Нововведення регулюється постановою Кабміну і Мінекономіки щодо забезпечення можливості споживачів використувавати безготівкові рахунки
Українські підприємці зобов'язані кожному українцю надати можливість розрахуватись карткою. Так, з 1 січня 2024 року наявність POS-терміналів стає обов'язковою у населених пунктах з чисельністю від 5 тисяч населення. За невиконання цього обов'язку передбачено адміністративні штрафи у розмірах від 1700 до 17000 гривень (за повторні порушення). При цьому система буде реагувати на скарги споживачів. Для підприємців, які діють в зоні бойових дій, ці норми не будуть застосовуватись.
Про це стало відомо під час телемарафону "Єдині новини", де заступник голови комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат від партії "Слуга народу" Данило Гетманцев висловився щодо нововведень у сфері регулювання розрахунків. Він акцентував на тому, щоб усі ФОП переходили на безготівкові розрахунки.
"Це нововведення регулюється постановою Кабінету міністрів і Мінекономіки опікується цим питанням. Воно твердо стоїть на позиції того, що для споживачам необхідно забезпечити якомога ширшу можливість для використання безготівкових рахунків, бо це зручно, це те, що відповідає нашому стремлінню до ЄС. Тому з населених пунктів від 25 тисяч населення цей норматив скоротився до населених пунктів до 5 тисяч населенн", - зазначив Гетманцев.
Він підкреслив, що підприємці, які займаються торгівельною діяльністю, повинні забезпечити можливість розрахунків карткою для кожного українця. За невиконання цього обов'язку передбачено адміністративні штрафи у розмірах від 1700 до 3400 гривень за перше порушення та від 8000 до 17000 гривень за повторне.
Це обов'язково буде контролюватися податковою службою. Система передбачає реагування на скарги споживачів. Такий механізм контролю буде впроваджено. Щодо підприємців, які діють у прифронтових зонах, їх ці нововведення не стосуються, додав Гетманцев.
Незважаючи на заяви НБУ проти відмови держави від готівки і переходу на кешлес модель економіки, цю ідею в червні під час конференції з відбудови України озвучив заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма. Як бачимо, зміну режиму розрахунків поступово почали впроваджувати для ФОП.
Перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова на пресконференції 28 червня, визнала, що банківська система України готова повністю відмовитися від готівки, але такої практики жодна країна ще не мала. Тим часом в Україні хочуть пришвидшити процес розвитку електронної гривні. За законодавством, пілотний проєкт має стартувати у 2024 році. Але Мінцифри хотіло запустити його вже до кінця 2023 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.