Лукашенко погрожує Польщі атакою бойовиків Пригожина, та обіцяє “допомогти західним українцям”
Самопроголошений президент Олександр Лукашенко жаліється, що ледь стримує «вагнерівців» від наступу на Польщу, однак такий варіант розвитку події малоймовірний. Табір найманців створили, аби швидко розвести їх із Міноборони рф і припинити бунт. Проте зараз москва розмірковує, як їх використати. У купі з розміщенням ядерного озброєння, найманці ПВК «Вагнер» у Білорусі створюють для кремля нові можливості. Через призму нав’язливих марень москви про заплановану окупацію Польщею Західної України, та чуток про використання Литовсько-польсько-української бригади на війні можна припустити, що бункер планує використати «вагнерівців» для атаки з Білорусі.
Під час дводенної (!) зустрічі з вождем росіян володимиром путіним його «молодший партнер», самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко перед камерами розіграв репліку, під час якої довірливо натякнув кремлівському маніяку про те, що з усіх сил стримує ПВК «Вагнер», аби вони не пішли штурмом на Польщу. «Ябацька» жартує, що, навіть, запропонував їм, якщо вони так хочуть, відвідати сусідню країну з екскурсією, як туристи. Це, мабуть, дуже насмішило воєнних злочинців, членів визнаної терористичної організації, які перебувають під санкціями.
«Нас почали напружувати «вагнерівці». Просяться на Захід, «дозвольте нам». Я кажу: «Вам навіщо на Захід?»… «Ну, сходимо на екскурсію у Варшаву й Жешув», — заявив він.
На слова Лукашенка можна було б не звертати уваги — то він викриває план нападу України на Білорусь, то виявляє агентурну мережу американських спецслужбовців — але, нажаль, він підконтрольний кремлю. Вождь росіян путін довів, що зараз готовий вдатися до будь-яких крайніх заходів. Крім ПВК «Вагнер», у Білорусі перебуває ядерна зброя рф, у сукупності це створює для кремля додаткові можливості.
Деякі особливо відбиті фанати путіна вважають те, що сталося, «багатоходівкою». Мовляв, Євген Пригожин розпочав бунт за домовленістю з кремлем, аби не привертаючи уваги переїхати до Білорусі, а звідти — на Литву та Польщу, щоб створити «Сувельський коридор» до російського анклаву Калінінград. Хоч трошки тверезішим особам зрозуміло, що сам бунт був для путіна несподіванкою, кремль просто не знав, що з ними робити. Хоч це не значить, що не могли чогось придумати.
Є величезна кількість версій, навіщо потрібні «вагнерівці» в Білорусі. Припускають, наприклад, що за допомогою ПВК кремль може підсилити армію Лукашенка й підготувати удар по Західній Україні або по Києву. Розмірковують про удар по Польщі зі сторони «неконтрольованого» з’єднання бойовиків, що, ніби то, діють самостійно. Це, теоретично, дало б москві можливість налякати Захід і вступити в прямі перемовини з НАТО, при тому офіційно уникаючи відповідальності.
Однак в Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що загроза реалізації такого плану у виконанні ПВК «Вагнер» вкрай малоймовірна з огляду на малу чисельність та відсутність важкого озброєння. Бойовиків Пригожина замало, орієнтовно 2 тисячі. Хоч табір у селі Цель поблизу Гомеля побудований на приблизно 8 тисяч мешканців, він заповнений лише на чверть.
«Вагнер» не має важкої бронетехніки, адже після путчу її передали російському Міністерству оборони. За свідченням телеграм-каналу «Бєлорускі Гаюн», до Білорусі прибуло вже десять колон автотехніки ПВК «Вагнер», але це легкові авто, будівельна техніка та вантажівки. Супутникові фото підтверджують, що танків чи гармат у Пригожина немає. Ймовірно, «вагнерівці» просто хвилюються, що їхнє майно заарештують, ні на які серйозні дії вони не здатні. Однак ЗСУ не можуть цілком ігнорувати «вагнерівців» так само як і білоруських військових, тож змушені зберігати на північному кордоні частину сил.
Що ж до удару по Польщі, то польська армія є однією з найсильніших у Європі. Вона налічує понад 150 тисяч військовослужбовців, озброєна передовою технікою НАТО. І йдеться не лише про F-16, які ми ніяк не діждемося, але і про F-22 і F-35. То як можуть зашкодити 8 тисяч «вагнерівців», навіть, якщо їм допоможуть 10–12 тисяч регулярних військ Білорусі?
Видається на те, що наразі головним призначенням табору в Білорусі є прихисток бойовиків «Вагнера», які остаточно розсварилися з російським військовим командуванням та путіним. Вони мають перебувати якомога далі від москви, тим самим у кремлі планують «випустити пар» та ізолювати «Вагнер» від армії, унеможлививши повторення бунту. Лукашенка або поставили перед фактом, або ж це була його ініціатива. У такому разі це підтримує конспірологічну теорію про те, що білоруський диктатор у такий спосіб намагається уникнути відкритої війни з Україною. Мовляв, путін не захоче, аби «вагнерівці» знову опинилися на фронті через ризик, що вони піднімуть повстання за підтримки військових. Крім того, Лукашенко може перекупити найманців, аби вони в критичний момент виступили йому на захист перед російськими силами, які є в Білорусі. Є, однак, протилежна думка, що завдяки Пригожину путін цілковито контролює «Бацьку».
Бойовики заявляють, що планують займатися своїми справами в Африці. Там вони забезпечують «охорону» видобутку алмазів та золота, якою, звісно, займаються підконтрольні ним фірми. Паралельно надаватимуть допомогу різним африканським тиранам, які без «Вагнер» просто не втримають свою владу. Показово, що Пригожин зареєстрував у Могильовській області юридичну фірму «Конкорд Менеджмент та Консалтинг», яка, судячи з паперів, має займатися нерухомістю. От тільки її статутний капітал — 80 доларів.
Однак є речі, які насторожують: навіщо взагалі табір, прихистити «вагнерівців» можна й без нього. Пригожин, перебуваючи в таборі, записав відео, у якому заявляє, що його найманці будуть займатися тренуванням білоруських військ. Проходили великі тренування «вагнерівців» та білоруських спецпризначенців поблизу західного кордону з Україною та Польщею, біля міста Бреста. А ще «повар путіна» обіцяє «захищати Білорусь», звісно, від України та проклятого НАТО.
Хоч атака зі сторони Білорусі наразі малоймовірна, це не означає, що її не можна буде здійснити в майбутньому. Погрози Лукашенка про рейд неконтрольованих «вагнерівців» на польське місто Жешув, де діє стратегічний аеропорт, з якого довозять американське озброєння Україні, — це дурниця, навіть теоретично. Місто розташоване навпроти Львова, з Білорусі простіше йти одразу на Варшаву. Але можна спробувати реалізувати дрібні диверсії.
Польща, про всяк випадок, зосереджує війська на кордоні, аби захистити себе та союзників, якщо москва дійсно вирішить утнути якусь дурницю. Секретар Комітету безпеки Польщі Збігнєв Гоффман у коментарі агентству PAP назвав навчання білорусько-«вагнерівських» з’єднань «безсумнівно є провокацією». Німеччина заявила, що готова підтримати поляків у разі чого. Польща також перекинула батальйон саперів до «Сувальського коридору», очевидно, щоб здійснити замінування.
Однак ці загрози можливі лише теоретично. Якщо вже й будуть рейди «вагнерівців», то на територію України. Тут у них значно більше шансів наробити збитків.
Наразі в кремлі почастішали розмови про те, що Польща може втрутитися у війну. Мається на увазі, що Варшава може прийняти рішення ввести свої війська в складі спільної Литовсько-польсько-української бригади, яку можуть розширити до дивізії, на територію України, де ще не відбуваються бойові дії, щоб забезпечити тут порядок, «закрити небо» та унеможливити вторгнення військ рф із Білорусі.
Сергій Наришкін, очільник російської Служби зовнішньої розвідки, доповів на засіданні свого Радбезу 21 липня, що Варшава збирається використати свої збройні сили для того, щоб назавжди встановити контроль на заході України. Путін називає це «окупацією» і заявив, що для цього вже створили польсько-литовсько-український союз, і взагалі, що Варшава забула, що їй частину території подарував Сталін. Лукашенко на зустрічі з вождем росіян теж про це говорив.
«Ми звісно, прийдемо на допомогу західному населенню України. Якщо так буде, ми будемо їх (західняків — ред.) підтримувати усіляко. Це неприйнятно, тому що ми виявляємося із Заходу вразливі, прибалти й поляки, до впливу їх військового. І виявиться, що і з Півдня. А там стоїть Західна Україна й Західна Білорусь, природно, але зараз про Польщу йде мова. Відірвати цей шматок Західної України під виглядом прийняття в НАТО, щоб населенню зайшло», — збивається Лукашенко, повторюючи кремлівські шпаргалки.
Але подібну інформацію з посиланням на польскі джерела публікують також західні ЗМІ. Вони повідомляють, що такий сценарій можливий, якщо виявиться, що Україна не зможе, зрештою, самостійно протистояти рф. Поки до цього далеко, навпаки є інформація, що Київ готується до нової хвилі контрнаступу.
Але що, якщо удар із Півночі все ж відбудеться? Якщо Лукашенко проголосить, що Україна загрожує Білорусі? Чи так уже довго перевезти бронетехніку «Вагнеру»? Зрештою, збройні сили Білорусі можуть і поділитися своїми запасами, якщо путін вирішить остаточно, що потрібно їх задіяти. У такому разі, допомога союзників точно буде незайвою, але чи підуть на це поляки все ж питання.
Крім того, «Вагнерівців» не обов’язково озброювати. Для диктаторів пересторогою введення Білорусі у війну було те, що рішення буде настільки непопулярним, що проти Лукашенка піднімуть повстання, у тому числі за участі навчених на війні в Україні з’єднань, як полк Калиновського. У такому разі на «вагнерівців» можна цілковито покластися: на відміну від білоруських силовиків, вони нічим не зв’язані з білорусами й без жалю придушуватимуть слабоозброєних повстанців, як це звикли робити в Африці. Можливо, у тому якраз і знайшли сенс існування їхнього табору в кремлі. А ще, як буде геть сутужно, можна оголосити повстанців польськими найманцями, які отримують по «10 тисяч доларів» і загрожують ядерному арсеналу рф. Це дасть можливість погрожувати Варшаві ядерною зброєю.
Раніше ми розповідали про те, що Лукашенко привіз путіну історичну карту Європи. Інформатор також повідомляв, що путін не збирається припиняти війну й підняв граничний вік військовозобов’язаних, щоб мати більше гарматного м’яса.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.