Керівництво КНР неодноразово заявляло, що проголошення незалежності самоврядного острова означатиме війну
Республіка Тайвань ризикує стати об’єктом агресії Китаю, адже Пекін не може допустити перемоги на виборах кандидата з незалежницькою позицією. Новорічне привітання Сі Цзіньпіна варто розглядати як спробу психологічного тиску на тайванське суспільство. Водночас не може виключати можливість зростання ескалації в Тихоокеанському регіоні, аж до повномасштабної війни, адже зовнішньополітичні умови зараз не на користь США. Союзники Сполучених Штатів у регіоні занепокоєні таким розвитком подій і готуються до можливого протистояння з китайськими проксі.
На початку 2024 року Південно-Східна Азія на нервах, адже наближається момент, коли все може спалахнути в конфлікті, без перебільшення, небаченого раніше масштабу. Острів Тайвань обиратиме свого президента 13 січня і головними конкурентами є прихильник поглиблення співпраці з Китаєм із партії «Гоміндан» Хоу Юі та кандидат від правлячої Демократично-прогресивної партії (ДПП) Лай Чінте, відданий ідеї незалежності бунтівного острова.
Варто зазначити, що кандидат від «Гоміньдану» зовсім не говорить про злиття з континентальним Китаєм за формулою «одна країна — дві системи», подібно до Гонконгу чи Макао, мова лише про покращення стосунків. Після згортання демократії на цих самоврядних територіях ідея таких союзів вкрай непопулярна. Однак для Пекіна надпринципово припинити будь-які дискусії про відокремлення Тайваню. Сі Цзіньпін поставив за мету свого правління «возз’єднання Китаю», і байдуже, що лише 3 % тайванців однозначно вважають себе китайцями.
Китай неодноразово наголошував, що як тільки Тайвань заявить про намір проголосити незалежність, на нього чекає інвазія з материка. Лідер Китаю Сі Цзіньпінь у своїй новорічній промові не оминув цю тему.
«Китай, безсумнівно, возз’єднається, і всі китайці по обидва боки Тайванської протоки повинні бути пов’язані загальним почуттям мети та розділити славу відродження китайської нації», — натякнув китайський лідер.
Позаду Сі, на поличках у його кабінеті, було розміщено численні фото, у яких відображено різні важливі моменти для історії керманича КНР. Є світлини з самітів ШОС, доленосні пленуми ЦК КПК. Очільник Китаю, здається, вважає, що наближається до історичного рішення.
Пекін робить ставку на втручання у вибори Тайваню. Авторитарні режими традиційно вважають, що вплив на громадську думку є найслабшим місцем демократичних держав. Українцям нема потреби розповідати про методи китайської влади, оскільки вона, як дві каплі води, відтворює гібридну тактику росіян: пропаганда, підкуп ЗМІ, підкуп членів виборчих комісій, робота на розкол суспільства.
Новорічне привітання Сі Цзіньпіня теж є одним із таких гібридних ударів, метою якого є залякати можливими негативними наслідками виборів. Однак, хай як страшно не було б тайванцям, добровільно йти в ярмо до континентального Китаю, який так демонстративно й безцеремонно нав’язує свою волю ще фактично незалежній державі, ніхто не хоче. За лічені дні до голосування Лай Чінте має перевагу над своїм конкурентом у цілком відчутні 9 % голосів.
Є ще один цікавий момент: фаворит на виборчих перегонів заявив, що його суперник із «Гоміньдану» діє в інтересах Комуністичної партії Китаю, а теза про «єдиний Китай» розколює громадськість. Лай Чінте вважає, що це може обернутися катастрофою для Тайваню, коли частина суспільства буде неготова оборонятися.
«По-перше, замість того, щоби протидіяти комуністам, вони тепер дружать із комуністами. По-друге, стверджуючи, що вони захищатимуть Китайську Республіку (Тайвань — ред.), вони водночас виступають проти закупівлі зброї та навіть бойкотують інтенсифікацію нашої національної оборони», — сказав Лай.
Тайвань розцінює загрозу зі сторони Пекіну як дуже високу. Не минуло й кілька годин після новорічної промови Сі Цзінпіна, як діюча президентка країни, представниця Демократично-прогресивної партії, Цай Інвень виступила із заявою, у які спробувала знизити градус напруги.
«Ми сподіваємося, що обидві сторони Тайванської протоки відновлять здорові та впорядковані взаємини якнайшвидше. Ми також сподіваємося, що зможемо спільно шукати довгостроковий і стабільний шлях мирного співіснування між двома берегами протоки через мир, рівність, демократію та діалог. Ми не провокуємо й не здаємося», — заявила президентка Тайваню і додала, що розраховує на допомогу демократичних держав.
Комуністична партія Китаю планує встановити суверенітет над островом Тайвань, хоча вона ніколи ним не керувала. Цьому є важливе ідеологічне обґрунтування: як можна претендувати на роль полюса сили у світі, якщо не контролюєш усієї своєї території? Цим кроком має завершитися «епоха ганьби», коли Піднебесною володіли «західні варвари». Водночас йдеться про контроль над найбільшим у світі виробником надпровідників, контроль над ключовими торговими шляхами, а значить, над світовою економікою. Приз занадто великий, аби від нього добровільно відмовитися.
Пекін може вважати, що настав слушний час для агресії: коаліції США тріщать по швах через непопулярну ізраїльсько-палестинську війну, Америка перебуває в лихоманці передвиборчої боротьби, а Захід відчуває «втому від війни» в Україні. Однак, якщо конфлікт довкола Тайваню спалахне, то спершу слід очікувати ударів по союзниках США в регіоні — Японії, Філіппінах та Південній Кореї.
У тому ж новорічному зверненні Сі Цзіньпін заявляв, що готовий відкрити «нову главу» в дружбі з Північною Кореєю. Натомість Кім Чен Ин під бій курантів запевнив своїх підданих, що у 2024 році Корейський півострів «наближається до межі збройного конфлікту». За його словами Південна Корея — колонія, чиє суспільство «зіпсоване культурою янкі» і яку потрібно знищити всіма доступними засобами в тому числі і ядерною зброєю. У відповідь президент Південної Кореї Юн Сук Йоль заявив про намір «заблокувати» ядерну загрозу з Півночі й пообіцяв північнокорейському диктатору, що агресія означатиме кінець його режиму. Експерти вважають, що судячи з динаміки розвитку конфлікту, до прикордонних сутичок дійде вже цього року.
Можливо, загроза ескалації в Тихому океані стала причиною виходу зі Східного Середземномор'я найновішого та найбільшого авіаносця США «Джеральд Форд», про що американське командування повідомило в неділю. Авіаносна група «найближчими днями» прибуде на свою базу Норфолк у Вірджінії, «щоби підготуватися до майбутніх розгортань». Варто зауважити, що «Джеральд Форд» пробув біля берегів Ізраїлю два місяці й покидає акваторію в час, коли ситуація на Близькому Сході залишається вибухонебезпечною.
Водночас на противагу твердженню про намір Китаю розпочати війну в Тихому океані, лунають голоси, що такий конфлікт невигідний Пекіну. Економіка Піднебесної й так переживає не найкращі часи, тож це може бути просто психологічним тиском. Але раніше те саме говорили про агресію росії проти України. Вважалося, що нестабільність у регіоні буде згубною для КНР, натомість дешеві енергоносії навпаки стали порятунком для Пекіну. Крім того, ймовірно, Китай зможе ще краще придушувати будь-які натяки на непокору, аніж росія. Тож лише час вирішить, є новорічне привітання Сі Цзіньпіна блефом, а чи початком війни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.