Якщо ви дасте мінімум 5 позитивних відповідей, вам слід простіше ставитись до життя.
Часто ми чуємо звідусіль про користь здорового харчування. Дехто настільки в темі, що це починає перетинати межу здорового глузду. Тоді мова про те, що людина зіткнулася з розладом харчової поведінки, за якої вона приділяє надмірну увагу якості продуктів.
Нервова орторексія - це одержимість правильним харчуванням, коли останнє стає сенсом життя. Має дві стадії, перша з яких досить невинна, наполягає лікар Євген Комаровський. Вона полягає у виборі здорового харчування. Друга посилює першу й переходить в одержимість.
Дайте відповіді на наведені нижче запитання медика. За умови, якщо ви дасте мінімум 5 позитивних відповідей, вам слід простіше ставитись до життя та харчування. Якщо ствердні всі 10 відповідей - відвідайте психолога.
Такі люди приділяють надто уваги вивченню етикеток продуктів та їхнього складу. Вони завжди відмовляються від:
В жодному випадку ці люди не вживатимуть:
Ці люди витрачають забагато часу на вибір їжі та надають перевагу - органічній. В ресторанах та кафе, перш ніж зробити замовлення, вони вивчають склад меню буквально на пам'ять!
Орторексики всіляко уникають фаст-фуду, а якщо раптом з якихось причин з'їдять шматочок, то потім відчувають посилену тривожність через буцімто непоправну шкоду, яку собі цим завдали!
Крім того, такі люди постійно повчають інших, через що часто перебувають в конфлікті з оточенням. Орторексики погано знаходять спільну мову з людьми, які не поділяють їх переконання щодо харчування, навіть якщо це рідні та близькі. Вони переконані, що майже всі хвороби лікуються здоровим харчуванням (об'єктивно це, звісно, не так).
"Людина з нервовою орторексією ніколи не купить сосиску в бістро, вона або лишатиметься голодною, або візьме з собою правильний бутерброд", - резюмував лікар Комаровський про симтоми орторексиків.
Люди з нервовою орторексією:
Вважається, що від 1-6% людей в розвинених країнах страждають на нервову орторексію. Тим не менше, поки що в Міжнародній класифікації хвороб такого діагнозу офіційно немає та, за словами лікаря Комаровського, полеміка з цього приводу активно ведеться.
Існують різні відхилення щодо кількості вживаної їжі. При анорексії людина відмовляється від їжі, а при булімії - їсть забагато й постійно. При компульсивному переїденні людина може нападами їсти все підряд у великих кількостях. Натомість орторексія є зацикленістю не на кількості, а на якості їжі.
Починається все з того, що людина цікавиться корисними продуктами, їхнім впливом на власне здоров'я, дієтами тощо. Саме люди, професійно пов'язані з питаннями харчового вибору інших - дієтологи, нутріциологи, інстуркори з фітнесу, гаспроентерологи тощо, за словами лікаря Комаровського, найчастіше мають цей стан - нервової орторексії. Також в групі ризику спортсмени та ті, хто перебуває в хронічному стресі чи має тривожний розлад.
"Лікується це непросто, у психолога. Таким людям слід не раз спокійно пояснювати, що ми живемо не для того, аби їсти. Ми їмо - аби жити! Не миріться з цим станом (нервової орторексії), це до добра не доведе" - резюмував лікар Комаровський.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.