Китай завалює росію безпілотниками та іншою технікою для війни з Україною: як працює схема обходу санкцій

КНР ще не наважується постачати озброєння рф, водночас в десятки разів нарощує продажі товарів подвійного призначення та нелетальної зброї

Сі Цзіньпін
Пекін рятує путіна, як може

За минулий рік Китай різко наростив кількість постачань товарів подвійного призначення до росії: йдеться про товари, починаючи від військової форми і закінчуючи безпілотниками, яких поставив у тридцять разів більше, ніж до України. Для торгівлі використовують фірми-одноденки, контрабанду та підробку експортних документів. Захід остерігається вводити санкції проти Китаю, адже це може спричинити непередбачувані наслідки для світової економіки, однак ситуація майже напевно змінитися, якщо Пекін усе ж таки почне постачання летальної зброї.

Китай наростив постачання до рф товарів подвійного призначення

За даними Politico, російські покупці задекларували замовлення на сотні тисяч бронежилетів і шоломів. Масово експортують також безпілотники, які легко переобладнати для військових потреб, тепловізори, оптичні приціли та, навіть, уніформу. Очільник Чечні Рамзан Кадиров вихвалявся тим, що отримав броньовики China Tiger китайського виробництва.

Китай, щоб уникнути західних санкцій, не постачає росії озброєння, але постачання товарів подвійного призначення та нелетальних засобів наростив, подекуди, у десятки разів. Водночас поставки аналогічної продукції в Україну суттєво впали. За рік росія імпортувала з Китаю безпілотників на понад 100 мільйонів доларів, що в 30 разів більше, ніж Україна. Кераміки, яку використовують для бронежилетів, росія закупила на 69 відсотків більше, на понад 225 мільйонів доларів. Україна навпаки знизила імпорт китайської кераміки до 5 мільйонів доларів, він впав на 61 відсоток. Тепловізорів до рф імпортували на понад 100 мільйонів доларів, водночас до України — на 3,4 мільйона доларів.

Мавік у росіян
Китай постачає у тридцять разів більше квадрокоптерів до росії, ніж до України. Скріншот сайту дистриб'ютора DJI

Варто зазначити, що Китай для рф є чи не єдиним виробником подібної продукції, а Україна може закуповувати подібне обладнання в інших країн. Проте, до прикладу у виробництві квадрокоптерів, КНР безумовний лідер. Наші військові на фронті підтверджують, що в росіян зросла кількість безпілотників і вони тепер навіть переважають нас у цьому, хоча ще недавно ситуація була діаметрально протилежною.

Як це робиться

Часто, аби уникнути можливих проблем, змовляються з виробником і підробляють документи. Наприклад, фірма «Позитрон» із Ростова-на-Дону, з кінця жовтня до грудня 2022 року закупила одразу 100 000 шоломів «для пейнтболу». Вона також купляла квадрокоптери, як то Mavic 2 Enterprise Advanced або легкий дрон Mini 2. А компанія Tekhkrim імпортувала китайські штурмові гвинтівки, декларуючи їх як «мисливські рушниці», щоправда, коли про це стало відомо, на компанію наклали санкції. Зазвичай для закупівлі подібної продукції росіяни використовують фірми-одноденки. Подібні механізми практикують і китайські фірми.

Окремо варто згадати, що Центральна Азія перетворилася на своєрідний хаб для китайської продукції. До прикладу, у Киргизстані, повідомляє The Washington Post, спостерігають різкий ріст кількості фірм-перекупників, обсяг експорту до рф зріс на 250 %. Через це Вашингтон збирається накласти на країну санкції.

Politico повідомляє, що завдяки чорному ринку росіяни можуть отримати не лише китайські товари, але і продукцію вироблену в США та ЄС. Наприклад, кулі до снайперських гвинтівок. Згідно з нещодавнім аналізом Інституту Київської школи економіки, понад 60 відсотків імпортованих критично важливих компонентів російської зброї, знайденої на полі бою, походять від американських компаній. Nikkei Asia повідомляє, що за час російсько-української війни Мальдіви відправили до росії понад 400 тисяч напівпровідників американського виробництва. Йдеться про суму близько 53,6 млн доларів. Мальдіви стали другим постачальником такої продукції після Китаю.

Дрони ЗС рф
Армія росії наростила використання БПЛА. Фото з російських джерел

Захід усе знає, але...

Пекін майже неприховано підтримує агресію кремля, а Захід, на думку Politico, остерігається введення санкцій на другу економіку світу. ЄС та США ризикують спровокувати непередбачувані наслідки й для своїх країн, тому затягуватимуть із цим до останнього. А торгівля товарами подвійного призначення відкриває величезну шпарину в західних санкціях.

«Тоді є така ситуація, у якій ми зараз перебуваємо — усі ці компоненти чи обладнання подвійного призначення та те, як із ними поводитися. Я б не очікувала, що ЄС зможе погодитися на санкції щодо цього», — заявила Хелена Легарда, провідний аналітик Інституту вивчення Китаю берлінського аналітичного центру Меркатора.

Водночас вона вважає, що це можливо, якщо Китай таки перетне «червону межу» і зважиться на постачання кремлю летального озброєння. Згідно з опитуванням Європейської ради міжнародних відносин, 41 % європейців заявили, що в такому разі підтримають серйозні санкції проти Піднебесної, навіть, якщо це буде на шкоду власній економіці. Проти цього 33 % респондентів.

Після візиту Держсекретаря США Ентоні Блінкена до Пекіну, він заявив, що отримав запевнення від китайської влади щодо того, що КНР не буде озброювати росію. Але він натякнув, що потік товарів подвійного призначення навряд чи припиниться.

«Однак ми постійно занепокоєні китайськими фірмами, компаніями, які можуть надавати технології, які росія може використати для просування своєї агресії в Україні. І ми попрохали китайський уряд бути дуже пильним щодо цього», — заявив тоді Блінкен.

Сі Цзіньпінь і Байден
Захід остерігається, що санкції проти Китаю спровокують кризу світової економіки. Фото: Update News 360

Радник президента Франції з питань зовнішньої політики Еммануель Бонн повідомив журналістам CNN, що Захід має докази щодо того, що Китай постачає росії нелетальне озброєння. Проте він наголошує, що принципово, аби Пекін не переходив межі постачання летального озброєння.

«Наскільки нам відомо, він (Китай — ред.) постачає значні військові потужності до росії… нам потрібно, щоб Китай утримався. Нам потрібно, щоб вони зрозуміли, що Україна — це конфлікт глобального масштабу й що ми не можемо запропонувати Україні програти з принципових міркувань, а також із міркувань, які є дуже оперативними. І те, що поставлено на карту для нас в Україні — це набагато більше, ніж, як ви знаєте, суверенітет України. Йдеться про стабільність у світі», — зауважив Бонн.

Чи піде Пекін далі?

Хоч Пекін, за свідченням очільника британської розвідки Річарда Мура, точно знав про підготовку рф до вторгнення і сприяв цьому, Сі Цзіньпін не має наміру заради путіна піддавати ризику власну економічну безпеку.  Наразі Китай не подає ознак того, що готовий надавати росії озброєння, як то танки, гармати чи, хоча б стрілецьку зброю.  Але ситуація може змінитися, якщо буде йтися про протистояння між НАТО та рф. У кремлі, ймовірно, дуже на це сподіваються.

Останнім часом вождь росіян володимир путін активно просуває ідею того, що можливий безпосередній збройний конфлікт із державою НАТО, зокрема з Польщею. На зустрічі із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком вони розіграли сценку, де білоруський диктатор стверджував, що йому ледь вдається стримати «вагнерівців», які розбудовують табір на території його країни, від рейду на Варшаву чи Жешув. Варшава сприйняла це серйозно, поляки перекинули війська ближче до кордону. Зрозуміло, що це черговий шантаж, який має підживлювати страхи на Заході. З іншого боку, якусь подібну провокацію з використанням тих же бойовиків «Вагнера» кремль цілком може провести, аби вкотре «підвищити ставки» й розраховує в цій схемі на підтримку Китаю, який постійно наголошує, що розуміє хвилювання росіян щодо розширення НАТО.

Путін та Лукашенко
Путін та Лукашенко говорять про те, що Польща от-от нападе: Moskow Times

Створення «контрольованого хаосу» є однією з улюблених стратегій москви, часто це дає можливість здобути, згідно з доктриною Герасимова, «деескалацію через ескалацію». Путін не приховує сподівань, що, перелякані перспективою тотальної війни проти авторитарного блоку, лідери Заходу побіжать до нього укладати договір про поділ світу на сфери впливу, як це зробили свого часу Черчіль, Рузвельт та Сталін на Ялтинській конференції. Ймовірно, у подібній угоді зацікавлений і Китай.

Раніше ми розповідали про те, чому Китай проти застосування путіним ядерного озброєння. Інформатор також розповідав, що постачання китайського озброєння до рф може означати, що Пекін наважився на світову війну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube