"Ми готові до будь-якого формату діалогу, але є умова - повне й безумовне припинення вогню."
Трек «Боляче» — про ті стосунки, які давно мали б залишитися в минулому, але вперто не йдуть із голови. Про людей, які вже ніби відпустили, але ловлять себе на думці, що досі болить. Для тих, хто сміється на зустрічах, але подумки все одно шукає її очі. Хто робить вигляд, що забув, — але пам’ятає.
З квітня 2022 року ТРЦ Києва сумарно не працювали понад 30 діб
У 2022 році дохід з оренди в київських торгово-розважальних центрах зменшився майже удвічі. До війни, у 2021 році, квадратний метр у найкращих ТРЦ коштував, у середньому, 60 доларів за кв.м на місяць. А минулого року цю ціну прийшлося знизити на 40–50%. Про причини цього йдеться в дослідженні Colliers Ukraine.
В матеріалі компанії зазначається, що з квітня 2022 року, коли ТРЦ відновили свою роботу, орендарі й орендодавці про оплату приміщення домовляються індивідуально. Зазвичай йдеться про знижку на базову ставку або ж її скасування при збереженні інших платежів.
Є дві причини, через які ТРЦ змушені йти на поступки орендарям. Перша - це падіння обороту ритейлерів. Виторг у них впав через зниження купівельної спроможності покупців, а також через девальвацію. Другою, не менш серйозною, причиною є повітряні тривоги.
"З квітня 2022 року сумарний час вимушеного закриття київських ТРЦ, зокрема через тривоги, відключення світла, склав понад 30 діб", - пише провідний експерт Colliers Ukraine у галузі торговельної нерухомості Ігор Заболоцький.
В дослідженні також йдеться, що станом на кінець 2022 року, рівень вакантності у київських ТРЦ сягнув 15%. Це найвищий показник за останні 10 років. Однак цей показник разюче відрізняється в кожного окремого ТЦ. Професійні торгові центри, які розташовані в густонаселених масивах, зберегли рівень вакантності на рівні до 10%.
За словами голови Дослідницької групи УРТЦ Дмитра Топольськова, станом на початок 2023 року в Україні існувало 326 торгових центрів, торговою площею 5,8 млн кв. м. Поки з цієї цифри не віднімали пошкоджені об’єкти або ті, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Він переконаний, що ідеального співвідношення між обсягом площ в ТЦ та кількістю мешканців не існує. А керівник департаменту стратегічного консалтингу UTG Костянтин Олійник зазначає, що наразі збереглася активність девелоперів торгової нерухомості у регіонах, де не вистачає ТРЦ - на Західній Україні, особливо у таких містах як: Луцьк, Івано-Франківськ, Львів, Чернівці та в Ізмаїлі. На думку експерта, це пов’язано з тим, що зараз на перший план вийшло питання безпеки розташування.
Нагадаємо, в Києві планують звести ТРЦ на місці історичної споруди в Хрещатому парку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.