Аналогічна ситуація відбувалася і 28 листопада під час масованої атаки РФ, тоді одразу три АЕС - Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська - знижували свою потужність
Внаслідок нової масованої атаки росіян на енергосистему України 13 грудня довелося знижувати потужність більшості українських енергоблоків. Відтак, одразу п'ять із дев'яти атомних енергоблоків вдалися до вимушених заходів. Протягом листопада-грудня 2024 року це вже другий випадок, коли МАГАТЕ фіксує зниження потужності на українських АЕС. Атака на українську енергетику відбулася наступного ж дня після резолюції МАГАТЕ, де агенство засудило удари РФ по енергетичній інфраструктурі України.
Про те, що 5 з 9 енергоблоків України зменшили свою потужність, йдеться у повідомленні МАГАТЕ. Причиною заходів називають масовану атаку окупантів РФ на українську енергосистему.
"Сьогодні 5 з 9 чинних енергоблоків України скоротили потужність через відновлення атак на енергетичну інфраструктуру", - йдеться у повідомленні в МАГАТЕ у X.
Це вже другий випадок протягом листопада-грудня, коли Україна знижує потужність своїх енергоблоків. Вперше до таких заходів вдалися 28 листопада, коли відбувалася чергова ракетна атака РФ по Україні. Тоді МАГАТЕ теж повідомило про зниження потужності трьох енергоблоків Хмельницької, Рівненської та Південноукраїнської АЕС. Виробництво електроенергії було суттєво скорочено.
Днем раніше, 12 грудня, Рада керівників МАГАТЕ, до складу якої входять 35 країн, ухвалила резолюцію, яка засуджує атаки на енергетичну інфраструктуру України, але не назвала Росію відповідальною за них, повідомляло Reuters.
Екстрена нарада МАГАТЕ, скликана Україною, власне й обговорювала масштабну атаку безпілотників і ракет РФ 28 листопада, що спричинила серйозні збої в електропостачанні та перервала зовнішнє електропостачання трьох атомних станцій, створюючи значний ризик для ядерної безпеки. Атака була спрямована на енергетичну інфраструктуру по всій країні, включаючи захід.
Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Росія завдала "масштабного удару" по національній енергосистемі. Оператор державних мереж "Укренерго" оголосив про аварійне відключення електроенергії у багатьох регіонах, щоб захистити енергосистему від нападу з боку Росії.
З 35 членів правління МАГАТЕ 22 країни підтримали резолюцію, 10 утрималися, а Росія і Китай проголосували проти.
"Рада керуючих підкреслює, що атаки, спрямовані на енергетичну інфраструктуру України, критичну для зовнішнього енергопостачання атомних електростанцій, становлять пряму загрозу ядерній безпеці", — йдеться у тексті резолюції.
При цьому Росія у тексті не згадувалася, на відміну від попередніх резолюцій, де вона була названа винуватцем.
Внаслідок ракетної атаки РФ вранці 17 листопада було пошкоджено кілька підстанцій, від яких залежить зовнішнє живлення українських АЕС. А самі АЕС зменшили виробництво електроенергії. Про це заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
Україна ще у вересні 2024 року попереджала, що ціллю нових російських ударів стане саме інфраструктура атомної енергетики країни, зокрема розподільні підстанції біля АЕС. Окупантів викрили у підготовці ударів. Зокрема президент України Володимир Зеленський виступив зі звинуваченнями на адресу Росії. За словами глави держави, РФ використовує китайські супутники для зйомки українських ядерних об'єктів. Це може свідчити про підготовку Кремля до майбутніх атак на них.
У відповідь на підготовку атак Росії на об'єкти атомної енергетики українське Міненерго закликало міжнародні інституції терміново активізувати моніторинг для запобігання ядерним інцидентам. З приводу російських загроз голова МЗС України Андрій Сибіга також мав зустріч з гендиректором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Гроссі. Вони обговорили, як не дати Росії втілити свої плани щодо завдання ударів по об'єктах української ядерної енергетичної системи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.