Формальне голосування, а не демократичний процес: вибори-2024 можуть підірвати легітимність президента

Читать на русском

Експерти зазначають, що вибори мають бути чесні, вільні, демократичні, а їхній результат - формувати легітимність органу, і під час війни такі організувати важко

Читать на русском
Вибори-2024
Вибори-2024 в Україні можливі, але вони будть проблемними

Експерти зазначають, що вибори мають бути чесні, вільні, демократичні, а їхній результат - формувати легітимність органу, і під час війни такі організувати важко

Ймовірні вибори президента у 2024 році можуть підірвати його легітимність. Зокрема, через те, що близько 18% території України знаходяться під російською окупацією, а за кордоном перебувають 20% українців. До того ж виборчий процес може зіграти проти безпеки й оборони.

Про це в ефірі Громадського радіо заявила голова правління Громадянської мережі "Опора". Ольга Айвазовська. Вона не виключає, що вибори-2024 в Україні можливі, але тут потрібно пам'ятати про низку факторів. 

"Даймо собі відповідь на питання, якими ці вибори будуть. Нам потрібен формальний акт голосування чи демократичний, інклюзивний процес, де заявлять всі позиції розвитку держави, особливо в умовах після війни?", - зауважила Айвазовська.

Вона наголосила, що коли в Україні близько 18% території окуповано, а за кордоном знаходяться 20% громадян, то це підриває легітимність президента. Відповідно, вибори мають бути чесні, вільні, демократичні, а їхній результат - формувати легітимність органу.

"Чесні, вільні, демократичні вибори в умовах війни просто неможливі, тому що немає повноцінної свободи слова. Хай там як, але у нас діє військова цензура. Це обмежує свободу слова, без якої не можна проводити конкурентну дискусію. Є й самоцензура, коли, умовно, і політичні групи, і громадські організації критикують певні дії влади, які може використати рф. Це може ввести в оману наших партнерів щодо ситуації всередині країни", - каже Айвазовська.

Також виборчий процес є конкурентним й дискусійним. Він в певний момент може зіграти проти безпеки й оборони, і це потрібно усвідомлювати.

Тому нашим партнерам, які наполягають на виборах, треба пояснювати реальність. Пояснювати, що українці цінують демократію, хочуть брати участь в управлінні своєю державою. Але ми зараз платимо дуже високу ціну.

"Рівень травмованості суспільства надзвичайний. І в цей період українцям кажуть, що держава, напевно, проведе вибори... Люди віддають життя за те, щоб звільняти кожен метр землі. Тому не варто відвертати увагу на дискурс й процес, який навряд чи буде змістовним зараз. Тому що суспільні герої, військові, зараз зайняті іншим", - каже очільниця "Опори".

Проблеми, які перешкоджають демократичним виборам

За словами Ольги Айвазовської, для того, щоб в Польщі відбувся український виборчий процес і люди проголосували фізично в один день, треба відкрити в 100 разів більше виборчих дільниць, ніж є. Для цього Польща повинна взяти на себе відповідальність за організацію. А це, щонайменше, підписання двосторонніх договорів щодо організаційних, інформаційних процесів, безпеки, розслідувань порушень на виборах.

Щодо проведення виборчого процесу в Україні, то тут виникає ще більше проблем. Одна з найважливіших, це питання безпеки.

"Це пов’язано з неймовірною кількістю викликів: від розмінування території до визнання того, що в якійсь громаді вибори не відбуватимуться з тих чи інших причин (наприклад, виїхало 99% населення)", - каже Айвазовська.

В Україні перед виборами також необхідно запровадити легітимну процедуру позбавлення російського паспорта тих, хто його взяв. До того ж проблемно буде зробити списки виборців, бо їх друкують на основі електронного реєстру, а він повноцінно не працює з початку повномасштабного вторгнення.

Вибори-2024: в Україні та світі тривають дискусії

Президент України Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що він не проти провести вибори у 2024 році. На цьому наполягають і партнери України. Вони наголошують на необхідності дотримання міжнародних стандартів демократичних виборів, але з цим через війну є великі проблеми. Сенатор США від Республіканської партії Ліндсі Грем закликав міжнародні організації, зокрема Організацію з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), надати Україні допомогу у проведенні виборів.

До слова, президентські вибори в Україні мали б пройти менше ніж за рік - навесні 2024 року. А восени вже б відбувалися парламентські.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписати на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.