Залужний був категорично проти: омбудсмен розповів деталі обговорення мобілізації ув'язнених

Читать на русском

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець каже, що головкому ЗСУ не сподобалася ініціатива брати на фронт зеків

Читать на русском
Мобілізація зеків
Втім, переговори по цій темі були досить конструктивними

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець каже, що головкому ЗСУ не сподобалася ініціатива брати на фронт зеків

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець розповів про деталі обговорення резонансного закону про мобілізацію. Зокрема, була ідея прописати в ньому також призов тих, хто перебуває в місцях позбавлення волі. Однак це не сподобалося головкому ЗСУ Валерію Залужному.

Саме командувач Збройних сил вирішив, що давати зброю зекам Україна не буде. Про це Лубінець розповів в інтерв'ю NV. 

Під час обговорення закону панувала досить конструктивна атмосфера, розповідає омбудсмен. Він наголосив, що не бачив на засіданні жодної людини, яка говорила б мовою ультиматумів. Натомість всі учасники пропонували свої ідеї, які потім дискутувалися.

Ініціативу щодо призову ув'язнених озвучив сам Лубінець. Він вважає її досить логічною. 

"Наприклад, я запропонував: якщо ви на рівні закону прописуєте всі можливі категорії громадян України, які можуть бути мобілізовані, то чи не є сенс прописати, в тому числі тих, хто відбуває покарання у виправних колоніях?" - розповів Лубінець.

За його словами, в 2023 році представники уповноваженого з прав людини відвідали близько половини всіх виправних колоній в Україні. У кожній колонії знаходилися люди, які висловлювали бажання захищати державу.

"До моїх співробітників підходили хлопці, які там знаходяться, і казали: "У мене легка стаття, я несвідомо скоїв кримінальний злочин (різні є випадки), я готовий піти в ЗСУ, дайте мені таку можливість". Навіть були такі, які казали, що якщо це не буде зараховуватись як відбування покарання, то вони готові після цього повернутись добувати свій термін тут: "Але дайте мені можливість теж брати участь в захисті своєї держави", — згадує Лубінець.

За його словами, саме про це він розповів і під час дискусій про механізми мобілізації на засіданні парламентського комітету.

"І тут, знову ж таки, я знаю застереження, як можна брати ув’язнених. Я сказав, що це дуже просто. Наприклад, на рівні закону це визначається. Треба дві умови: перша — громадянин України, який в такому статусі, хоче потрапити у відповідний підрозділ; друга — відповідний підрозділ готовий взяти до себе такого громадянина України", — озвучив свою пропозицію омбудсмен. 

Втім, Залужний із цим абсолютно не погодився. Тому ідея щодо вписання в мобілізаційний законопроєкт такої категорії громадян, як "сидільці" тюрем, відпала сама собою.

Ув'язнені на війні в Україні 

Всі чудово знають про те, як росія кинула на війну проти України десятки тисяч зеків з тюрем. Більшість із них загинула ще в складі "Вагнеру" під час кривавих штурмів Бахмута, Соледара та інших населених пунктів. 

Однак мало хто знає, що і українські в'язні також воюють в складі ЗСУ. В 2022 році президент Володимир Зеленський особисто помилував 363 громадян. Вони відправилися на фронт одразу як вийшли з колоній. 

Є інформація, що й після цього декотрих українських зеків випускали з тюрем і вони йшли на фронт. Пріоритет віддавали тим, хто вже має бойовий досвід. Втім, це явище поки що не стало масовим в Україні - на відміну від рф. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.