Дівчина біля стовпа – зникла! Чому дніпряни знущалися з неї? Психологиня пояснила причину дикунства

Дівчина біля стовпа – зникла! Чому дніпряни знущалися з неї? Психологиня пояснила причину дикунства

Читать на русском

Справа загадкової дівчини пішла за ненайкращим сценарієм - вона зникла

Читать на русском
Дівчина з Дніпра
Чому дівчина, яка просто стоїть посеред вулиці, викликала агресію?

Справа загадкової дівчини пішла за ненайкращим сценарієм - вона зникла

Справа загадкової дівчини, яка тиждень стояла нерухомо під палючим сонцем по 8 годин біля стовпа на Європейській площі Дніпра, не закінчилася нічим хорошим. Дівчина - зникла. Ми так і не дізналися ні її імені, ні мотивів. Тим часом рівень агресії оточення стосовно людини, яка не робила нічого поганого, зростав щодня. В соцмережах дехто навіть припустив, що дівчину могли вкрасти. 

Чому від простої цікавості та співчуття люди так швидко перейшли до ненависті й дикунства? Чому перехожі приклеїли до неї ярлик "шахрайки" та "дніпровської Хатіко", яка випрошує їжу? Чому почали знущатися фізично? Поведінку людей детально пояснила психологиня, авторка публікацій із психології масової поведінки в закордонних наукових виданнях, професорка педагогіки Інна Осадченко.

Як це було і що нагадало

Дивлячись на дівчину, можна було вирішити, що їй - зле. Однак, з часом ставало зрозуміло, що ситуація складається інакше. Можливо, вона поставила собі за мету здобути популярність в соцмережах чи виконувала завдання мережевої гри на кшталт "Синього кита". Чи стояла на площі на спір або ж з метою набуття певного психологічного досвіду. Ще один вірогідний варіант – соціальна провокація.

Можливо, це було дослідження, такий собі експеримент на кшталт тих суспільно-значущих перформансів, які проводила в Нью-Йорку відома сербська мисткиня Марина Абрамович. Так остання, зокрема, розкладала перед відвідувачами галереї різні предмети, серед яких - акварельні фарби, молоток і пістолет - та пропонувала застосувати їх відносно себе. Неодмінно знаходився хтось, хто хапався за зброю. 

Та чим би це не було у випадку дніпровської "Абрамович", свідомо чи ні, та дівчині вдалося виявити один з найнеприємніших та найстрашніших інстинктів натовпу - відразу й жорстокість. 

Згаданий перформанс Марини Абрамович.
Згаданий перформанс Марини Абрамович.

Як реагували перехожі 

На звернення журналістів Інформатора дівчина не відреагувала. Натомість занадто жваво відреагували перехожі. З їхньої реакції можна зробити висновок, що їх обурює той факт, що дівчина стоїть на площі. Однак, свого обурення вони ніяк не пояснюють, лише констатують як таке. Троє з п'ятьох перехожих відгукнулися про незнайому панянку негативно, не уточнюючи також і того, звідки їм відома та чи інша інформація.

Відтак серед версій йшлося, що дівчина буцімто є переселенкою з Синельникового та в такий незвичний спосіб просить милостиню. Також була висунута версія, що вона намагається "кинути" McDonald's на гроші (просить перехожих там їй щось купити, а потім нібито повертає їжу з чеком, щоб отримати готівку).

Якась бабуся розповіла, що намагалася прогнати дівчину, та навіть на власні очі бачила, як тій "давали по 300-400 гривень". Чому вона вирішила прогнати невідому панянку - жінка не пояснила. Перехожі підлітки зайшли ще далі й озвучили вердикт відносно дівчини у чорному - вигнати з площі "стусаном під зад".

Лише один хлопець чесно відповів, що нічого про незнайомку не знає, а просто підійшов поцікавитись, чим може допомогти. Ще один - на камеру попросив зупинити знущання над панянкою, на адресу якої вже сипалися принизливі погрози, звинувачення в наркоманії та навіть застосовувалось фізичне насилля.

 

Безпідставні прояви приниження 

Нещодавно місцева молодь оточила стовп, біля якого стояла дівчина. Хлопці обперлися об нього та почали усе фільмувати та реготати. У погоні за лайками та підписками місцеві тіктокери зайшли неприпустимо далеко й почали знущатися з дівчини.

Зокрема, вони платили безхатькам, аби ті її вдарили чи зробили якісь інші неприємні речі. Все це відбувається під час прямої трансляції. Також є інформація, що її намагались облити гарячим воском. 

До речі, отримати коментар Нацполіції щодо того, чи встановили правоохоронці особу дівчини та мету її перебування в середмісті, нам так і не вдалося. В патрульній поліції нам розповіли, що двоє офіцерів намагались поговорити із дівчиною. Вони підходили та пропонували допомогу. Втім, та відповіла, що їй нічого не треба й далі на контакт не пішла. В соцмережах тим часом з'явилася інформація щодо патрулювання черговим поліціянтом цієї локації.

Чому інакшість викликає агресію

Чим далі, тим більше охочих збиралося довкола дівчини - посміятися з неї. Крім того, реакція соцмереж та коментарі на її адресу від звичайних перехожих теж здебільшого агресивні. Чому так відбувається? 

Адже все, у чому її можна звинуватити, так це в тому, що вона поводиться відмінним від інших чином. Чому інакшість, яка не несе шкоди й не є злом, викликає обурення чи навіть спалахи жорстокості? Інформатор з'ясовував це, звернувшись за коментарем та розтлумаченням механізмів суспільної поведінки до професійного психолога.

"В Україні другий рік поспіль йде війна. Тож, українське суспільство вимушено насторожене, і в цьому сенсі - у цій настороженості - немає нічого поганого, бо вона здатна врятувати від ворогів та небезпек. Дівчина стоїть і нічого не говорить, а отже люди не знають, чого вона прагне, не розуміють сенсу її дій.

Натомість людська свідомість так влаштована, для того аби почуватись у комфорті, ми мусимо пояснити собі - хто/що перед нами, дати відповідь на запитання - чим нам це загрожує? Тобто, простими словами, дівчину зачіпають, щоб побачити її реакцію і пояснити собі, що то за явище", - пояснила психологиня, авторка публікацій із психології масової поведінки в зарубіжних наукових виданнях, професорка педагогіки Інна Осадченко.

Спеціалістка припустила, що якби дівчина заговорила з оточенням, інтерес до неї зменшився б в рази. Психологиня підкреслила, що острах, який виникає перед незрозумілим і невідомим, що ймовірно може нести загрозу, є цілком природним і нормальним. Саме так людина віддавна, з доісторичних часів, рятувалась від небезпек.

"А, отже, не дивно, що ці реакції цілком можуть бути агресивними. Адже нині українці перебувають у хронічному стресовому стані постійно. Небезпека може прийти з неба, зліва, справа, звідки завгодно, і це триває вже півтора року", - наголосила психологиня. 

Caption
Виглядає так, що дівчині - зле. Цим вона і привертає увагу перехожих.

Про механізм колективної реакції: як це працює 

Спершу спроба захиститись виникає як індивідуальна реакція, здатна емоційно заражати інших (тобто виникає такий собі ланцюг емоційних сплесків - прим. ред.). Вона залежить від кількох характеристик, притаманних кожному, хто реагує на побачене. Зокрема:

  • темпераменту,
  • рівня емоційного інтелекту,
  • психічної зрілості,
  • вихованості тощо.

Крім індивідуальної реакції, за словами науковиці, є й колективна. Потяг людських мас до кількісного збільшення також є цілком природним, зазначає експертка. Саме тому ми можемо помітити скупчення навколо дівчини все більшої кількості народу.

І саме тому, за її словами, так важливо навчати українську молодь перетворювати стрес на позитивний досвід - так званий еустрес. Замість виміщати наслідки стресу на інших оказійно, тобто зненацька, в подібних ситуаціях, коли з'являється фактор зовнішнього подразника, як от ця дівчина на вулиці.

"Не позбавлена ця історія й лібідиносного фактору (статевого потягу - за Фройдом - прим. ред.), адже навколо дівчини збираються здебільшого хлопці-підлітки. Саме вони найгостріше реагують на цей виклик, бо тут два в одному: підлітковий протест і жіноча привабливість. Підлітки підсвідомо шукають об'єкт любові, й вони його знаходять. Не подивуюсь, якщо вже є ті, хто в цю дівчину закохані", - зазначила пані Інна.

Чому дівчина стоїть

Що ж стосується поведінки самої дівчини, вона могла, скажімо, дати обітницю, стояти так, щоб хтось повернувся живим. Можливо, вона просто медитує чи "побилася об заклад", припустила психологиня. Однак, додала вона, не варто втрачати пильність щодо такої поведінки представникам охорони закону, адже це їхня компетентність.

Пані Інна також із власного досвіду вивчення психології мас за кордоном додала, що, до прикладу, в Європі та Індії на подібне майже не звертали б уваги. Там суспільство толерантніше ставиться до інакшості та загалом демонструє більше прийняття поведінки інших людей, якщо вони нікому і нічим не загрожують. Допоки дівчина не порушує чинне законодавство, вона могла стояти там, скільки їй заманеться.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.