Це не колізія, це норма: нардеп-військовий прокоментував мобілізацію чоловіків до 25 років

Роман Костенко припускає, що законопроєкт, над яким зараз працюють у Раді, виправить ситуацію

роман костенко, ТЦК, воєнкомат, військовозобов'язані
Є люди, які стали військовозобов'язаними до того, як їм виповнилося 25 років – це законно, і якщо закон не зміниться, їх мобілізуватимуть, пояснив Роман Костенко

Парламент зараз розбирається із ситуацією мобілізації українців молодших 25 років. Декілька днів тому проводилося засідання комітету з питань національної безпеки, присвячене проблемі. Наразі в комітеті щодо цього питання напрацьований законопроєкт, який у понеділок, 5 серпня, буде розглянуто.

Народний депутат від фракції Голос, секретар Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко розповів в інтерв'ю Radio NV, чому мобілізують чоловіків до 25 років і як планують розв'язувати цю проблему.

У законопроєкті, як анонсував Костенко, буде норма про те, що якщо люди молодші 25 років потрапили на фронт в цей період, в них буде право на звільнення. Нардеп зазначив, що були також пропозиції, аби взагалі не призивати людей до 25 років, але це недоцільно.

"Зараз ми розглядаємо таке питання (звільнення). Це не колізія, так було і до. Люди мали статус військовозобов'язаних, вони прийшли і взяли військовий квиток. А якщо ти військовозобов'язаний, ти призовний під час дії воєнного стану. Це не була колізія, це була норма ще до закону про мобілізацію", - наголосив нардеп.

Він згоден, що виникла така категорія людей, які отримали, наприклад, у 20 років військовий квиток, з відміткою, що чоловік обмежено придатний під час воєнного стану, а непридатний під час мирного, і в армію на строкову службу він не піде.

"Але коли він отримує військовий квиток, він стає військовозобов'язаним. І у нас ці категорії не мінялись. У нас були військовозобов'язані й призовники. І після того, як був прийнятий закон, нічого ж не змінилося: вони були військовозобов'язані, вони продовжували йти в Збройні сили. І тут це питання поставило суспільство. Деякі народні депутати, як [Олексій] Гончаренко, написали зміни до законодавства, щоб таких людей не призивати. Хоча вони є військовозобов'язаними згідно з законодавством", - пояснив Костенко.

Депутат закликав не хвилюватися людей, які оформили статус "обмежено придатний" (який тепер взагалі скасовано) і справді відповідних йому. За словами Костенка, такі люди знову пройдуть ВЛК.

"Їх не заберуть, якщо в них (наприклад) астма. Вони пройдуть ВЛК. Питання зараз вирішено на рівні комітету. Зараз буде законопроєкт. І там не буде вже важливо, чи ти сам знайшов цей військовий квиток, чи домовився, щоб тобі його дали, щоб ти не ходив у військкомат, а потім став заручником цієї ситуації - чи ти дійсно хворий. Ми ж не будемо сперечатися, що багато людей (молодших 25), які, щоб не ходити в військкомат і мати право виїзду за кордон на той час, також мали можливість собі в мирний час закривати ці питання, брати військовий квиток. Але зараз питання буде вирішено для всієї категорії. Якщо Рада проголосує, буде прийнятий закон, вони будуть мати право на звільнення, а ті, хто, скажімо, має зараз цей статус, вони просто не будуть призиватися", - підсумував Костенко.

Нагадаємо, у Генштабі ЗСУ заявили, що не підтримують законопроєкти, які передбачають звільнення від служби людей молодших 25 років, які зараз мають статус військовозобов'язаного. Військові заявили, що це знизить мобілізаційний ресурс війська. Також у Генштабі вважають, що частина громадян використовувала цей статус з метою ухилення від проходження військової служби в мирний час.

Як сталося, що українців віком до 25 років мобілізують

 В Україні можуть мобілізувати деяких чоловіків, яким ще не виповнилось 25 років, хоча під мобілізацію вони потрапляють власне з цього віку. Є винятки, і першочергово це стосується тих, хто пройшов строкову службу у мирний час або є закінчив вищий військовий навчальний заклад чи військову кафедру. Згідно з новим законодавством, таких людей можна мобілізовувати.

Серед категорій, які підпадають під мобілізацію, такі:

  • Якщо чоловік пройшов строкову службу у мирний час.
  • Якщо чоловік закінчив вищий військовий навчальний заклад чи військову кафедру та отримав певну військово-облікову спеціальність.
  • Обмежено придатний, тобто був раніше визнаний військово-лікарською комісією як непридатний до строкової служби у мирний час та придатний у воєнний час.

У ТЦК нагадують, що з квітня 2024 року немає статусу "обмежено придатний". Люди, які його мали, залишаються військовозобов’язаними навіть якщо їм менше ніж 25 років (ось цю колізію, не звернувши на це уваги раніше, зараз хочуть виправити нардепи - ред.). Тобто у таких людей дійсно можуть перевірити військово-облікові документи та якщо немає актуальних, відправити на повторне проходження військово-лікарської комісії.

Згідно з новим законодавством, після неї чоловік може отримати наступні статуси:

  • Придатний до служби;
  • Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, військових навчальних закладах, навчальних центрах, установах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони;
  • Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • Тимчасово непридатний – вимагають лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов'язків;
  • Непридатні до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.

Посилення мобілізації

Раніше Інформатор писав про те, що військовозобов'язані, які не оновили дані до 16 липня, першочергово отримають повістку. Варто знати, що цих людей відправлять для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Лист з повісткою має вручатися особисто під підпис. 

За відмову від повістки передбачено штраф. Вперше - мінімальний допустимий, 10 тис.грн, а вдруге сума може сягнути 59 тис.грн. Якщо військовозобов'язаний відмовляється брати повістку, на нього складають акт відмови. Його направляють у ТЦК, і це є підставою для винесення постанови про вчинення правопорушення.

Нагадаємо, воєнний стан в Україні продовжили ще на 90 днів, він діятиме до 9 листопада 2024 року

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube