Пекін зажадав пояснень від України через заяву Подоляка про те, що Індія і Китай заробляють на війні в Україні і не знають, як власштований світ. У Зеленського вже виправдалися за ці слова радника Офіса президента
Між Україною і Китаєм спалахнув міжнародний скандал після заяви радника Офіса президента Михайла Подоляка, який в інтерв'ю телеведучій Наталії Влащенко заявив, що Індія і Китай не аналізують наслідки своїх кроків через слабкий інтелектуальний потенціал. Пекін зажадав від Подоляка пояснень з приводу його заяв. Той відповів, що ці заяви вирвані з контексту і з'явились через дії російської пропаганди. Як все було насправді - розповідаємо про передумови і продовження конфлікту.
Якщо коротко, то Подоляк сказав, що Індія, Китай і Туреччина ефективно заробляють на війні в Україні, і в цьому їх проблема, оскільки вони не аналізують наслідки своїх кроків і "не розуміють, що таке сучасний світ" (у відео з 17:50, - Ред.) Та цитата, на яку образилися в подальшому в Китаю, звучала таким чином, немовби образа в "розумовому потенціалі":
"У чому проблема сучасного світу, Індії, Китаю і т.д. Проблема цих країн в тому, що вони не аналізують насліди власних кроків. Слабкий інтелектуальний потенціал цих країн, на жаль. Так, вони роблять внесок в науку, так, Індія відправила сьогодні Місяцехід, вже їздить по поверхні Місяцю, та це не каже про це, що ця країна точно розуміє, що таке сучасний світ...".
В подальшому Подоляк зазначив також, що ці країни зараз заробляють на війні, що декларується ними як слідування своїм національним інтересам.
"Ці країни (Індія і Китай - Ред.) сьогодні на цій війні заробляють. Ефективно заробляють. Точно так само, як Турецька Республіка і це в принципі національні інтереси. Красиво звучить - "ми дотримуємося потреб наших національних інтересів", - сказав Подоляк.
За його словами, такі країни лише отримають деякі економічні бонуси - можуть закупити дешевше сировину, побудувати газовий хаб, або, як наприклад Індія, зарезервувати 38 млрд рупій через торгівлю нафтою з рф. А якщо взяти Китай, то він має бути зацікавлений у зникненні росії.
"Тому що це архаїчна країна, яка втягує Китай у непотрібні конфлікти. Китай міг би бути однією з домінуючих держав", - переконаний Подоляк.
Представник китайського МЗС Мао Нін зазначила, що влада КНР незмінно займає відповідальну позицію щодо української проблеми, прагнучи до її мирного врегулювання шляхом переговорів. Так у Міністерстві закордонних справ Китаю відреагували на інтерв'ю Подоляка, зажадавши від нього дати роз'яснення і порозумітися з приводу цих заяв. Виступ Мао Нін було опубліковано 12 вересня на офіційному сайті МЗС КНР.
"Я не знаю підґрунтя висловлювань цієї особи, вона має зробити роз'яснення. Китай завжди займав відповідальну позицію з питання української кризи, закликав до перемир'я і переговорів, просував політичне врегулювання", - заявила Мао Нін.
За її словами, і Михайло Подоляк, і інші українські офіційні особи мають "ретельно проаналізувати" позицію Китаю з українського питання і виробити правильне ставлення до неї.
"Я не маю уявлення про передумови цієї заяви. Він має дати роз'яснення і порозумітися", - дала пораду самому Подоляку китайська дипломатка.
Радник Офісу президента назвав свої ж слова - вирваними з контекту і пояснив, що мав на увазі, змістивши акценти на глобальні ролі регіональних держав (Туреччини, Індії, Китаю - Ред.) у сучасному світі. Про це він написав у своєму Twitter.
"Класична російська пропаганда: вирвати із контексту, спотворити сенс, масштабувати для поділу цільових аудиторій за допомогою провокації конфлікту. Звичайно, Туреччина, Індія, Китай та інші регіональні держави все більш і чітко виправдовують свої претензії на глобальні ролі у сучасному світі – і для цього є всі причини: історичні, економічні, культурні, наукові та політичні. І ці ролі вже давно набагато більші, ніж у росії. Але глобальний світ набагато ширший, ніж навіть найпродуманіші регіональні національні інтереси. Глобальний світ заснований на стабільності та передбачуваності, на раціональності та стратегії, на міжнародному праві та чітких правилах гри. Сьогодні ми бачимо, як росія демонстративно намагається підірвати засади глобального світу, намагаючись порушити міжнародне право. Так чи інакше, ігнорувати це нераціонально через ситуативні та регіональні економічні інтереси, оскільки це має довгострокові наслідки. Чим раніше росія програє, тим більше шансів у світу повернутися до стабільності та правил гри. Завдання великих держав – прискорити цей момент", - пояснив Подоляк.
Раніше в інтерв'ю цій же телеведучій він жорстко розкритикував міжнародні організації, робота яких виявилася неефективною в умовах повномасштабної агресії росії. Через це, на думку Подоляка, ООН, МАГАТЕ, Червоний Хрест та Amnesty International завжди будуть викликати негативні емоції. Зокрема, він назвав ООН "піар-конторою із заробляння грошей на добру старість людям, які обіймають ті чи інші керівні посади".
Також він дозволив собі висловити непопулярну думку про те, що США буде продовжувати підтримувати Україну, якщо на виборах в США переможе Республіканська партія, найбільш популярним кандидатом якої є Дональд Трамп. Подоляк пояснив, що інакше діяти просто нераціонально, мовляв це економічно та геополітично невигідно американській владі. Хоча, нагадаємо, що сам Трамп особисто заявляв про наміри зменшити обсяги військової допомоги Україні і закінчити війну за лічені дні, якщо він знов посяде місце президента США.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.