Вид Homo floresiensis – флореські гоббіти – зник приблизно за чотири тисячі років до появи сучасних людей
Близько 50 тисяч років тому острів Флорес в Індонезії населяв особливий вид мініатюрних людей під назвою Homo floresiensis, які в народі називають просто гоббітами. Раніше дослідники вважали, що ці персонажі в стилі Толкіна вимерли, коли почали конкурувати з нашим видом. Проте останні дослідження показують, що гномоподібні істоти, ймовірно, зникли до того, як сучасні люди прибули на їхні землі, пише IFLScience.
Схоже, вимирання людей-гоббітів сталося через клімат, що також створило величезний стрес для не менш химерного виду карликових слонів. Вважається, що ці карликові слони, відомі як Стегодони, співіснували з H. floresiensis близько мільйона років, доки раптове зменшення кількості опадів не призвело до висихання водойм. Це мало катастрофічні наслідки для обох видів.
Докази їхньої присутності на Флоресі зникають з археологічних записів приблизно за чотири тисячоліття до появи Homo sapiens, десь 46 тисяч років тому. Так, припускалося, що ми відповідальні за вимирання гоббітів.
Щоб з’ясувати, що могло статися, дослідники проаналізували співвідношення магнію та кальцію, а також ізотопів кисню в породах поблизу початкового місця H. floresiensis. Це дало їм змогу реконструювати палеокліматичні зміни з часом.
Результати показали, що 6 тисяч років тому річна кількість опадів була значно більшою протягом усього року. Та протягом наступних 20 тисяч років рівень опадів різко зменшився, а сезонність збільшилася. Десь 50 тисяч років тому літні опади впали до рекордно низького рівня, що залишило карликових слонів без води.
Автори представили два можливі сценарії розвитку подій в минулому, що могли мати місце. Перший із них передбачає, що слони залишалися на місці й масово вимирали через брак води та полювання на них гоббітів. Згідно другого сецнарію слони могли мігрувати в пошуках більш рясних дощів біля узбережжя й зрештою не вижили на новій землі – з купою невідомих небезпек.
Можливо, гоббіти слідували за своєю здобиччю в ці нові землі. На думку дослідників, мігруючі гоббіти могли навіть зустріти H. sapiens, коли пливли вздовж узбережжя Флореса на шляху до Океанії. Також неможливо виключити сценарій, за яким H. sapiens взаємодіяв із H. floresiensis на острові Флорес, кажуть вчені.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.