Імпічмент Байдену: чому республіканці на це пішли і до чого тут росія?

Ініціативу спікера Конгресу США Маккарті щодо оголошення імпічменту вважають нежиттєздатною, але вона може допомогти Трампу

Джо Байден
Демократи сміються над звинуваченнями

Республіканці, під тиском ультраправих трампістів, оголосили про початок процедури імпічменту президенту США Джо Байдену. Реальної можливості усунути його від влади консерватори не мають, зрештою, в історії ще не було випадку, аби американський президент через це втрачав посаду. Ймовірно, республіканцям йдеться про те, аби надати експрезиденту Дональду Трампу нові підстави звинувачувати свого головного конкурента на виборах 2024 року і про те, аби дискредитувати саму ідею імпічменту. Водночас у справі прослідковується слід російської федерації, яка робить ставку на затягуванні російсько-української війни, доки не сформуються сприятливіші умови.

У чому звинувачують Байдена

Спікер Конгресу США Кевін Маккарті у вівторок, 12 вересня, оголосив про старт офіційного розслідування, що, нібито, може призвести до імпічменту президента Джо Байдена. Республіканці заявляли про «серйозні та достовірні звинувачення щодо поведінки президента Байдена».

«Байден використовував свою офіційну посаду для узгодження дій із бізнесовими партнерами Хантера Байдена ролі Хантера в українській енергетичній компанії Burisma. Попри всі ті серйозні звинувачення, схоже, що адміністрація Байдена запропонувала сім’ї президента особливе ставлення», — заявив Маккарті.

Діючого президента звинувачують у тому, що його родина отримала мільйони доларів від підставних компаній, а також у тому, що Байден, нібито, брав хабарі під час обіймання посади віцепрезидента за незаконну допомогу бізнес-партнерами свого сина Хантера. Крім того, ніби то, уже під час президенства, він використав свій вплив у Департаменті юстиції, аби перешкоджати розслідуванню своєї причетності до особистих фінансів Хантера Байдена.

Демократи заявляють, що республіканці знову витягають на світ Божий старі обвинувачення, які спробував накопати адвокат Трампа Руді Джуліані напередодні виборів 2020 року. Цю інформацію розглядали в Міністерстві юстиції США під наглядом Вільяма Барра, прокурора, який вважається людиною Трампа. Він розпочав розслідування у 2020 році й закрив його через кілька місяців.

«Республіканці Палати представників проводили розслідування щодо президента впродовж 9 місяців, і вони не виявили жодних доказів правопорушень. Його члени Республіканської партії заявили про це… Екстремальна політика в найгіршому її прояві», —прокоментував заяву Маккарті прессекретар Білого дому Іен Семс.

Наскільки це загрозливо

Шанс, що Байдена через це достроково знімуть із посади, мінімальний. Спочатку рішення потрібно проголосувати простою більшістю в Палаті представників. Республіканці мають всього кілька голосів переваги в Конгресі, але всередині партії жорстка конкуренція на тлі Праймеріз, тож можливі сюрпризи, навіть, на цьому етапі. Частина конгресменів-консерваторів вважає, що докази занадто слабкі, а декого з республіканців повернення авторитарного популіста Трампа і зростання впливу ультратрампістів відверто лякає, пише Financial Times, і вони не хочуть цьому підігравати.

А найважливіше, імпічмент Палатою представників є лише першим кроком. Далі має буди судовий розгляд у Сенаті, під час якого для реалізації рішення потрібно набрати більшість у дві третини голосів, але ж демократи мають більшість у верхній палаті. За всю трьохсотлітню історію Сполучених Штатів країна мала 46 президентів і лише трьом з очільників США оголосили судове розслідування щодо імпічменту — Ендрю Джонсону в 1868 році, Біллу Клінтону в 1998 році, та власне Трампу, якому двічі, у 2019 та 2021 роках, оголошували імпічмент. Жоден із них не був усунений із посади через цю процедуру.

Сторінка газети
Трампу двічі оголошували імпічмент. Фото: CBCNews

Експерти Time вважають, що доказів проти Байдена значно менше, ніж це було в описаних вище справах. Ідеї оголосити імпічмент президенту Маккарті опирався ще кілька тижнів до своєї гучної заяви. Він казав, що це «даремна трата часу». Ймовірно, Маккарті змінив свою думку під тиском ультраправих трампістів напередодні голосувань за бюджетні питання.

Навіщо трампістам процедура імпічменту Байдена

Удар по Байдену необхідний Дональду Трампу не лише, щоби похитнути його рейтинг, — він допомагає підтримувати заяви про «невинуватість» і перетворює його з фігуранта справ про спробу узурпації влади на жертву політичного переслідування. Якихось юридично значущих результатів не буде, зате буде купа обвинувачень і гучних заяв, які можна буде згодувати довірливим прихильникам. Трамп, який має чотири кримінальні обвинувачення, будує всю свою передвиборчу кампанію саме на основі критики «Сонного Джо», який, мовляв, теж порушує закон, заявах про корумповану, недемократичну й не здатну до самостійності Україну й тезах про «вкрадені вибори».

Варто нагадати, що саме справа Burisma, у наглядовій раді якої працював Хантер Байден, стала причиною першого імпічменту Трампа. У телефонній розмові з президентом Володимиром Зеленським у липні 2019 року він закликав Київ знайти компромат на сина свого конкурента. За версією Трампа, Хантер Байден використав свій вплив і зв’язки, щоб забезпечити компанії контракти від уряду України. Він також стверджує, що Джо Байден тиснув на українського президента Петра Порошенка, щоб звільнити генерального прокурора Віктора Шокіна, який розслідував діяльність Burisma. А щоб його слова виглядали переконливіше, Трамп заблокував виплату пакета військової допомоги в розмірі 400 мільйонів доларів США. Оприлюднення цих розмов дало підстави демократам говорити про тиск експрезидента на Київ задля просування власних політичних інтересів.

Трамп і Зеленський
Трамп хотів, аби в Україні знайшли компромат на Хантера Байдена. Фото: Reuters

Колумніст видання Independent Ной Берлацький вважає, що оголошення імпічменту Байдену після перемоги республіканців на виборах до Конгресу було лише питанням часу. Він каже, що дії ці абсурдні, але саме про це і йдеться.

«Республіканці хочуть оголосити імпічмент Байдену таким явно пристрасним, очевидно нелегітимним способом, томущо вони хочуть делегітимізувати сам процес імпічменту. Їм не подобається цей процес, бо його використовували проти президента-республіканця Дональда Трампа, коли він скоював серйозні злочини», — пише він.

Цю тезу підкріплюють заяви деяких впливових республіканців. 1 січня 2023 року, напередодні голосування за посаду спікера Конгресу одіозна трампістка Марджорі Тейлор Грін заявила, що це «буде чудовим роком для імпічменту Джо Байдена!» Жодного обґрунтування вона не надала, але воно й не потрібно, адже 68 % республіканців теж хочуть імпічмент діючому президенту байдуже з якої причини.

Російський слід

Слід визнати, Хантер Байден — вразливе місце діючого президента США. У своєму минулому він має не лише блискучу освіту та керівні посади в низці компаній, але й алкоголізм, залежність від наркотиків, «незаконну поведінку зі зброєю», сумнівні справи щодо лобіювання, яке в США вважається законною діяльністю. У червні він змушений був визнати себе винним у навмисній несплаті податків у рамках угоди з Міністерством юстиції. Але йому зазвичай вдається діяти в межах законодавчого поля, що й доводить невдале дев’ятимісячне розслідування республіканців: жодних доказів того, що він скористався зв’язками батька під час роботи в Burisma чи деінде вони так і не знайшли.

У справі Burisma, хоча, нібито, і йдеться про Україну, чітко проглядається російський слід. Розвиток цього скандалу сам по собі доводить, що кремль робить ставку на Трампа ще із часів віцепрезиденства Байдена в адміністрації Барака Обами.  У 2019-му російські хакери зламали сервери Burisma, щоб знайти компромат на Байдена, пише The New Yourk Times. Виконавцями зламу вважають Головне управління розвідки рф і компані хакерів з Fancy Bear. А у 2020 році спалахнув скандал із «плівками Деркача». Позафракційний український нардеп Андрій Деркач оприлюднив запис розмови, нібито, Петра Порошенка та Джо Байдена. Запис підтверджував версію трампістів. Сам Деркач заявляв, що зустрічався з адвокатом і радником Трампа Руді Джуліані в Києві й говорив на цю тему.

Джуліані і Деркач
Джуліані зустрічався з агентом ФСБ Деркачем у справі Burisma. Фото відкритих джерел

У 2020-му році голова контррозвідки США Вільям Еванін доповів, що плівки сфабриковані, а сам Деркача є ключовою фігурою російських дезінформаційних атак. Його, та ще чотирьох скандально-відомих українських посадовців, у тому числі нині діючого депутата Дубинського, обвинуватили в спробі втрутитися в американські вибори. Аж у червні 2022 року СБУ оголосила його російським шпигуном.

Реанімація справи Burisma, у яку вдихнув життя оголошенням процедури імпічменту спікер Конгресу США означає, що кремль знову може активізувати свої зусилля довкола цієї теми. Зрештою, вождь росіян володимир путін знає, що єдина його надія поневолити Україну — перемога Трампа на виборах. Можна не сумніватися, що москва економитиме на чому завгодно, але на кампанію підтримки експрезидента грошей не шкодуватиме.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube