Десять простих дрібниць, які варто зробити для здоров'я мозку та розуму
З віком та стресом наш мозок втомлюється і працює гірше. Ми починаємо більше забувати, й не дивно, що нас це непокоїть. Водночас вчені переконані, що майже половині випадків деменції можна запобігти, якщо виконувати прості кроки щодня. Ви здивуєтесь, наскільки вони несподівані, пише NYTimes.
Починати ніколи не пізно, але час має важливе значення, коли справа доходить до створення захисних сил для мозку, зазначають лікарі. Коли мозок вже пошкоджено, відновити його загалом неможливо. Отже, краще подбати про власний добробут заздалегідь. Неврологи розповіли, що треба робити, але залишатися при тямі максимально довго. Нічого складного - і навіть цікаво!
Літні люди з втратою слуху мають більший ризик розвитку деменції. Вчені вважають, що це через те, що частина мозку, яка обробляє слух, знаходиться близько до частини, що відповідає за пам’ять. Абе ж це може бути результатом атрофії. При цьому люди з втратою слуху, як правило, уникають соціальної діяльності, яка могла б зацікавити їхній розум.
Щоб захистити здатність мозку обробляти сенсорні сигнали, використовуйте затички для вух або шумозахисні навушники, коли чуєте гучні звуки. Після 50 років кожні ожин-три роки перевіряйте слух.
Коли прийде час отримати слуховий апарат, не зволікайте. Носіть його навіть, коли ви самі, оскільки важливо, щоб мозок отримував слухову стимуляцію навіть від навколишнього шуму.
Річ у тім, що мозок краще встановлює зв’язки та обробляє вхідні дані для органів чуття, які він активно використовує. Тож, вчені вважають, що втрата зору пов'язана зі зниженням розумових функцій. Одне дослідження 2023 року показало, що приблизно третина дорослих старше 71 року, які мали помірне або серйозне порушення зору, мали й деменцію.
Планування регулярних офтальмологічних оглядів - кожні кілька років у зрілому віці, залежно від вашого віку та загального стану здоров’я - і носіння окулярів чи коригуюча операція в разі потреби, допоможуть мінімізувати цей ризик.
Неврологи знають, що фізичні вправи приносять користь мозку, збільшуючи приплив крові та доставляючи до нього кисень. Навіть невелика доза щоденних фізичних вправ - наприклад, прогулянка - може принести користь.
Якщо ви багато сидете - вставайте і ходіть кожні 20 хвилин. Замініть сидіння, які повністю тримають вашу спину на табурети. Використовуйте стільці, ящики, лавки або навіть підлогу вдома, коли це можливо.
Ліпопротеїни низької щільності аботак званий поганий холестерин, який може надходити від споживання червоного м’яса, знежирених молочних продуктів і солодких напоїв, здатен змінити ваші артерії, обмежуючи приплив крові до мозку та збільшуючи ризик інсульту. Наокпичення цього холестерину знижує пам'ять.
Втім, вживання бобових, цільнозернових, фруктів і овочів допоможе контролювати рівень холестерину. Підтримуйте здорову вагу аеробними вправами, пийте ліки - статини. Перевіряйте рівень холестерину щороку, якщо у вас діабет або є ризик інсульту чи хвороб серця.
Пацієнти, які мають сильну систему соціальної підтримки, зазвичай мають кращий загальний стан здоров’я. Люди, які читають, мають кращу пам'ять.
Зростає кількість досліджень, які пов’язують вплив забруднення повітря з погіршенням роботи мозку. Вчені вважають, що дуже дрібні частинки з повітря можуть викликати хімічні зміни, коли вони потрапляють у мозок.
Не всіх шкідливих часток можна уникнути - деякі настільки малі, що вони прослизають крізь повітряні фільтри - але носіння N95 або хірургічної маски та використання повітряних фільтрів у приміщенні в дні, коли якість повітря гірша, зокрема через дим від лісових пожеж, може мінімізувати цей вплив.
Крім того, маска захистить літніх людей від вірусів, що провокують тяжкі хвороби, наслідками яких є погіршення роботи нервової системи, як от грип чи COVID.
Ваша шия постачає кров у мозок, і її травми можуть обмежити цей кровотік, позбавляючи мозок кисню чи навіть спричиняючи тромбам. Щоб захистити свою шию від травм, уникайте будь-яких раптових поворотів або тягових коригувань.
Уникайте масажу глибоких тканини шиї, ая кщо робите масаж шиї, то зверніться до медичного працівника. Краще ж обмежитись масажем верхньої частини спини та плечей.
Пристебнутий ремінь безпеки в автомобілі також має вирішальне значення. Негайно зверніться до лікаря, якщо підозрюєте, що у вас травма шиї.
Якість сну може значно допомогти вам залишатися кмітливими та боротися з деменцією. Якщо ви працюєте в нічні зміни і спите вдень, подумайте про затемнені штори, щоб допомогти регулювати циркадний ритм тіла.
Якщо тривога та депресія не дають вам спати, спробуйте помедитувати перед сном, або зверніться до психіатра за рецептурними препаратами, які відновлять ваш сон. Якщо ви не впевнені, у чому криються ваші проблеми зі сном, ведіть щоденник сну, щоб допомогти визначити потенційні проблеми.
Відпочинок для розуму має вирішальне значення для здоров’я мозку, не забувайте про це і будьте здорові!
Гігієна порожнини рота є важливою для запобігання інфекціям і захворюванням ясен. Інфекції ротової порожнини можуть поширюватися на пазухи, а це може спровокувати утворення тромбу або проблеми з дренажем у мозку. Дослідження також виявили зв'язок між захворюваннями ясен і деменцією.
Регулярне чищення зубів ниткою та відвідування стоматолога принаймні раз на рік збереже зуби та ясна, а аткож ваш мозок, здоровішими.
Експерти кажуть, що фізичний захист голови є найважливішим кроком для захисту мозку. Повторні травми голови і струс мозку можуть призвести до хронічної травматичної енцефалопатії, яка своєю чергою може навіть викликати деменцію.
Носіння шолома під час таких заходів, як їзда на велосипеді та лижах, може значно знизити ризик травм. Мотоциклісти також повинні завжди носити шоломи.