У найближчі кілька років світ лихоманитиме від збройних конфліктів, але авторитарні режими вичікують слушного моменту
Провокативна атака Ірану поблизу американського консульства в Іраку стала крайньою в ланцюжку подій, які наближають світ до загрози розгортання великої війни. Хоч кількість точок напруги на планеті зростає, схоже, основний гравець, Китай, наразі зацікавлений у деескалації. Гібридні атаки «вісі зла 2.0» проти Заходу будуть зростати упродовж найближчих років, але переломним моментом стануть вибори президента США. Демократії занадто вразливі від позиції керівництва Сполучених Штатів і терміново мають знайти вихід з пастки популізму.
Після того, як ракети Корпус вартових іранської революції (КВІР) впали поблизу американського консульства в іракському місті Ербіль, російська пропаганда неймовірно оживилася. Маргарити Симоньян, очільниця держкорпорації RT, не полінувалася опівночі написати авдиторії в Телеграм про свої очікування.
«А ось тепер третя світова», — зі страхом і захватом запевнила вона.
Здається, вона очікувала, що після цього кремль скине маски та відкрито оголосить, що воює із Заходом. Проте трошки пізніше, коли виявилося, що американські громадяни та майно не постраждали, а удар прийшовся по «шпигунських центрах і місцях зборів антиіранських терористичних груп», стало очевидним, що радість передчасна.
Тегеран підвищив ставки, але подібні взаємні обміни ударами були й раніше. Зрештою, лідери іранського режиму не для того десятиліттями створювали «вісь опору», щоб зараз ось так у лоб атакувати Захід. Через пів години, краще розібравшись із ситуацією, Симоньян про всяк випадок запевнила, що росіяни тут ні до чого.
«Світова війна розпочнеться обов’язково. І майже стовідсотково — саме на Близькому Сході… Ми брали участь в обох, до речі. Одну програли, в іншій узяли Берлін. А за цією ми просто спостерігатимемо. І слава Богу», — написала топ-пропагандистка.
Марго, звісно, бреше: і вона, і її читачі, як зрештою і весь світ, прекрасно знають, що фундамент міжнародної стабільності підірвав саме кремль, коли розпочав війну проти України. У певному сенсі Третя світова вже йде. Якщо ж мова про безпосереднє зіткнення армій Заходу та «вісі зла 2.0», то далеко не факт, що воно відбудеться на Близькому Сході: у світлі останніх подій вищою видається ймовірність спалаху глобального конфлікту довкола Тайваню, а чи країн Балтії. Але в чомусь Симоньян не збрехала — світ на порозі прірви.
Після зустрічі з путіним правитель Північної Кореї Кім Чен Ин не може прожити й тижня без провокацій та погроз. Тепер він заявив, що більше не прагне примирення з Південною Кореєю і пропонує внести зміни до Конституції, аби називати цю країну «ворог № 1».
«Останній висновок, зроблений із гіркої історії міжкорейських відносин, полягає в тому, що ми не можемо разом йти шляхом національного відновлення та возз’єднання», — сказав він.
Промову Кіма називають історичною, такою, яка унеможливлює подальший діалог, тож на Корейському півострові закладено ще одну бомбу уповільненої дії. Але як би не старалися авторитарні режими, без Пекіну, який єдиний може протистояти США, «перекинути шахівницю» не вийде.
«Годиною Х» вважалося 13 січня — день виборів у Тайвані. Китай чинив шалений тиск, ставлячи на кандидата від «Гоміньдану», прихильника більшої співпраці з континентом. Натомість переміг Вільям Лай, відомий своїми «китаєскептичними» настроями. Але новообраний президент заявив, що його завданням є збереження статусу-кво, що дещо розрядило ситуацію. Ще більше заспокоїла Пекін мінімальна перемога «Гоміндану» на паралельних парламентських виборах. Небезпека більшого віддалення острова зникла, Пекін обмежився ритуальними заявами про «єдиний Китай» і, навіть, якось мляво прореагував на напівофіційну делегацію американських чиновників, які поспішили на Тайвань, аби привітати Лая: кількість китайських кораблів, які перебувають поблизу острова не те що зросла, а зменшилася.
Наразі в КНР є нагальніші проблеми, адже ще із часів пандемії фіксують спад росту економіки. У 2024 році, вважає Busines Insider, ця проблема залишиться. Зростання ВВП навіть уповільниться з 5,2 % у 2023 році до 4,1 % у 2024-му. Візит лідера Китаю Сі Цзіньпіня до США в листопаді мав заспокоїти міжнародний капітал, продемонструвати, що йде діалог і війни не передбачається. Делегація в складі десяти міністрів на Світовий економічний форум у Давосі має переконувати інвесторів вкладати в Піднебесну гроші. Пекін навіть демонструє дотримання санкцій другого рівня, яке запровадили США: держбанки КНР обмежують транзакції до рф, що чомусь відмовляється коментувати речник кремля Дмитро Пєсков.
Але, ймовірно, найголовнішою причиною, чому Пекін проявляє певну дружелюбність, є неготовність його війська. Виявилося, що корупція, з якою, нібито, так вміють боротися тоталітарні режими, стала справжньою напастю для Народно-Визвольної Армії Китаю (НВАК). Від американської розвідки Bloomberg роздобув інформацію про масштабні чистки в рядах ракетних військ. Частина стратегічного озброєння недієздатна: ходять чутки, що вкрали навіть ракетне паливо, наповнивши баки водою. З вересня ніхто не бачить колишнього міністра оборони Лі Шанфу, його зняли з посади заочно, не пояснюючи причини.
Те, що Китай та інші авторитарні держави наразі не планують розпочинати «класичну» Третю світову не означає, що вони відмовляються від своїх амбіцій. Навпаки, нерішучість та роз’єднаність Заходу наганяє апетит. Експерти Світового економічного форуму в Давосі вважають, що найближчими роками війни та конфлікти у світі то розпочинатимуться, то затухатимуть, спалахуючи в іншому куточку планети.
У тому, що із часом дійде до прямих зіткнень, переконаний новообраний міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс. Він вважає 2024 рік переломним.
«Падіння Берлінської стіни — далекий спогад. Ми опинилися на зорі нової ери й ми пройшли повне коло, переходячи від післявоєнного до довоєнного світу… Упродовж наступних п’яти років ми зможемо побачити кілька театрів бойових дій, зокрема з росією, Китаєм, Іраном і Північну Корею», — заявив він у своїй промові перед генералітетом.
Наразі західні держави діють реактивно. Вони захищаються, не маючи ефективних засобів для атаки, можливості скопіювати дії авторитарних держав: інформаційний простір «осі зла 2.0» добре контролюється, будь-яка опозиція, як і право вибору, знищені.
Завдяки пропаганді та репресіям, москва, Тегеран, Пекін, Пхеньян можуть не зважати на громадську думку, вони неодноразово доводили, що можуть жертвувати економічними інтересами заради збереження режимів. У них нема ніякої «втоми від війни», у той час, як Захід вразливий до популізму, а люд швидко звикає до руїн та «нової нормальності» на якомусь із флангів західної цивілізації. Рецепт, який використовують авторитарні режими проти демократій — це приготування на повільному вогні. Захід терміново потребує ідеї, як вирватися з пастки і, ймовірно, врешті вихід буде знайдено, але на це потрібен час.
Катастрофічно багато залежить від результатів виборів у США. Адміністрація Байдена відома своєю нерішучістю і схильністю до компромісів. Білий дім тисне на Ізраїль, тож операцію в Газі можуть завершити до виконання основного завдання — знищення ХАМАСу, а дозоване постачання озброєнь в Україну призвело до затягування війни й закликів до перемовин. Але що принесе з собою потенційна перемога Дональда Трампа — не знає ніхто, хоча очікування найгірші.
Відповісти на запитання, чи розпочалася вже Третя світова війна, важко, враховуючи її гібридний характер. Можливо, точкою відліку слід обрати момент, коли країни «осі зла 2.0» почали спільно і скоординовано діяти проти колективного Заходу. Це точно не 16 січня 2024, коли іранські ракети літали довкола посольства США, точно не 7 жовтня 2023, коли ХАМАС напав на Ізраїль, ймовірно, найкраще на цю роль підходить саме 24 лютого 2022 року, коли «о 4 ранку віроломно і зненацька», заручившись перед тим підтримкою Пекіну, росія напала на Україну.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.