Хочеш жити - купи штори: вони дійсно допомагають

Вчені виявили зв'язок між яскравим нічним освітленням і ризиком розвитку серцево-судинних захворювань

Світло нічного міста
Багато функцій організму людини залежать від циркадних ритмів.

Більшість людей не люблять спати при світлі, але є ті, хто лишає включеним нічник чи відкриває штори, щоб у кімнату потрапляло вуличне світло. Але сон при світлі може негативно впливати на здоров'я, призводити до порушення гормонального балансу й інших проблем. Бо нестача темряви пригнічує вироблення мелатоніну, а цей гормон є дуже важливим для регулювання сну.

Крім того, як пише видання ScienceAlert, сон при світлі може порушувати циркадні ритми, що підвищить ризик розвитку серцево-судинних захворювань та депресії. А все тому, що наш організм використовує світлові сигнали, щоб визначити, коли пора спати. Тому вуличне і не тільки світло вночі шкодить біологічним процесам. 

Хто схильний до ризиків та як уберегтись

Вчені виявили зв'язок між яскравим нічним освітленням і ризиком розвитку серцево-судинних захворювань 1

Вчені провели дослідження, у рамках якого проаналізували дані 88 905 дорослих, які носили датчики на своїх зап'ястях для відстеження рівня освітленості протягом тижня. Потім вони проходили медичне спостереження протягом наступних 9,5 років. Добровольці були розділені на групи залежно від кількості світла, яке вони отримували протягом ночі. Так, у 10% людей, які піддавались впливу найвищих рівнів нічного освітлення, були високі ризики розвитку серцево-судинних захворювань. А саме ішемічна хвороба серця, серцевий напад, серцева недостатність, фібриляція передсердь та інсульт.

Для того, щоб дослідження було більш інформативним, вчені врахували ще низку інших факторів, які також можуть впливати на здоров'я серця. Серед них куріння, вживання алкоголю, дієта, тривалість сну, рівень фізичної активності, соціально-економічний статус та генетична схильність. Хоча цей вид дослідження не може довести прямий причинно-наслідковий зв'язок між світлом під час сну і хворобами серця, але він вказує на сильну і значущу кореляцію.

Це дає підстави припускати, що нічне світло є фактором ризику серцево-судинних захворювань, а його мінімізація може бути ефективним способом зниження цього ризику. Вчені додали, що зв'язок нічного світла з ризиком виникнення серцевої недостатності та ішемічної хвороби серця була сильнішою у жінок. Тим часом зв'язок нічного світла з ризиком серцевої недостатності та аритмії виявили у наймолодших учасників експерименту.

Вчені продовжують дослідження цієї теми. Вони сподіваються, що зможуть зібрати дані щодо нічного освітлення за більш тривалий період часу, а також отримати додаткову інформацію про джерела світла, що повинна допомогти краще зрозуміти цей взаємозв'язок. Але вже зараз вони радять повісити темні штори на вікна, прибрати нічники та приглушити екрани телевізора.

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube