В цей день народилися українська акторка Анастасія Нестеренко та американський актор Майкл Стулбарг
Сьогодні, 5 липня, православна церква України вшановується пам'ять преподобного Афанасія Афонського. В цей день іменини святкують Василь, Гаврило, Геннадій, Григорій, Теодор, Федір, Уляна, Юліана. До кінця року залишається 179 днів.
Згідно з народними прикметами, якщо вранці з'явилася веселка – піде дощ, а якщо рясна роса – наступний день буде ясним. Яскравий місяць на небі віщує теплу і суху осінь, а дощ цього дня обіцяє хороший урожай хлібів.
Православні віряни 5 листопада шанують пам'ять преподобного Афанасія Афонського. Він народився у Трапезунді з 925 по 930 рік у сім'ї віруючих християн. Від народження мав ім'я Авраамій. Батьків рано не стало і хлопчика прихистила черниця. Він наслідував її у навичках, постах та молитвах.
Згодом Авраамій переїхав до Візантії де здобув гарну освіту та став наставником юнацтва. Але після знайомства з преподобним Михаїлом Малеїном мирське життя йому здалось нікчемним. Душа прагнула служіння Господу. Тож Авраамій пішов у Кімінський монастир, де прийняв чернечий постриг з ім'ям Афанасій.
В обителі преподобний Афанасій старанно виконував всі монастирські послухи, а у вільний час переписував священні книги. У 960 році він прийшов на гору Афон та став пустельником. Згодом Афанасій заснував першу обитель на святій горі з суровим уставом, де став ігуменом. Слава про нього поширилась далеко і його почали наслідувати.
За своє благочестиве життя преподобний Афанасій отримав від Господа дар чудотворення. Він зціляв хворих та виганяв нечистих духів. Також преподобний продовжував будувати монастирі. Саме під час огляду будівництва він і загинув. Стався обвал стін і Афанасія завалило камінням.
Щороку 5 липня відзначають свято сміливості та стиля – Всесвітній день бікіні. Його присвячено першому показу відкритого купальника, який відбувся у 1946 році. Створив його французький дизайнер Луї Реар. Тоді він викликав справжній фурор. Адже відкриті купальники на той час вважались зухвалими та нескромними.
Але модниці все одно поступово почали обирати саме бікіні, а не закриті варіанти. Особливо після того, як відкриті купальники стали носити на громадських пляжах та демонструвати у фільмах Бріджит Бардо і Аві Гарднер. Тож саме їм бікіні має завдячувати своєю популярністю. Загалом відкритий купальник став символом свободи та нових трендів, особливо у Франції після Другої світової війни.
Щодо назви "бікіні", то вона пішла від атолу Бікіні, де за 4 дні до презентації цього зухвалого виробу США провели випробування атомної бомби під кодовою назвою "Бейкер". Дизайнер хотів отримати аналогічний "вибуховий" результат і тому вдався до такого кроку. Як свідчить історія, перші відкриті купальники з'явились задовго до моделі від Реар. Найдавніші згадки про бікіні задокументовані у давньоримській мозаїці, що датується 4 ст. до н.е.
5 липня також відзначають День трудоголіка. Це свято присвячене нагадуванню про важливість балансу між роботою та особистим життям. Також воно привертає увагу до проблеми трудоголізму, бо люди, які багато працюють мають проблеми зі здоров'я та нервові розлади. Деякі медики ставлять трудоголізм на один рівень з алкоголізмом.
Цей день нагадує суспільству про необхідність знаходити час для відпочинку, сім'ї, хобі та саморозвитку, а не лише зосереджуватись на роботі. Не варто забувати, що робота це тільки частина життя і є ще й інші його аспекти, які потребують не меншої уваги. Серед причин трудоголізму називають самотність чи важкі відносини у родині, психологічні травми дитинства та невпевненість у собі.
Дніпро – найбільша річка України. З прадавніх часів життя українського народу було тісно пов'язане з цією річкою. Вона забезпечує населення прісною водою, зрошує сотні тисяч гектарів посівів, дає змогу виробляти електроенергію та є транспортною магістраллю. А ще на Дніпрі відбулось хрещення Русі. Тому не дивно, що у річки є власне свято – Міжнародний день Дніпра.
Чому міжнародний? А тому, що Дніпро протікає ще по території Росії та Білорусі. Ба більше, витік річки знаходиться у Смоленській області РФ. В Білорусі у Дніпро впадають три великі притоки — річки Друть, Сож та Березина. Загалом історія річки дуже давня. Перші письмові свідчення про Дніпро залишив Геродот у своїх описах Скіфії, датованих 450 роком до н.е.
Наразі стан річки Дніпро викликає занепокоєння через значне забруднення. Вона страждає від різних видів забруднень, включаючи хімічні речовини, важкі метали, сільськогосподарські отрутохімікати та інші забруднювачі. Якості води жахлива і це становить загрозу для екосистеми річки та здоров'я людей. Деякі науковці пророкують загибель Дніпра через 300 років, якщо не почати вживати заходів щодо його відновлення.
5 липня відзначають День механічного олівця. Цей пристрій використовують у різних сферах інженери, архітектори, студенти, художники та багато інших. Він допомагає робити записи, тонкі креслення та малюнки. Механічні олівці широко використовують, адже на відміну від традиційних, вони більш зручні та можуть забезпечити лінію однакової товщини.
Винайшли механічний олівець ще у 16 столітті, але сучасний вигляд він отримав лише у 19-20 столітті. Мета цього дня – підкреслити важливість механічного олівця як надійного та екологічного інструменту для письма та малювання. Він є символом інновацій та практичності.