Макрон стає популярнішим у Східній Європі через позицію щодо України, але від нього очікують наступних кроків — FT

Читать на русском

Завдяки більш рішучій політиці Єлисейського плацу, Франція здобуває лідерство у країнах Центрально-Східної Європи та Балтики, однак політики сумніваються, що Париж може значно наростити свою підтримку Києв

Читать на русском
Емануель Макрон
Країни Балтії все ще більш довіряють США

Завдяки більш рішучій політиці Єлисейського плацу, Франція здобуває лідерство у країнах Центрально-Східної Європи та Балтики, однак політики сумніваються, що Париж може значно наростити свою підтримку Києв

Позиція президента Франції Емануеля Макрона щодо створення стратегічної невизначеності для російського вождя володимира путіна здобула широку підтримку в країнах Східної Європи. Його заяви про можливість відправки військ-членів НАТО до України та недопустимість перемоги москви знайшли прихильність серед еліти східного флангу Альянсу, який стурбований падінням залученості Сполучених Штатів до підтримки України. Зміна настроїв тим більш вражаюча, що десятиліттями до Франції ставилися з підозрою через загравання з кремлем.

Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен сказала Financial Times, що ідея відправки військ країн ЄС до України, озвучена Макроном, була дуже вдалою. Хоч про участь європейських країн у війні наразі не йдеться, створення стратегічної невизначеності стримує апетити путіна. Видання зазначає, що подібні заяви звучать від інших лідерів та офіційних осіб у країнах Балтії та Центрально-Східної Європи.

«Що мені сподобалося у двох нещодавніх заявах президента Макрона, так це те, що він сказав, що насправді, чому ми повинні нав’язувати собі червоні лінії, коли в Путіна в принципі немає червоних ліній?», — заявила Інґріда Шимоніте, прем’єр-міністр Литви.

Загалом Балтійські країни поділяють ідею Макрона про посилення ролі ЄС у військовій співпраці та збільшення витрат на оборону. Однак вони проти, аби такі процеси відбувалися коштом ослаблення НАТО. Навіть перспектива повернення Дональда Трампа в Білий дім не змінює цих настроїв.

Водночас офіційні особи та дипломати країн Центрально-Східної Європи, сумніваються в практичних можливостях Франції посилити допомогу Україні. Декілька балтійських чиновників заявили, що вони більше впевнені в зростаючому внеску Німеччини в регіональну безпеку, ніж у Франції чи Великобританії.

«Яструбина» політика Макрона

У лютому французький президент Макрон приголомшив світ, заявивши, що потрібно розглядати можливість використовувати війська країн Європи, щоб не допустити перемогу росії над Україною. Він додав, що йдеться про створення «стратегічної двозначності» щодо москви.

Заява приголомшила союзників: Німеччина, США, Велика Британія та інші країни одразу заявили, що така ідея не може бути реалізована. Однак Макрон наполягав на своєму й зрештою до нього приєдналися кілька країн. Пізніше схвально про цю ініціативу заговорили навіть у державах, які спершу виступили проти. До прикладу, міністр зовнішніх справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що таку ідею виключати не можна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.