Щасливчиками, які майже не хворіли, стали водії певних груп
Нещодавно австралійському актору Крісу Гемсворту, який зіграв Тора в кіновсесвіті Marvel, поставили невтішний діагноз про високу схильність до хвороби Альцгеймера. Згідно ж із новим дослідженням, певні професії захищають мозок людини від хвороби Альцгеймера. Вчені проаналізували свідоцтва про смерть майже 9 мільйонів людей за 2020–2022 роки.
Вони пов’язали дані людей – представників 443 професій – з хворобою Альцгеймера, йдеться в публікації ScienceAlert. Були проаналізовані вік, стать, раса, етнічна приналежність, освіта та професія учасників експерименту. Так команда з Гарвардської медичної школи виявила значно нижчу частку смертей, пов’язаних з хворобою Альцгеймера, серед осіб, які були водіями таксі та машини швидкої допомоги.
Зі смертей, зареєстрованих за три роки з січня 2020 року до кінця 2022 року, дослідницька група ідентифікувала 8 972 221 особу з професійними даними, які мають хворобу Альцгеймера як основну причину смерті.
Окрім водіїв таксі та швидкої допомоги, дослідники проаналізували водіїв автобусів, пілотів літаків, капітанів кораблів і човнів – і згрупували всі інші роботи з 443 професійних груп як загальну категорію порівняння.
Водії таксі ризикували померти від Альцгеймера менш ніж у 1% випадків, а ризик смерті від хвороби Альцгеймера у водіїв автобусів склав 1,65%. Представники інших професій мали ризик смерті від хвороби майже 2%.
Річ у тім, що та сама частина мозку, яка бере участь у створенні когнітивних просторових карт, які ми використовуємо для навігації в навколишньому світі, також бере участь у розвитку хвороби Альцгеймера, пояснили вчені.
Найменша частина нашого мозку у формі морського коника – гіпокамп – має вирішальне значення для навчання, пам’яті та просторової навігації, і є однією з перших областей, яка погіршується при хворобі Альцгеймера. Попередні дослідження показали відмінності гіпокампа у таксистів порівняно з іншими людьми.
"Наші результати підкреслюють можливість того, що неврологічні зміни в гіпокампі або в інших частинах мозку у водіїв таксі та швидкої допомоги можуть бути причиною нижчих показників хвороби Альцгеймера", – кажуть автори дослідження.
Команда зазначає, що вони вимірювали лише рівень смертей, пов’язаних із хворобою Альцгеймера, який може відрізнятися від частоти захворювання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.