“Я готовий на все заради миру в Україні. Якщо завтра Україну приймуть до ЄС та НАТО, я більше не потрібний. Але поки цього не буде, я захищатиму свою країну”
Погода
Дізнайся прогноз для твого міста
Оновлено станом на
Трамп, Зеленський та Путін почали перемовини щодо завершення війни в Україні. Чим завершиться ця спроба?
голосів
Курс валют на сьогодні
Дізнайтесь актуальну інформацію станом на
23.02.2025
"Це був такий час, коли всі записувалися до тероборони, і були великі черги. Я попросив зайняти мені місце в черзі, щоб я зміг записатися"
Репер розповів Дудю, як заочно вступив до лав Територіальної оборони Києва
Чи надовго Ілон Маск затримається у Білому домі?
Журнал "Time" вийшов з обкладинкою, на якій Маск вже сидить за столом президента США. Між тим все частіше кажуть, що Трамп доручить хазяїну Tesla зробити всю брудну роботу, а потім скаже йому остаточне прощавай. Що думаете ви?
голосів
Росія знову фабрикує фейки
Cуджанці розповіли Інформатору, як Кремль вигадав масові вбивства в Руському Порічному
Що слухає Україна
10 найпопулярніших пісень за даними Apple Music
1
Abracadabra
Lady Gaga
2
Ау ау
Sasha Norova, Adam
3
Інстинкт
Loboda
4
Повод
Morgenshtern
5
Дом
Morgenshtern
6
Красный флаг
Morgenshter
7
Врубай
Parfeniuk
8
Не расслабляйся
Skryptonite
9
Пустой вокзал
Morgenshtern
10
Кульбаби
Tonya Matvienko
Це ж було вже!
Чому, як і перед початком вторгнення, про кінець війни пишуть на Заході, а Київ все заперечує
Невже історія й справді циклічна чи українську владу нічого не навчило?
Актуальний курс кріптовалют
BINANCE COIN (BNB)
667.38
DOGECOIN (DOGE)
0.24
THETA (THETA)
1.35
LITECOIN (LTC)
126.3
BITCOIN (BTC)
96221.92
Теорія рукостискань
у Києві ТРЦ Gulliver об'єднав Валерія Залужного й Дмитра Мєдвєдєва
ПʼЯТІРКА НАЙБАГАТШИХ ЛЮДЕЙ СВІТУ
за версією Bloomberg
1
Ілон Маск
$432 млрд
2
Джефф Безос
$239 млрд
3
Марк Цукерберг
$207 млрд
4
Ларрі Елісон
$192 млрд
5
Бернар Арно
$176 млрд
Як Мін'юст проґавив кібератаку
Про вразливість реєстрів знали ще восени 2020 року
Великий наступ за участі КНДР на Курщині
Росіян в атаку ведуть колонами та на квадроциклах, у полоні багато кримчан, які розчарувалися в Путіні, корейці готуються
Понад 1000 днів минуло від початку повномасштабного вторгнення
Як ви вважаєте, скільки ще триватиме війна?
голосів
Це лохотрон, а не евакуація!
Репортаж Інформатора з Сумщини, де через обстріли примусово евакуюють мешканців
Замість рідного дому - нестерпні умови, одноразове харчування та відсутність виплат
1000 днів війни у цифрах та спогадах
Youtube Україна на часі
Мешканці Курщини: для Путіна ми ніщо
РЕПОРТАЖ ІНФОРМАТОРА З СУДЖІ
Як Ігор Рець вижив на стежці ухилянтів із Закарпаття в Румунію
Кореспондент Інформатора забрався на високогір'я Карпат і прожив тиждень у притулку для туристів, щоби взяти інтерв'ю у ухилянтів; на шляху він зустрів прикордонників, військкомів із Хуста, а також численні порушення закону
Подорож Ігоря закінчилася у ТЦК та СП Хуста, звідки, як вважають ухилянти, одна дорога – до учебки, а потім на фронт. У Хусті кореспондент Інформатора зафіксував численні порушення закону. Підсумком поїздки став докладний звіт про пригоди. Інформатор публікує цей звіт у кількох частинах.
KOLA - Край
Зараз слухають і кайфують - прем'єра кліпу
Всі ми інколи вдаємо, що все добре, хоча по факту ні. В такі моменти твоє тіло ніби онімівше від душевного болю хоче втекти кудись на вулицю, де холодно і вогко, бо тільки там твій внутрішній стан співпадає з тим що назовні. Задихаючись, ти кричиш в пустоту про те, як тобі погано.
Підземна тюрма ТЦК на Закарпатті
Історія Олександра Литвина
Заброньованого чоловіка з Дніпра затримали біля Говерли, звинуватили у спробі незаконного перетину кордону та тримали у ТЦК міста Хуст
ТОП-10 найпотужніших економік світу
За даними Світового банку
1
США
$27 360,935 млрд.
2
Китай
$17 794,782 млрд.
3
Німеччина
$4 456,081 млрд.
4
Японія
$4 212,945 млрд.
5
Індія
$3 549,919 млрд.
6
Велико-британія
$3 340,032 млрд.
7
Франція
$3 030,904 млрд.
8
Італія
$2 254,851 млрд.
9
Бразилія
$2 173,666 млрд.
10
Канада
$2 140,086 млрд.
Підпал авто ЗСУ
Кому саме спецслужби РФ через ресурси з працевлаштування пропонують легкі гроші за злочин против оборони держави: розслідування Інформатора
Під виглядом людини, яка шукає швидкий заробіток, наш кореспондент Ігор Рець поспілкувався в соцмережах з російськими вербувальниками та зробив висновки, що можуть бути корисні для безпеки ваших дітей та друзів
Кулінарний рецепт від Інформатора
Ющенко їв, тепер ваша черга: трипільський рецепт
23 лютого народився третій президент України Віктор Ющенко. Він любить качку по-трипільськи та борщ, який готує його дружина Катерина. Сьогодні ми приготуємо качку, або курча, запечене у глині, за рецептом популярного українського шеф-кухаря Євгена Клопотенка.
Чому російські гроші, арештовані на Заході, не працюють на Україну?
Які головні перепони для передачі активів рф Україні?
Що заважає вилучити заморожені кошти і передати їх Україні
Між цивілізованим світом та Україною існує очевидний консенсус: росія повинна відшкодувати збитки, завдані війною. Після початку російської агресії проти України уряди багатьох країн заблокували рахунки, пов’язані з росією та олігархами путінського режиму. Лише золотовалютних активів центробанку рф, які були заморожені по всьому світу, – понад $300 млрд.
Політики західних країн не сумніваються, що ці кошти має отримати Україна. Але є два ключових питання – яким чином та коли?
Про яку суму йдеться?
Найбільший шматок санкційного пирога – це суверенні активи росії, тобто власність її як держави, $580 млрд з яких розміщені за кордоном. Існують ще кошти на іноземних рахунках, а також нерухоме та інше майно російських компаній та олігархів.
Як пише Bloomberg, ЄС і партнери з “Великої сімки” заморозили $311 млрд резервів російського центробанку та 19 млрд євро активів російських бізнесменів, які перебувають під санкціями. Видання зазначає, що оцінки не є повними, а активи перебувають у зваженому стані та не можуть бути розподілені.
Однак українські економісти вважають, що об’єм активів російського бізнесу та олігархів, заморожених за кордоном, дещо більший. За словами президента Київської школи економіки Милованова, йдеться про такі суми:
$30 млрд, про які звітували REPO (створена США міжнародна група з пошуку російських активів);
близько $20 млрд, ідентифікованих у Євросоюзі;
близько $18 млрд, ідентифікованих у Великій Британії.
За підрахунками члена товариства фінансових аналітиків Віталія Шапрана, активи, контроль над якими внаслідок санкцій втратив центробанк рф, сягають $392,5 млрд, а всього в різних країнах заморожено орієнтовно до $1 трлн російських коштів.
Навіть частини цієї суми було б достатньо для покриття прямих збитків від російської агресії, які, за підрахунками Київської школи економіки, сягають $138 млрд. Правда, за оцінками Кабміну, план відновлення України оцінюється в ще більшу суму – $ 750 мілрд.
Втім, зауважує економіст в інтерв’ю Фокусу, всі ці цифри динамічні. Україна продовжує потерпати від агресії і нести колосальні матеріальні втрати. Триває і розшук активів, перелік підсанкційних осіб доповнюється, і, враховуючи, що йдеться не лише про банківські рахунки, а й про нерухомість, яхти, автомобілі тощо – відбуваються арешти або продаж майна.
Інша справа, що між арештом російських активів і передачею цих коштів на потреби України поки лежить справжня прірва.
В минулому передача заморожених золотовалютних резервів уже відбувалася, однак у незрівнянно менших обсягах та в інтересах громадян і компаній, де вони й були заблоковані. Так, у 2016 році суди США визнали Тегеран відповідальним за атаки на американських морпіхів у Бейруті 1983 року та причетним до теракту 11 вересня 2011 року. Відтак, суд надав право вилучити із заморожених іранських резервів $12,5 млрд на виплату компенсацій американським постраждалим, їхнім сім’ям та страховикам.
Однак обставини та грошові об’єми, про які йдеться у нашому випадку, суттєво відрізняються.
Що заважає вилучити заморожені кошти і передати їх Україні?
Основна проблема – це міжнародні правила, які надають державі суверенний імунітет і забороняють забирати її власність.
У 2012 році Міжнародний суд ООН зазначив, що жоден національний суд не може позбавити іншу державу її власності, які грубі та жорсткі порушення міжнародного права вона не вчинила б.
Тож, заморожені у Європі та США активи центробанку рф та російських олігархів можуть надійти в Україні лише після проходження довгого шляху політичних, дипломатичних і юридичних дозволів.
“Справа в тім, що просто так забрати російські активи країни Заходу не можуть. Їм потрібна якась юридична база, яка зробила би це рішення стовідсотково гарантованим і не викликало запитань у інших людей, компаній, які тримають гроші у Лондоні, Нью-Йорку і так далі”, – говорить економіст Сергій Фурса.
Для того, щоб Україна отримала хоча б частину грошей, світ має юридично та дипломатично змінити систему захисту суверенних коштів іноземних держав, які зберігаються в інших країнах. Для цього Генасамблея ООН повинна видати постанову про укладення міжнародного договору. Цей документ буде важливішим за національні закони України чи росії.
Також потрібне спеціальне законодавство у кожній країні, де перебувають російські активи. До того ж кримінальний процес відбуватиметься щодо кожного арештованого активу для кожної підсанкційної особи. Це займе кілька років. Розблокування коштів рф пішло б швидше, якби США визнали росію країною-терористом. Проте, як бачимо, поки до цього далеко.
Що зроблено для прискорення передачі російських грошей Україні?
Серед партнерів України поступово визріває розуміння того, що треба шукати шляхи вирішення цього питання, а не аргументи, чому це не можна робити. Але відбувається це надто повільно.
Першопрохідником на шляху створення механізму конфіскації та використання російських активів для допомоги Україні, стала Канада. Відповідні поправки до Закону "Про спеціальні економічні заходи" (Special Economic Measures Act) її сенат затвердив ще 23 червня 2022 року.
При цьому Канада не є ключовим утримувачем російських активів: за оцінками Statista, вона контролює близько $16 млрд заморожених активів центробанку рф. Кількість приватних активів росіян під її юрисдикцією та заморожених транзакцій теж невелика – близько $400 млн.
Однак зусилля Торонто у цьому напрямку складно переоцінити. Як і перший практичний крок: наприкінці минулого року очільниця міністерства закордонних справ Канади Мелані Джолі повідомила про вимогу конфіскації на користь України $26 млн у компанії Романа Абрамовича Granite Capital Holdings Ltd.
Доволі активно діють у цьому плані і американці. Міністерство юстиції США планує найближчим часом розпочати процес передачі частини конфіскованих активів Росії на користь України. Про це під час дискусії в Гудзонівському інституті у Вашингтоні заявив керівник групи Мін’юсту США з виявлення й конфіскації незаконно зароблених активів Ендрю Адамс.
Така можливість в американського Мін'юсту з’явилась після того, як у грудні минулого року Сенат США ухвалив закон про держбюджет на 2023 рік, який підписав президент Джо Байден. У цьому законі й передбачена відповідна можливість щодо російських активів.
Щоправда, уточнив Ендрю Адамс, не всі активи вдасться передати таким чином – зокрема дії закону не підлягають кошти, вилучені у зв’язку з порушеннями експортного контролю.
“Це не “срібна куля”, але все ж дозволяє сподіватися, що ми побачимо перші передачі (конфіскованих активів) від Міністерства юстиції Держдепартаменту найближчими тижнями й місяцями”, – наголосив американський чиновник.
Чому Європа пасе задніх?
На цьому тлі недостатніми видаються зусилля третього ключового союзника України у боротьбі з російською агресією – Європейського Союзу. Попри активні заяви та гучні заголовки, станом на кінець 2022 року ЄС так і не вжив реальних заходів для конфіскації російських активів.
“Найбільше російських активів заморожено в ЄС. Але, на жаль, наші європейські партнери повільно просуваються у напрямку передачі їх Україні, тому що в ЄС досі відсутнє відповідне законодавство, – говорить член товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран.
Це законодавство мали розробити ще в жовтні 2022 року, проте з'ясувалося, що у Єврокомісії виникають проблеми навіть зі збором даних від країн-членів щодо кількості заарештованих російських активів.
Тож, поки що європейські країни працюють над цим питанням кожна окрема.
І найбільше просунулась уперед Естонія, яка планує запровадити правову базу для конфіскації російських активів до кінця цього січня. Правда, за оцінками естонського відомства з боротьби із відмиванням грошей, заморожені кошти на російських рахунках в країні становлять лише 20 мільйонів євро.
Ці гроші мають бути виплачені!
Насправді, зрозуміти, чому західні союзники України гальмують процес передачі російських активів, які потрапили під санкції, важко.
“Тільки вдумайтеся, як ми зараз відреагували б на дії нацистської Німеччини? Росія чинить так само, як Німеччина. Невже ми нічого не навчилися під час Другої світової війни? Якщо ми не розподілятимемо ці активи, то відповідь на це питання буде негативною”, – пише з цього приводу у колонці на NV.UA британський економіст Тімоті Еш.
Він впевнений: пояснення цього зволікання необхідністю дотримуватись суверенного імунітету рф або керуватися захистом приватної власності, не витримує критики.
“Я не думаю, що захист суверенного імунітету має використовуватися, коли йдеться про таку державу, як росія, яка вчиняє воєнні злочини та геноцид проти іншої держави, такої, як Україна. Передача активів із росії в Україну фактично слугуватиме чітким сигналом для інших держав, які обмірковують подібні дії, щоб вони замислилися та зупинилися”, – аргументує свою позицію Тімоті Еш.
До того ж, на його переконання, передача заморожених активів Україні не може вважатися атакою на права приватної власності. Адже росія є державою, яка знищує власність, краде землю і майно і буквально проїжджає танками по правах приватної власності.
“Прокиньтеся! Я розмовляв з багатьма учасниками ринку, і ніхто з моїх знайомих не проти передачі цих активів Україні – всі, з ким я говорив, за винятком тих, хто працює у наших казначействах, кажуть, що активи мають бути відібрані в Росії та передані Україні. Казначейства Великої Британії та США мають прокинутися. Адже Україна може програти на той час, коли вони нарешті почнуть діяти”, – наголошує експерт.