Кім, бронепоїзд та ізоляція: путін шукає допомоги в північнокорейського диктатора

Читать на русском

Пхеньян хоче отримати передові технології в обмін на застарілий брухт, але в москви немає вибору

Читать на русском
Путін та Кім
Ще два роки тому таку картину неможливо було б уявити.

Пхеньян хоче отримати передові технології в обмін на застарілий брухт, але в москви немає вибору

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин прибув до росії на зустріч із вождем росіян володимиром путіним, що знаменує нову епоху взаємин між країнами-ізгоями. Росія гостро потребує поповнення запасів зброї та артснарядів, а КНДР, в обмін на ракетні та ядерні технології, готові їх надати. Водночас Кім Чен Ин розраховує також на економічну допомогу рф і не соромиться про це заявляти, адже почуває себе рівноправним партнером путіна. Цей крок росії свідчить про намір затягнути час, адже допомога Північної Кореї не є чимось таким, що змінить хід війни.

Диктатори вирішили наростити співпрацю

Спадковий тиран Північної Кореї Кім Чен Ин у вівторок, 12 вересня, приїхав до росії задля зустрічі з російським вождем володимиром путіним. Хочуть обговорити постачання зброї для війни в Україні та економічну співпрацю. Обидва диктатори мають багато спільного: пересуваються старомодними бронепотягами, відчувають дивне збудження поруч із «ядерною кнопкою» та різними вигадливими способами вбивають тих, хто їм не подобається. Задля зустрічі вождь кремля помчав аж за шість тисяч кілометрів, у далекий Хайшинвей, що його росіяни чомусь називають «Владивосток». Офіційно він, нібито, вирішив відвідати Східний економічний форум.

Путін тепер не часто бачиться з іноземними лідерами: він пропустив зустріч із союзниками по БРІКС у Південній Африці, саміт G20 в Індії, навіть, не поїхав на ралець до Туреччини. Однак до статусу міжнародного ізгоя, який має Кім Чен Ин, російському вождю ще далеко. Чимало політичних діячів були б не проти побачитися з путіним, звісно, з вигодою для себе. До прикладу, президент Бразилії Лула да Сільва, який відсидів термін за хабарі, каже, що із задоволенням прийняв би російського маніяка в Ріо-де-Жанейро. Швидше, причиною, за якою путін не покидає межі рф є банальний страх, хоч і не зрозуміло, боїться він перевороту, замаху, «псі-зброї» американців,  Кирила Буданова чи ще когось.

А все ж, тавро, у вигляді ордера на арешт за викрадення українських дітей від Міжнародного кримінального суду, дуже дошкуляє. І ставлення до російського вождя було б відповідним, проте відмінність між двома диктаторами у тому, що путін керує країною, яка має величезні природні багатства, а селяни країни «сонцесяйного» диктатора, за інформацією південнокорейських видань, йдуть у гори цілими сім’ями, аби покінчити із життям і не голодати більше. Звісно, «гроші не пахнуть», але обійми з російським диктатором ніколи вже не стануть нормою в цивілізованому світі. Інша справа, серед таких же людожерів.

Росія передає ядерні технології країнам-ізгоям

«Сонцесяйний» обрав улюблений бронепотяг, але цього разу міг би їхати на білому коні, адже він прибув, аби врятувати путіна: за даними американської розвідки, сторони домовилися про постачання озброєння та боєприпасів КНДР до росії. Через санкції навіть «безмежний друг» Китай не хоче надсилати путіну зброю, а «спецоперація» затягнулася на 18 місяців.

Кім Чен Ин
Кім Чен Ин хоче доступу до передових технологій. Фото з відкритих джерел

Білий Дім погрожує Кім Чен Ину додатковими санкціями та закликає утриматися від такого кроку. Але спокуса занадто велика, адже натомість кремль може надати Північній Кореї технології, які заборонено передавати згідно із рішенням ООН. Особливо Кіма цікавить програма побудови балістичних ракет, адже власні демонструють успішний політ через раз. А ще «сонцесяйний» хоче супутників зв’язку та атомного ядерного човна, аби погрожувати Вашингтону. І надія на це є: південнокорейські ЗМІ припускають, що місцем зустрічі двох диктаторів стане космодром «Східний» на півночі Хабаровського краю, а не Владивосток, як думали раніше.

«Очевидно, що як сусіди наші країни також співпрацюють у чутливих сферах, які не повинні бути предметом публічного розголошення та оголошень. Це абсолютно нормально для сусідніх держав», — заявив очільник російського МЗС Сергій Лавров.

Путін та Кім Чен Ин
Путін готовий надати Кім Чен Ину все, що йому потрібно. Фото: Yahoo

Путіну не вперше озброювати режими-ізгої, зрештою, за його сприяння Іран зумів суттєво просунутися в розробці ядерної бомби й стати реальною загрозою для інтересів Заходу, зокрема Ізраїлю, в регіоні. Озброєна новими знаннями, Північна Корея створить додаткові проблеми для США на іншому кінці земної кулі, у Тихоокеанському регіоні. Міністр оборони КНДР Кан Сун Нам говорив, що ядерна війна між Південною та Північною Кореями неминуча, питання лише «коли». А якщо хтось погрожує вас вбити, до цього потрібно ставитися серйозно.

«Зближення Пхеньяна з москвою може означати, що трансакційна мережа обміну інформацією — на додаток до обміну зброєю та технологіями — розростається. Ми повинні пам’ятати, що в минулому Північна Корея брала активну участь у таємному розповсюдженні технологій, пов’язаних із ядерною зброєю і радіоактивними матеріалами в Пакистан, Сирією та Лівію», — сказав CNBC Едвард Хауелл, експерт із політики Північної Кореї.

КНДР і рф — рівноправні партнери

Крім обміну технологіями та торгівлі зброєю, путін та Кім говоритимуть і про економічну взаємодію. Північна Корея потребує допомоги з продовольством, а росія, найбільший виробник пшениці у світі, готова із цим зарадити. Фінансові потреби КНДР настільки невеликі, що співмірні з фінансуванням не найбагатшого регіону росії.

Шойгу в Кореї
Шойгу в Кореї був як удома. Фото з відкритих джерел

Промисловість рф уже відчуває нестачу робочих рук, адже частина власного населення на війні чи виїхали з країни, а заробітчани із Центральної Азії через падіння рубля повертаються додому. Пхеньян натомість зацікавлений у збільшенні кількості північнокорейських робітників, які працюють у росії, задля отримання так необхідної іноземної валюти, повідомляє Washington Post. Річ у тім, що згідно з рішенням ООН на торгівлю з Північною Кореєю накладено серйозні обмеження.

Агенція Reutes звертає увагу на те, що на відміну від взаємин КНДР із Китаєм, Кім Чен Ин почуватиметься набагато впевненіше на перемовинах із путіним. Зважаючи, що, очевидно, саме москва найбільш зацікавлена в налагодженні таких контактів, він може вимагати більшого. Зараз Кім та путін — рівноправні партнери. Видання також вважає, що такий альянс може не сподобатися Пекіну.

«Під час холодної війни дід Кіма (Кім Ір Сен — ред.) тонко й ефективно грав на марнославстві та страхах Пекіна та москви, які змагалися за домінування в соціалістичному блоці. У цьому новому середовищі холодної війни ми не повинні відкидати можливість того, що китайці трохи засмучені, побачивши, що Кім обрав путіна, а не їх для першого візиту із часів пандемії», — заявив експерт Reutes Лейф-Ерік Ізлі.

Наскільки небезпечною є зброя з КНДР 

Північна Корея має в запасі найбільший арсенал артилерійських снарядів, мін, ракет, та іншого озброєння, яке є аналогом радянських зразків і знайоме військовим путіна. Не потрібне ні додаткове навчання, ні спеціальна ремонтна база. Як повідомляє Bussines Insider, Північна Корея тримає приблизно 6000 артилерійських систем у межах досяжності основних населених пунктів Південної Кореї. Ці артсистеми потенційно можуть убити понад 10 000 людей лише за одну годину після сигналу про початок бойових дій. А ще є гармати в інших частинах країни. Налічують також приблизно 5500 реактивних артилерійських систем, 4000 танків і 2500 броньованих машин. Однак питання в тому, який стан цих боєприпасів після десятиліть, що минули з часу їх виготовлення.

Це вже не вперше, коли Кім Чен Ин допомагає вбивати українців, у телеграм каналах повідомляють, що продукція з Північної Кореї давно на озброєнні у ворога. Ще в листопаді 2022 року з’явилася інформація про постачання артснарядів КНДР до армії рф. Наприкінці серпня речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що США мають докази того, що Північна Корея надала ракети та артилерію російській ПВК «Вагнер», додавши, що москва продовжувала шукати нові боєприпаси.

Північнокорейська зброя
Північнокорейська зброя давно на полі бою. Фото з соцмереж

Але навіщо продовжувати пошуки, якщо вже знайшли постачальника? Це може означати, що рішення з якоїсь причини відтягували. Ймовірно, тому, що північнокорейська зброя була неякісною, про що є деякі свідчення з фронту. Можливо, міністр оборони рф Сергій Шойгу наприкінці липня здійснив візит до КНДР, саме задля того, аби проінспектувати арсенали. Їхній стан, схоже, йому видався задовільним. Або ж рф просто не має вибору.

Хоч москва заявляє, що нарощує виробництво до 2 мільйонів снарядів за рік, у 2022-му вони витратили в п’ять разів більше — 10–11 мільйонів. Очевидно кремль активізував пошуки озброєння та боєприпасів. За даними ізраїльської розвідки, Тегеран має намір передати росії ракети малої та великої дальності, повідомляє The Times of Israel.

Гармати КНДР
Північна Корея володіє озброєнням, яке подібне до арсеналу рф. Фото з відкритих джерел

Сполучені Штати вважають, що допомога КНДР та Ірану, дасть можливість путіну затягнути війну, але не матиме вирішального значення. Очевидно, росія покладає всю надію на перемогу Трампа на виборах у США й обидва режими вже не зважають на можливі санкції за порушення рішень ООН.

 «Ця зустріч — це контакт двох лідерів, які перебувають на межі відчаю. Путін стикається з проблемами у війні з Україною, включаючи нестачу артилерійських снарядів і зброї. Ні Кіму, ні путіну нема чого втрачати, продовжуючи ці контакти», — сказав агенції Bloomberg Су Кім, колишній аналітик ЦРУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.