З цією проблемою стикалася кожна друга людина на Землі, але мало хто знає причини її виникнення
Лупа є однією з поширених проблемою, яка торкається як мінімум 50% дорослого населення планети. Вона проявляється у вигляді дрібних, сухих чи жирних лусочок на шкірі голови та часто супроводжується свербінням і подразненням, викликаючи психологічний та соціальний дискомфорт. Впоратись з нею люди намагаються за допомогою різних спеціальних засобів, але не завжди вони працюють. Все тому, що лупа буває різних типів і викликана різними причинами.
Популярний в Україні лікар Євген Комаровський розповів про основні типи лупи та як їх розрізнити. Тож, лупа – це хронічний стан шкіри голови, що характеризуються надлишковим лущенням без виражених ознак запалення. Відсутність запалення і відрізняє лупу від себорейного дерматиту, який має схожі симптоми і здебільшого з'являється на шкірі голови. Тож не дивно, що багато фахівців розглядають лупу, як легку форму себорейного дерматиту. Одразу ж два принципових моменти. Перше, лупа не заразна, а друге – наявність лупи не пов'язано з поганою гігіеною.
Частіше з проблемою лупи стикаються чоловіки. Пік припадає на вік близько 20 років. І це пояснюється впливом чоловічих гормонів на активність сальних залоз. Варто врахувати, що лупа не відображає загальний стан здоров'я і загроз для нього теж не несе. Тобто вона не небезпечна, але криє косметичний дефект, що псує настрій, знижує самооцінку і викликає соціально-психологічний дискомфорт. Тому ігнорувати її не треба. Необхідно просто знайти правильний спосіб лікування та здолати її.
Але для цього потрібно правильно зрозуміти процеси, які відбуваються зі шкірою голови, через що виникає лупа. За словами Комаровського, абсолютна більшість клітин епідермісу (верхній шар шкіри) - керотиноцити. Вони постійно оновлюються, бо мають тривалість життя 28 днів. Під дією певних факторів вони ці клітини починають активно оновлюватись і живуть не встановлені 28 днів, а 7 чи навіть 2 дні. Звісно, це призводить до того, що величезна кількість загиблих керотиноцитів відлущується. Плюс вони злипаються один з одним через надмірну кількість шкірного сала. Це і є лупа.
Чому саме кератиноцити починають такий активний поділ відповіді немає. Але, за словами лікаря, виявлено чіткі фактори, що впливають на шкіру голови, фактично викликаючи мікрозапалення.
Перше, що використовується для лікування лупи, – протигрибкові засоби. Їх звісно дуже багато на ринку фармакології, але, за словами Комаровського, найдієвішими є чотири речовини:
Шампуні на основі цих речовин мають лікувальний ефект та допоможуть швидко впоратись з проблемою лупи. Крім шампунів також від лупи допоможе застосування кератолітичних засобів. Як правило, мова йде про саліцилову кислоту, та 5% масло чайного дерева. Вони допомагають відшарування лусочок.
Окрім лікування важлива і профілактика. Звичайно, треба уникати тригерів (холод, спека, гарячий фен, стреси, експерименти з незрозумілими шампунями тощо) та правильно підібрати доглядові засоби. Волосся треба регулярно розчісувати, не дуже часто мити, бо через це шкіра голови пересихає, і дотримуватись правильного раціону харчування. Не нехтуйте цими простими правилами, бо, як показують результати дослідів, лупа може спричинити випадіння волосся.