На кордонах України з'явились мобільні пости ТЦК: перевізники б'ють на сполох

Читать на русском

Працівники ДПСУ та ТЦК перевіряють документи у водіїв вантажівок, така ситуація на кордонах призводить ускладнення логістики

Читать на русском
Мобілізація в Україні
Уряд просять звернути увагу на перешкоди для бізнесу через мобілізацію

Працівники ДПСУ та ТЦК перевіряють документи у водіїв вантажівок, така ситуація на кордонах призводить ускладнення логістики

Правоохоронні органи й ТЦК та СП почали розгортати мобільні пости перед пунктами пропуску через державний кордон України. Це призводить до утворення додаткових черг на державному кордоні та паніки серед перевізників. Уряд просять звернути увагу на такі перешкоди для бізнесу та відправити новий законопроєкт про мобілізацію на доопрацювання.

Про це повідомила пресслужба Європейської Бізнес Асоціації. Там прокоментували ситуацію з мобілізацією в Україні.

"Співробітники здійснюють перевірки документів у водіїв вантажних транспортних засобів, які здійснюють перевезення через держкордон, а також видачу повісток з наказом з’явитися до ТЦК та СП для уточнення облікових даних згідно з Законом України. Це призводять до утворення додаткових черг на державному кордоні, паніки серед працівників компанії, які уповноважені на здійснення відповідних перевезень. Адже навіть якщо водій є заброньованим зараз, перед перебронюванням працівник може бути кілька днів\тижнів не на броні. Відповідно, має з’явитись до ТЦК для оновлення інформації і, з досвіду про який говорить бізнес, часто таких працівників мобілізують не дочекавшись рішення про продовження броні", - йдеться в пресрелізі Європейської Бізнес Асоціації.

Там зазначили, що така ситуація на кордонах призводить до того, що, зокрема, ускладнилась логістика. Наслідком чого може стати втрата довіри від міжнародних замовників, розірвання контрактів, втрата замовлень, звільнення працівників, навіть зупинка виробничої діяльності компаній та зменшення надходжень до держбюджету.

Асоціація також звернулась до Верховної Ради й міністерки економіки Юлії Свириденко з проханням звернути увагу на перестороги бізнесу в контексті мобілізаційного законодавства. Уряд просять не ухвалювати законопроєкт №10449 у чинній редакції без доопрацювань.

Чи на законній основі прикордонники вимагають документи про відстрочку у чоловіків?

Під час перетину кордону українські прикордонники почали вимагати в чоловіків документи, які підтверджують надання відстрочки від мобілізації. Без них не пропускають, навіть якщо військовозобов'язаний на законних підставах може виїжджати за кордон під час дії воєнного стану. Юристи вважають, що у ДПСУ таких прав немає.

Зазначається, що правила перетину кордону громадянами України прописані у постанові Кабміну №57 від 27 січня 1995 року "Про затвердження правил перетинання державного кордону громадянами України". Вона передбачає перелік документів, які повинні надати громадяни, щоб перетнути кордон. Серед таких документів немає довідки з Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) чи документів, які підтверджують надання відстрочки від мобілізації громадянам. Будь-яка вимога надати інші документи або дозволи від ТЦК та СП не відповідає чинному законодавству, кажуть юристи.

Громадянин України, який має право згідно з чинним законодавством на перетин кордону, повинен мати при собі оригінали документів. Наприклад, про народження дитини, про інвалідність дитини чи інвалідність людини, яка виїжджає. А також взяти з собою видруки чинного законодавства, де міститься перелік осіб, які не підлягають мобілізації, а також витяг із правил перетину кордону Постанови №57.

Якщо працівники ДПСУ все-таки відмовлять у перетині кордону, юристи рекомендують фіксувати цю відмову, просити надати її в письмовому вигляді, щоб потім її оскаржити. Також варто залишити звернення на гарячій лінії ДПСУ. При цьому потрібно зазначити пункт пропуску, посаду, прізвище та імʼя працівника, який заборонив виїзд за кордон. Та стисло викласти суть обставин, які документи були надані для огляду прикордоннику. Можна подати позов до суду. Суд має констатувати протиправність відмови та зобов’язати надати право виїзду. Отримане рішення суду слід брати з собою при наступній спробі виїзду за кордон.

"Ситуація досить неоднозначна, адже працівники ДПСУ керуються не чинним законодавством, а внутрішніми розпорядженнями та наказами. Однак закони та підзаконні нормативно-правові акти мають вищу юридичну силу, ніж внутрішні розпорядження керівника ДПСУ", - пояснюють юристи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.