хвилина. Приберіть телефон подалі, коли їсте та спите.

Плануйте і приймайте рішення 

Тут працюють прості стратегії, нагадуйте собі, що ви маєте зробити завтра, вже сьогодні. Зберіть одяг, розкладіть речі так, аби нічого не забути тощо. Пишіть список того, що ви маєте зробити та викреслюйте зроблене.

Метод Pomodoro – це стратегія управління часом, заснована на 25-хвилинних ділянках зосередженої роботи, розбитих на п’ятихвилинні перерви, які можуть покращити концентрацію. 

Шукайте діагноз

Хоча попкорн-мозок не обов’язково означає, що у вас СДУГ, якщо у вас є інші симптоми, які впливають на ваше життя, самопочуття й стосунки, варто звернутися за діагностикою. Багатьом людям не вистачає цього з дитинства через брак ресурсів. Потім вони виростають у дорослих, які, за статистикою, частіше страждають від залежностей, проблем зі сном, депресії та тривоги.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube