Девальвація гривні найближчим часом цілком реальна: причину назвав експерт

Долар може підскочити до 50 гривень

Девальвація гривні - колаж.
Призупинення експорту продуктів харчування в Європу спровокує девальвацію гривні.

Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія запровадили тимчасову заборону на імпорт зерна та інших видів сільськогосподарської продукції з України. До списку заборонених товарів увійшли крупи, цукор, м'ясо, фрукти та овочі. Як ця ситуація вплине на фінансовий ринок України і чи можлива девальвація гривні – про це Інформатору розповів експерт.

Обмеження експорту в країни ЄС – вбивче рішення для України


За словами економіста Олександра Охрименка, на сьогодні найбільша небезпека, яка може привести до девальвації гривні – це проблеми з українським експортом продуктів харчування в Європу.

"Якщо не вдасться знайти компромісне рішення і ситуація дійсно погіршиться, буде девальвація гривні. Те, що зараз знайшли – це не компроміс. Він фактично вбиває наш експорт", - зауважив експерт.

Охрименко додав, що в Україні може дійсно виникнути реальна проблема і не буде вистачати експортного виторгу.

"Для експорту України найважливіше – це експорт продуктів харчування. А тут виходить, що Європа заблокувала, там проблема. Не все заблокувала, але експорт упаде. Плюс зерновий коридор блокує росія. І це може призвести до того, що у нас до травня, червня місяця може обвалитися експорт. А якщо обвалитися експорт, то буде величезний мінус на міжбанку. Тому що імпорт у нас зростає. У нас завжди імпорт великий. Тому що це бензин, вугілля, тобто ті речі, від яких ми не можемо відмовитись. Той же газ. Ми його докуповуємо і він дорого вартує. Тому, якщо зараз не вирішать питання експорту, буде девальвація", - попереджає Охрименко.

За його словами курс долара може однозначно перевищити 40 гривень.

"Я навіть не хочу зараз лякати 50, але все залежатиме, як вирішуватимуть питання. Якщо все ж таки знайдуть компроміс, відновлять український експорт, ситуацію зможемо стабілізувати. А якщо ні? Тоді справді, і національному банку та уряду доведеться переглянути і вже орієнтуватися не на 40, а на 45 гривень за долар. Ось такий є ризик. Це справді велика проблема", - вважає Олександр Охрименко.

Компроміс з експорту: Євросоюз шукає рішення, але повного відновлення не буде


Україна та Європейська комісія співпрацюють задля скасування країнами ЄС заборони на імпорт української аграрної продукції. Про це заявив заступник міністра економіки України - торговий представник України Тарас Качка.

"На сьогодні жодних правових підстав для таких обмежень немає. У якнайшвидшому врегулюванні цього питання зацікавлені усі сторони, адже збереження взаємовигідної співпраці є пріоритетним питанням", - йдеться в повідомленні.

Втім, 26 квітня на засіданні Ради міністрів сільського господарства країн ЄС у Люксембурзі не було прийнято конкретної угоди щодо експорту зерна та іншого продовольства з України. Але за словами єврокомісара по сільському господарству Януша Войцеховського, усе свідчить про те, що пропозиція Єврокомісії буде прийнята. Проте оптімізму українцям вона навряд додасть. Що в пропозиції?

  • Тимчасова заборона, до 5 червня, експорту п'яти продуктів із України: кукурудзи, пшениці, насіння ріпаку, а також насіння соняшнику та олії. Не виключається, що ця заборона буде продовжена до кінця року, чого домагається, наприклад, Словаччина. При цьому транзит української продукції триватиме, і Єврокомісія готова цьому сприяти.
  • Розслідування ситуації на внутрішньому ринку щодо інших продуктів із України. Мова, у тому числі, йде про ті, ввезення яких деякі країни теж хотіли тимчасово заборонити. Усього таких вісім, зокрема м'ясо птиці, яйця, мед і цукор.

Проте, представники низки інших країн ЄС виступили проти заборони на імпорт.

"Найгірше те, що ці заборони на ввезення продуктів із України підкріплюють наратив Росії. Нераціонально з одного боку надавати масштабну підтримку Україні, а з іншого - блокувати експорт звідти і економічні можливості для Києва", - сказав міністр сільського господарства Фінляндії Антті Курвінен.

Заборона на ввезення зерна з України - що відомо

П'ять країн ЄС, що межують з Україною, в одностронньому порядку заборонили імпорт агропродукції задля захисту інтересів місцевих виробників. Тож українська сторона вимушено запровадила дзеркальні обмежувальні конвенції.

У справу втрутилась Єврокомісія, яка пообіцяла фермерам Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Болгарії виділити 100 млн євро підтримки. Проте навіть після цього країни не змогли дійти домовленостей з імпорту зерна. Своє рішення вони мотивують занадто малою сумою дотації.

За оцінкою Єврокомісії на кінець березня, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 млн євро від напливу дешевшого українського зерна.

Раніше ми писали, що у середу, 26 квітня, росія вкотре призупинила роботу Чорноморського “зернового коридору”. Сторона рф заблокувала в портах декілька кораблів з зерном.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube