Як українське ППО захищає українське небо від ракетних ударів путіна: майстерність українських ракетників вражає весь світ

Читать на русском

Вже днями до України має прибути комплекси ППО NASAMS та IRIS-T SLM

Читать на русском
Як українське ППО захищає українське небо від ракетних ударів путіна: майстерність українських ракетників вражає весь світ

Вже днями до України має прибути комплекси ППО NASAMS та IRIS-T SLM

Два дні поспіль російський злочинний військовий режим намагається нищити ракетами Україну. Попри бравурні заяви пропаганди про виконання цілей, українській сили протиповітряного захисту демонструють феноменальні здібності та ефективність перехоплень. Інформатор розповідає як влаштована  українська ППО та як вдається перехопити путінські ракети.     

Все що летить

Повітряні сили Збройних сил України продовжують вражати своєю ефективністю в захисті вітчизняного повітряного простору. За два дні ракетного терору з боку рф, відсоток знешкоджених ракет збільшився з 51% до майже 72%.

10 жовтня 2022 року ворог завдав масованого одночасного ракетного удару. Використовувалася тактика одночасного запуску ракет з різних напрямків разом з безпілотними літальними апаратами (БПЛА). Запуски проходили з різних платформ, тобто наземного, морського та повітряного просторів. Удари завдавалися в декілька своєрідних хвиль.

«Ворог застосовує весь спектр ракет, які має на озброєнні. Сьогодні були застосовані в першу чергу крилаті ракети з району Каспійського моря – це Х-101, Х-555, з літаків Ту-95 та Ту-160. Також застосовувалися крилаті ракети з акваторії Чорного моря і випущено низку ракет «Іскандер», з ЗРК С-300. Також окупант здійснив атаку на території України по об’єктам критичної інфраструктури безпілотними літальними апаратами Shahed», – повідомили в прес-службі Генерального штабу ЗСУ.

За офіційними повідомленнями, з 84 ракет було знищено 43 одиниці

11 жовтня російські окупанти завдали два масовані ракетні удари по містах та об’єктах критичної інфраструктури в різних регіонах України. За даними Повітряного командування, відбулося 28 пусків крилатих ракет – 16 крилатих ракет Х-101/Х-555 та 12 «Калібрів». Підрозділами зенітних ракетних військ, авіацією та мобільними вогневими групами знищено 20 ракет.

Результати роботи української протиповітряної оборони відзначили в польському профільному виданні Defence24. Видання поставило під сумнів, чи могли б сили НАТО справитися з ракетною атакою аналогічною тій, що відбулася 10 жовтня.

ППО з середини

Захистом повітряного простору займаються підрозділи протиповітряної оборони(ППО), які є складовою Повітряних сил ЗСУ. Раніше Інформатор розповідав, що територію України розділено на умовні зони відповідальності конкретних регіональних підрозділів ППО. До 24 лютого таких зон було десять, зрозуміло, що з того часу ситуація значно змінилася. За свою «ділянку неба» відповідає конкретна військова частина, саме в її завданні є виявлення, контроль та ліквідація ворожих об’єктів. Комплекси ППО не перебувають на одному місці, а розгортаються на позиції одразу по сигналу. Час для повного бойового розгортання складає менш ніж п'ять хвилин. Щойно на радарі з’являється мітка про перетин ворожими літаками чи ракетами повітряного простору України — сигнал передається місцевим адміністраціям, які далі сповіщають громадян, вмикаючи сирени або надсилаючи сповіщення на смартфон.

С-300 – основа української ППО
С-300 – основа української ППО

З відкритих джерел відомо, що на початок 2022 року українська армія мала близько 35 дивізіонів ППО. Для розуміння, в один дивізіон входить від двох до чотирьох батарей та пункт управління і радіолокації. Батарея складається з трьох зенітно-ракетних комплексів по чотири пускових установки кожна. Це якщо говорити на прикладі основи українських ППО – ЗРК С-300. На сьогодні ситуація щодо кількості дивізіонів та комплексів суттєво відрізняється від початку року. Їх точна кількість не називається.

Бук-М1
Бук-М1

Озброєння українських ППО складають ще радянські, модернізовані комплекси  Бук-М1, С-125 та С-300. Серед них, найбільше охоплення мають С-300, вони здатні цілі на дальності від 75 км та висоті до 27 тис. метрів. С-125 – до 40 км на висоті до 25 тис. метрів, Бук-М1 – до 32 км до 18 тис. метрів, відповідно. ЗРК «Оса» створений для прикриття військових на полі бою. Це в першу чергу, захист від ворожої авіації. Також треба згадати винищувальну авіацію – літаки Су-27 та МіГ-29.   

Західна допомога

Вже днями до України має прибути американсько-норвезький комплекс ППО NASAMS. Вже оголошено про вісім таких комплексів в якості військової допомоги від США. На відміну від С-300, батарея NASAMS складається з 12 пускових установок, кожна на шість ракет, восьми радарів, центру управління. В залежності від типу використовуваних ракет, цілі можна вражати на відстані від 55 до 180 км, на висоти 21 тис метрів. Радіус охоплення – 180 км, розрахункова ймовірність збиття – близько 85%.

ЗРК IRIS-T SLM
ЗРК IRIS-T SLM

Комплекс IRIS-T SLM, що за словами німецьких урядовців, вже ближчим часом буде поставлено Україні, є найновішою розробкою протиповітряної оборони. Перші випробувальні пуски пройшли на початку 2014 року, а 2017 році ЗРК прийняли на озброєння німецької армії. По суті, IRIS-T SLM є наземною пусковою установкою для ракети з інфрачервоним наведенням типу повітря-повітря «IRIS-T» (Infra Red Imaging System Tail). Під час випробувань було зафіксовано знищення цілі на відстані до 40 км. До складу комплексу входить радіолокаційне обладнання, пункт управління та пускові установки на колісному або гусеничному ходу на чотири направляючих або вісім контейнерів для ракет.        

Варто відзначити, що ні NASAMS, ні IRIS-T SLM жодного разу не використовувалися в реальних військових діях. Власне, в Україні й може відбутися їхнє бойове хрещення.

Людський фактор

Попри свою  застарілість, озброєння українських ППО все ще здатне виконувати свої завдання. Недарма, польські оглядачі поставили під сумнів здатність НАТО справитися з атакою, подібною 10 жовтня. Країни-члени Альянсу фактично не мають власних сил ППО, їхню роль виконує єдина інтегрована система протиповітряної оборони.

Найбільшою проблемою українських захисників неба –  є російські балістичні ракети. Дієвих засобів ППО для їх перехоплення на озброєнні немає. Про таку можливість у західних NASAMS та IRIS-T SLM також нічого не відомо. Оптимізм вселяє інформація про незначну кількість запасів подібних ракет у рф, більшість з них вже було використано в ході війни.

Замість висновків хочеться відзначити, що не дивлячись на наявність новітніх чи застарілих комплексів ППО, головним залишається людський фактор – як саме військові здатні ними розпоряджатися та прораховувати дії ворога. Адже жодний з комплексів ППО не має 100% гарантії захисту.  

Нагадаємо, вперше інформація про те, що NASAMS вже в Україні, пролунала від Зеленського в інтерв’ю американському телеканалу CBS. Пізніше її спростували в Офісі Президента. Однак 27 вересня речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що норвезько-американська установка все ж буде у нас

Раніше ми писали про те, чи зможе путін зупинити війну в Україні за допомогою ядерної зброї

Максим Федоренко    

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.