В очікуванні реваншу: коли і як може початися новий наступ рф на Україну

Читать на русском

Українській армії буде, чим відповісти на російське “Можем повторить”

Читать на русском
В очікуванні реваншу: коли і як може початися новий наступ рф на Україну
Фото ілюстративне

Українській армії буде, чим відповісти на російське “Можем повторить”

Нещодавно Київ відвідав директор Центрального розвідуправління США Вільям Бернс. За неофіційною інформацією він зустрічався з Володимиром Зеленським, щоб особисто повідомити йому про плани росії на найближчий час. Попередній приїзд керівника ЦРУ до Києва відбувся всередині листопада минулого року. Він збігся з активізацією російського наступу на Бахмутському напрямку. А перед тим Бернс відвідав Печерські холми 12 січня 2022 року – напередодні вторгнення росії в Україну. Тож, схоже на те, що країна знов опинилася перед серйозним викликом.      

Реванш неминучий

Розмови про підготовку росією нового широкомасштабного наступу на Україну точаться давно. “Я не сумніваюся, що вони здійснюватимуть ще одну спробу взяти Київ”, – прямим текстом заявив Головнокомандувач Валерій Залужний в інтерв'ю  The Economist, яке вийшло в середині грудня минулого року.   

Майже тоді ж прогноз про можливість нового російського наступу зробили й експерти американського Інституту вивчення війни (ISW).

За їхніми даними, ймовірніше за все, росіяни планують контратакувати по двом напрямкам: вздовж кордону між Харківською та Луганською областями та з окупованої частини Донецької області.

“Схоже, що російські війська переміщують важку техніку з тилових районів Луганської області до районів поблизу нинішньої лінії фронту вздовж кордону між Харківською та Луганською областями та повторно консолідують своє угруповання сил уздовж цієї лінії”, – йшлося у тодішньому звіті ISW.

І весь цей час тема активно обговорювалася у військовому експертному середовищі та за його межами. Неминучість наступу визнавали усі, різнилися лише терміни його початку і напрямки ударів.

Коли й куди відбуватиметься наступ? 

За повідомленням Neue Zürcher Zeitung, в Міноборони Німеччини не виключають, що новий наступ росії розпочнеться у квітні 2023 року. В одному із сценаріїв розгортання подій кремль розраховує на допомогу Білорусі, чиї війська будуть використані як загроза та відволікальний чинник під час реального наступу рф. У випадку, якщо білоруські військові з'являться на спільному з Україною кордоні, то “українським захисникам доведеться розділитися, щоб відбити можливе вторгнення з півночі”.

Хоча, як вважають німецькі аналітики, Лукашенко не вступить безпосередньо у війну, він може щонайбільше розгорнути армію для погрозливих жестів. При цьому при такому сценарії метою Москви буде повне взяття під свій контроль Донбасу.

За іншим сценарієм, який вважається малоймовірним, білоруська армія візьме участь у війні. В цьому разі росії доведеться воювати на два фронти – разом з білоруськими військами йти у наступ на Київ, і окремо – наступати по всьому Донбасу. Також окупанти могли б завдати удару і по заходу України.

“Якщо армії Путіна вдасться просунутися на захід України, війська можуть відрізати західні постачання і змусити український уряд капітулювати. Проте ця стратегія вимагатиме загальної мобілізації в Росії, оскільки російська армія вже значно ослаблена війною в Україні і потребуватиме більше солдатів”, – писала Kreiszeitung напередодні нового року, коли мобілізаційні зусилля москви здавалися ще недостатніми.

В різних прогнозах фігурують різні терміни можливого наступу – в діапазоні від середини січня до кінця 2023 року. 

Так, The Sun із посиланням на джерела повідомляє, що рф може розпочатися вже найближчими тижнями та залучено в ньому може бути до 700 000 військовослужбовців. Джерела журналістів у російських збройних силах стверджують, що ціллю нового нападу російських військ стане Луцьк і Львів. Вони можуть спробувати перерізати коридор у західній частині України, через який до Києва поставляються озброєння, і захопити територію біля кордону з Польщею.

Проте ці дані не підтверджуються ані українською, ані західною розвідкою. І куди більше викликають довіру прогнози, яки в інтерв'ю ВВС News Україна озвучив польський генерал Вальдемар Скшипчак. За його словами росія може здійснити новий наступ на Україну з районів Брянська, Курська та Воронежа, де вона накопичила війська після того, як вивела їх із північних регіонів нашої держави. Він зазначив, що хоча в рф відбувається доволі хаотична мобілізація, та все ж вона дає свої результати: загальний резерв російської армії складає 1,2 млн осіб.

“Я вважаю, що Росія може вдарити по Україні з цього напрямку, щоб потім рухатися звідти на захід від Харкова, вздовж річки Ворскли, яка впадає в Дніпро. За цього сценарію під ударом опиняються Полтава та Дніпро. Вони можуть спробувати з'єднати свої сили із цього напрямку з тими, які нині воюють на сході в районі Бахмута й Соледара”, – зауважив Скшипчак.

Якою може бути тактика наступу 

Вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року супроводжувалося повітряними ударами та просуванням російських колон. Але через рік війни з урахуванням готовності українських сил повторити такий трюк не вийде.

Як вважають експерти, росіяни під час наступальних дій можуть застосовувати авіацію, але, швидше за все, це будуть пуски далекобійних ракет без заходу до повітряного простору. Якщо противник спробує заходити в небо України для скидання некерованих бомб, то зазнає великих втрат в авіації.

“Бо, як тільки вони заходитимуть углиб, і їх побачить десантник із ПЗРК, він їх збиватиме. Протидіяти ворожим атакам з повітря українські війська вже навчилися, тому я не бачу в цьому надзвичайно великої загрози”, – говорить керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко. 

На думку ж військового експерта Романа Світана, оскільки тактика росіян 2022 року провалилася, тепер вони йтимуть фронтальними, а не радіальними наступами. Тобто цілком очікуваний саме широкий фронт, щоб українські сили не змогли розбивати супротивника з флангів.

Втім, зауважує аналітик, одна справа – плани та наміри в теорії, та геть інша – можливість їхньої реалізації на практиці. Так, в кремлі, ймовірно, врахували помилки свого торішнього провалу бліцкригу, але ж і Україна сьогодні на абсолютно іншому рівні підготовки до нових викликів, ніж рік тому. І не в останню чергу – завдяки багаторазово посиленій підтримці західних партнерів.   

Допомога Заходу – ставки зростають

Інформація, яка надходить від західних партнерів України щодо військової допомоги нашій країні останніми тижнями йде нескінченним щільним потоком.

Часто-густо йдеться про види озброєння і техніки, про які раніше не йшлося навіть під час гіпотетичних припущень. 

З найсвіжішого можна навести такий приклад: уряд Нідерландів розгляне можливість постачання Україні винищувачів F-16. Також Нідерланди готові допомогти оплатити танки Leopard 2, які інші країни надсилатимуть Україні. 

Європейські країни ладні віддати останнє, що в них є. Так, Данія заявила про готовність передати ЗСУ всі 16 САУ CAESAR, які перебувають на озброєнні її армії. Також вона відмовляється на користь України від тих чотирьох САУ, яка замовила у Франції і які ще лише виробляються. 

Ламаються й стереотипи, пов’язані з, м’яко кажучи, обережним ставленням до військово-технічної допомоги Україні з боку представників Республіканської партії США. Днями голова комітету Палати представників із закордонних справ Майкл Маккол та очільник комітету з питань збройних сил  Майк Роджерс (обоє – республіканці) закликали уряд США та союзників терміново передати Україні критично важливу зброю, що потрібна для перемоги над росією.

“Настав час для урядів Байдена та Шольца наслідувати приклад наших британських та східноєвропейських союзників – танки Leopard, ATACMS та інші високоточні боєприпаси великої дальності мають бути схвалені без  зволікань”, – йдеться в заяві американських високопосадовців.

Все це разом із безпрецедентним за об’ємами допомоги Рамштайну-8 говорить про те, що загроза російського наступу аніскільки не перебільшена. А та обставина, що цього разу йдеть переважно про наступальну зброю, дає привід для прогнозів вже не російського, а українського наступу на рф.   

Так, новий російський наступ, схоже, дійсно не минучий. Але це ніяк не привід не для паніки та зрадницьких настроїв. Ба більше – це нагода для об’єднаних сил оборони України завдати рішучого удару по ворогу, після якого він вже не буде здатний оговтатися. Принаймні до того стану, який дозволив би росіянам продовжувати наступальні операції. 

Раніше Інформатор писав про те, скільки та яку зброю отримає Україна від партнерів за підсумками восьмого “Рамштайну”.

Також ми повідомляли про те, що США оголосили новий пакет військової допомоги Україні на $2,5 млрд.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.