Фонд відновлення України: BlackRock відмовилася від пошуку інвесторів через невизначеність Трампа

Цей фонд мав стати центральним фінансовим інструментом для повоєнної реконструкції України

BlackRock відмовилася від пошуку інвесторів для відновлення України через невизначеність Трампа
BlackRock відмовилася від пошуку інвесторів для відновлення України через невизначеність Трампа. Фото - Getty Images. Колаж - Інформатор

Один із найвпливовіших гравців світових фінансів — американська компанія BlackRock — зупинила ініціативу щодо формування багатомільярдного фонду відновлення України. Таке рішення ухвалили через невизначеність курсу адміністрації США щодо України після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах. Очікувалося, що фонд мав залучити до $15 млрд на відбудову України, а у липні планувалася відповідна Конференція у Римі. Наразі Франція вже шукає альтернативу ініціативі, а в Італії  не бажають коментувати зупинку проєкту. 

Як повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела, обізнані з переговорами, цей фонд мав стати центральним фінансовим інструментом для повоєнної реконструкції України. Його офіційна презентація планувалась на Конференції з відновлення України, що відбудеться 10–11 липня в Римі. Проєкт отримав попередню підтримку з боку урядових структур Німеччини, Італії та Польщі. Але вже в січні 2025 року BlackRock "заморозила" переговори з потенційними партнерами через зниження інтересу інвесторів і політичні ризики, які зростають на тлі можливої зміни позиції США щодо України.

Вплив на цю ситуацію мала безпосередньо риторика Дональда Трампа. Ще під час виборчої кампанії він публічно заявляв про бажання "негайно завершити війну", організувавши переговори між президентом України Володимиром Зеленським і Володимиром Путіним. Після інавгурації його сигнали щодо подальшої політики Вашингтона стали ще менш визначеними — зокрема, пролунали натяки на можливе скорочення військової допомоги Україні. Як наслідок, уряд США не фігурував серед донорів фонду навіть у грудні 2024 року.

Заступник голови BlackRock Філіпп Гільдебранд раніше повідомляв, що фонд мав залучити принаймні 500 мільйонів доларів від державних донорів, банків розвитку та благодійних організацій, а також близько 2 мільярдів доларів від приватних інвесторів. У перспективі це дозволило б акумулювати до 15 мільярдів доларів на відбудову України. При цьому Світовий банк оцінює загальну потребу у відновленні після російського вторгнення у понад 500 мільярдів доларів.

У BlackRock підтвердили, що компанія завершила свою безоплатну консультаційну участь у проєкті ще у 2024 році й наразі не веде прямих перемовин з українською владою.

"Єдині розмови, які впливають на наше прийняття рішень, – це розмови з нашими клієнтами", – наголосив речник компанії.

Тим часом Франція взялася за створення альтернативного фонду, який міг би замінити ініціативу BlackRock. Водночас джерела вказують, що без активної участі США ефективність нової структури під великим питанням. В уряді Італії наразі не коментують ситуацію — ні офіс прем’єрки Джорджі Мелоні, ні МЗС не надали офіційної позиції.

Росія руйнує школи та житло українців

З самого початку повномасштабного вторгнення РФ до України у столиці були пошкоджені 195 закладів освіти. Йдеться про будівлі усіх форм власності - майже сотню шкіл, 75 дитсадочків та заклади професійно-технічної освіти. З них понад 80% вже були відновлені, а роботи з відбудови інших закладів тривають.

Водночас від початку року у Києві суттєвих пошкоджень зазнали 36 багатоквартирних будинків. Їх відновлюють коштом міського бюджету столиці. Прикметно, що за усі 3 роки війни саме на останні півроку припала рівно половина від усіх багатоповерхівок, що зазнали руйнувань і потребують тривалого відновлення. Загалом у місті зазнали різного ступеня пошкодження майже 2400 будівель і споруд, з них понад 1600 - це саме багатоповерхівки, де мешкають кияни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube