Оновлений законопроєкт про мобілізацію: хто не буде підлягати призову

Читать на русском

Серед осіб, яких точно не призвуть до лав ЗСУ, залишилися нардепи, студенти, інваліди та ті, хто виховує трьох дітей

Читать на русском
Мобілізація в Україні
Судді та особи, хто має загиблих родичів, також звільнені від призову

Серед осіб, яких точно не призвуть до лав ЗСУ, залишилися нардепи, студенти, інваліди та ті, хто виховує трьох дітей

У новому законопроєкті про мобілізацію, який Кабмін подав до Верховної Ради, вказан перелік осіб, які не підлягають призову. Серед осіб, яких точно не призовуть до лав ЗСУ, залишилися нардепи, студенти, інваліди всіх груп та ті, хто виховує трьох дітей. Судді та особи, хто має загиблих родичів, також звільнені від призову.

Згідно з новим законопроектом про мобілізацію №10449, призову за цим документом не підлягають наступні категорії осіб:

  1. Заброньовані за органами державної влади, іншими органами влади, місцевого самоврядування, підприємствами та організаціями.
  2. Учні, які здобувають освіту вищу раніше отриманої, включаючи тих, хто після школи вступив до технікуму чи вузу, а також аспіранти, докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
  3. Наукові та науково-педагогічні співробітники, які працюють не менше ніж на 0,75% ставки.
  4. Люди, визнані особами з інвалідністю, а також особи, тимчасово непридатні до служби терміном від 6 до 12 місяців за висновком ВЛК.
  5. Жінки та чоловіки, на утриманні яких 3 та більше дітей віком до 18 років, (за винятком тих, хто має заборгованість зі сплати аліментів).
  6. Жінки та чоловіки, які мають дітей до 18 років, якщо другий батько помер, позбавлений батьківських прав або зник безвісти.
  7. Опікуни дітей з різними розладами та хворобами, опікуни дітей-інвалідів 1 та 2 групи.
  8. Усиновлювачі дітей до 18 років.
  9. Особи, зайняті доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, або своїми батьками, які за висновком закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.
  10. Опікуни осіб, яких визнано недієздатними у судовому порядку.
  11. Члени сім'ї 1 ступеня споріднення (не більше однієї) особи з інвалідністю 1 групи, зайняті постійним доглядом за ним, якщо немає інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
  12. Члени сім'ї 1 ступеня спорідненості особи з інвалідністю 2 групи, зайняті постійним доглядом за ним, якщо немає інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
  13. Жінки та чоловіки, які мають дітей до 18 років, та чоловіка (дружину), які проходять військову службу.
  14. Керівники міністерств, заступники, керівники державних органів.
  15. Народні депутати.
  16. Судді, члени Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
  17. Співробітники органів військового управління.
  18. Особи, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти у Луганській та Донецькій областях під час військового стану, а також під час АТО.

Також у новому варіанті можливого закону вказано, що протягом двох років призову на військову службу під час мобілізації не підлягають військовозобов’язані, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільненні зі служби у запас у зв’язку із закінченням строку військової служби. Однак вони можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

Також мобілізації не підлягають громадяни, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку із звільненням з полону. Але вони також можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

Інші особливості законопроєкту

30 січня Кабінет міністрів затвердив новий законопроєкт про посилення мобілізації в Україні і направив його до Верховної Ради. Документ містить певні напрацювання, які утворились після відкликання урядом з парламенту першої редакції ініціативи. Серед основних особливостей законопроєкту: зміна призовного віку з 27 на 25 років.

Також є відстрочка на 2 місяці для добровольців по мобілізації для вирішення особистих питань і підготовки до мобілізації. Також особі не потрібно буде йти в ТЦК, щоб оновити дані. Це можна буде зробити онлайн в особистому кабінеті або в ЦНАП. Зазначається, що електронний кабінет буде створений на базі реєстру військовозобов'язаних "Оберіг". Особа може переїжджати в інші міста без дозволу ТЦК, проте після переїзду має стати на облік за новою адресою.

Також документом встановлюється, що після мобілізації всі громадяни мають пройти обов'язкову військову підготовку 2-3 місяці. Акцентується, що особа не може бути відправлена одразу на фронт після мобілізації.

Законопроєктом запропоновано скасувати строкову військову службу. Втім замість неї пропонується запровадити базову військову підготовку. Згідно з проєктом закону, особі віком 18-24 роки буде запропоновано самостійно обрати, коли пройти військову підготовку. Сама підготовка займатиме максимум 5 місяців, при цьому за людиною буде зберігатися її робоче місце, чого зараз немає в чинному законодавстві.

Проєктом закону передбачена щорічна основна відпустка для військовослужбовців. Вона може надаватися частинами, проте має становити не менше 15 календарних днів. Пропонується, що військовослужбовці, звільнені з полону, мають отримати додаткові 90 днів відпустки із збереженням грошового забезпечення, якщо вони вирішили продовжити службу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.