Додаткова небезпека. Чому росія може частіше завдавати ракетних ударів по Україні?

Додаткова небезпека. Чому росія може частіше завдавати ракетних ударів по Україні?

Читать на русском

Експерти прогнозують, що удари будуть завдаватись меншою кількістю ракет, але частіше

Читать на русском
Додаткова небезпека. Чому росія може частіше завдавати ракетних ударів по Україні?
Фото з відкритих джерел

Експерти прогнозують, що удари будуть завдаватись меншою кількістю ракет, але частіше

Не минуло і трьох днів після ракетного армагеддону, влаштованого росіянами на старий Новий рік, як українців попереджають про нову загрозу ударів. З ранку 17 січня речниця оперативного командування “Південь” Наталія Гуменюк повідомила про перебування у Чорному морі шести ракетоносіїв з рекордною кількістю “Калібрів” на борту. Це виглядає доволі неочікуваним, оскільки останні кілька місяців інтервали між повітряними атаками постійно збільшувалися. Інформатор розбирався у ймовірних змінах тактики та формату ракетних обстрілів з боку рф.       

Розслаблятися не можна!

Про те, що протягом найближчих днів для України існуватиме загроза ракетно-авіаційних ударів, попередили і у Генштабі ЗСУ. Там відзначили можливість використання для цього повітряного простору Білорусі, війська якої розпочали спільні з армією рф льотно-тактичні навчання своїх авіаційних підрозділів.

“Таким чином, під виглядом спільного навчання противник посилив бойове авіаційне угруповання в Білорусі. З огляду на це, зростає загроза завдання ракетно-авіаційних ударів саме з повітряного простору Білорусі”, – йдеться у повідомленні.   

І, дійсно, навчальні польоти російської  стратегічної авіації зазвичай передують ракетним ударам.

Водночас експерти неодноразово заявляли про істотне зменшення ракетного потенціалу рф, яке призводить до збільшення проміжків часу між атаками з боку росії на цивільну інфраструктуру України.  

Так, за словами військового експерта Петра Черника, стратегічний неядерний потенціал рф таки досить сильно знижений. Вона використала до 80%, а  подекуди й до 90% усіх ракет, які мала до початку широкомасштабної війни. Але, зауважує він, є суттєва оговорка: “Ті ж Х-101 та “Калібри” росіяни можуть виготовляти до 40 ракет на місяць. Отже, видихати нам не доводиться, у проміжку від двох до трьох тижнів вони такий боєкомплект можуть накопичувати, і Україні загрожують ракетні обстріли”.

Втім, як ми бачимо, загроза нового удару з'явилася набагато швидше, ніж через два-три тижні.

Доктрина Герасимова

На старий Новий рік, коли люди збираються провести час вдома у сімейному колі, росія запустила по Україні 28 крилатих та 5 керованих авіаційних ракет. Цілі атак не мають ніякого відношення до української армії, а самі удари не здатні вплинути на ситуацію, пов’язану з бойовими діями. Світом розлетілись жахливі кадри зруйнованого вщент під’їзду багатоповерхівки у Дніпрі, крики людей з-під завалів, прокльони тих, хто втратив своїх рідних.

Цей смертоносний залп сповістив про повернення в гру генерала Валерія Герасимова, якого напередодні путін призначив новим командувачем Об'єднаного угруповання російських військ в Україні.  

Так звана доктрина Герасимова передбачає поєднання воєнних та невоєнних методів для “ураження противника”. А терор проти мирного населення, за класифікацією росіян, – це теж “невоєнний” метод. Як, до речі і інформаційно-психологічні провокації, які теж були застосовані 14 січня у вигляді “вкидів” в інфопростір розмов про те, що у будинок в Дніпрі влучила не російська ракета, а українська – від ППО.

Ще однією особливістю цього ракетного обстрілу було те, що він став не таким масованим, як попередні. На це в коментарі Інформатору звернув увагу військовий оглядач порталу DefenseExpress Іван Киричевський. 

“А зменшення кількості крилатих ракет в одному залпі надасть можливість росіянам зменшити інтервали між обстрілами”, – вважає експерт.

За його словами, росіяни, схоже, прагнуть удосконалити свій формат ракетних обстрілів, щоб меншою кількістю ракет досягти більшого результату. Тому, спрямовуючи удари на знищення української енергосистеми, вони водночас намагатимуться бити по ній так, щоб це давало каскадний ефект руйнації й в інших сферах – промисловій чи, скажімо, транспортній. 

“Окрема загроза – удари саме по житлових кварталах. І тут від росіян слід очікувати усіх можливих підлостей, раз 14 січня вони відстріляли по Києву взагалі дефіцитними зенітними ракетами 48Н6ДМ до комплексів С-400, які, вочевидь, розташовані на білоруському літовищі “Зябрівка”, – прогнозує Іван Киричевський.

Додаткова небезпека

Ще одна небезпека, на якій варто поставити окремий акцент, – це те, що росіяни почали активніше “міксувати” різні засоби враження в одному залпі. Останнього разу крім дозвукових крилатих ракет великої дальності було випущено п’ять Х-22 та навіть десять радянських Х-59, призначених для запуску за допомогою тактичної авіації. Ну, і ще – невідома кількість ракет до С-400

Військовий експерт Іван Киричевський розповів небезпеку, яку несе кожна з ракет, випущених росіянами 14 січня.

Х-22 “Буря” – найбільш смертоносна з перерахованих радянська надзвукова крилата протикорабельна ракета повітряного базування великої дальності. Входить до складу авіаційного ракетного комплексу К-22. Маса бойової частини, яку вона несе, – 950 кг (найбільша серед усіх ракет росіян). Має шалену швидкість польоту, майже до 5000 км/год, та величезну довжину корпусу – аж до 11 метрів, що дає їй колосальну кінетичну енергію. Саме Х-22 росіяни вдарили по торговельному центру Riviera в Одесі, торговельному центру “Амстор” в Кременчуці, по житловому будинку в Сергіївці на Одещині та цього разу у Дніпрі.

Радянська Х-59 – це щось на кшталт “летючого мопеда”, тільки із чотирикратно більшою масою боєзаряду (150 кг) та дальністю стрільби до 150 км. “Схоже, саме тому 14 січня росіяни їх й відстріляли так нетипово багато – аж десять одиниць за один раз”, – зауважує Киричевський.

Зенітна ракета 48Н6ДМ, як й інші ЗРК, можуть відстрілюватись із зенітно-ракетних комплексів С-400 та С-300. Їхня головна небезпека – у боєголовці, яка складається із міксу вибухівки та декількох тисяч спеціально виготовлених уламків. 

“При застосуванні саме по наземним цілям ракета 48Н6ДМ діє подібно “бомбі палестинських терористів”, головна небезпека якої – саме від уламків, які розкидає вибухівка, – коментує експерт. – Відмінність лише у тому, що така “бомба” прилітає з настільки великою швидкістю, що ніякий “Залізний купол” не прикриє. Тому для жителів Києва та інших міст в 200-кілометровій до кордону з Білоруссю небезпека під час повітряних тривог стає в рази більшою”.

Вдаватися в питання, на яку кількість обстрілів у росіян залишилось ракет, наголошує експерт, сенсу вже немає.

Раніше Інформатор повідомляв про дані української розвідки щодо того, на скільки масованих атак у росії залишилося ракет.

Також ми писали про те, як українське ППО захищає українське небо від ракетних ударів путіна.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.