Залишилося 15 років: світу і без Путіна доведеться несолодко

Зміни клімату спричинили хаос у всьому світі – повені, посухи, лісові пожежі тощо

Клімат, світ, катаклізми, глобальне потепління, погода, шторм, повінь, посуха, пожежа
2025 рік має шанси стати найтеплішим роком з моменту, коли глобальна температура перевищила доіндустріальний рівень на 1,5 градуса Цельсія

Головною новиною в науці про Землю 2024 року стала зміна клімату – разом з екстремальними погодними умовами, повенями й посухами. Вчені попереджають, що далі буде тільки гірше, якщо ми не приборкаємо викиди вуглецю, повідомляє LiveScience.

"Вміст CO2 зараз не тільки на найвищому рівні за мільйони років, але й зростає швидше, ніж будь-коли", – кажуть експерти.

Глобальні викиди вуглецю від викопного палива досягли нового рекорду. Температура повітря на поверхні в 2024 році перевищила 1,5 градуса Цельсія.

Графік Коперника, що показує потепління вище доіндустріального рівня з 1940 року.
Графік Коперника, що показує потепління вище доіндустріального рівня з 1940 року.

Все це потепління мало катастрофічний вплив на погоду в усьому світі. Рік розпочався з одного з найсильніших подій Ель-Ніньо в історії. Це призвело до руйнівного сезону ураганів, кульмінацією якого став найсмертоносніший шторм, що обрушився на континентальну частину США.

Ель-Ніньо також викликав сильну посуху в Амазонії. Це призвело до найгіршого сезону лісових пожеж за майже 20 років. Недостатня кількість опадів у 2023-2024 роках вплинула на річки та підземні води регіону.

Картинка, на якій показано рівень води в річці Солімойнш поблизу Табатінги, Бразилія, у 2021 і 2024 роках. У жовтні 2024 року рівень води впав до рекордно низького рівня. (Зображення: NASA Earth Observatory).
Картинка, на якій показано рівень води в річці Солімойнш, Бразилія. У жовтні 2024 року рівень води впав до рекордно низького рівня. Зображення: NASA Earth Observatory.

А в Іспанії навпаки, проливний дощ спричинив повені, внаслідок яких загинуло понад 200 людей. Українці теж пережили аномально спекотне літо.

Руйнівні зміни клімату посиляться

Нове дослідження припускає, що екологічні переломні моменти, такі як колапс Гренландського льодовикового щита та перетворення тропічного лісу Амазонки на савану, можуть бути досягнуті всього за 15 років, якщо зміну клімату не контролювати.

У жовтні вчені написали відкритого листа, попереджаючи про ризик, пов’язаний з крахом ключової Атлантичної течії. Нас також попередили, що ми зіткнулися з глобальною водною кризою, частково через зміну клімату та хронічне неправильне використання ресурсів.

"Вперше в історії людства ми виводимо глобальний кругообіг води з рівноваги. На опади, джерело всієї прісної води, більше не можна покладатися через те, що людина використовувала зміни клімату та землекористування, системно підриваючи основу власного добробуту", – кажуть вчені.

Тим не менш, ще не пізно зупинити найгірші наслідки зміни клімату, кажуть кліматологи. Але вікно можливостей звужується. Скорочення викидів вуглецю є терміновим, тож діяти варто прямо зараз.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube