Звільнення від служби колишніх обмежено придатних до 25 років: у Генштабі визначились, за вони чи проти

У ЗСУ не підтримують законопроєкт, який дозволить колишнім обмежено придатним уникнути служби

військові україни, військові зсу, мобілізація в Україні
Через колізію в законодавстві частина українців молодших 25 років буде мобілізована, і в Генштабі зовсім не проти

Військове командування не підтримує зміни в законодавстві, які б розв’язали колізію з чоловіками до 25 років, що раніше мали статус "обмежено придатних" і були звільнені від строкової служби у мирний час, а зараз підлягають мобілізації. На думку Генерального штабу Збройних сил України, це знизить мобілізаційний ресурс війська. Також у Генштабі вважають, що частина громадян використовувала цей статус з метою ухилення від проходження військової служби в мирний час.

Про це у відповідь на запит Радіо Свобода повідомило 29 липня Головне управління комунікацій Генштабу ЗСУ. Згідно з відповіддю, Головне управління персоналу Генштабу отримувало для погодження кілька зареєстрованих у Верховній Раді України проєктів законів (11379, 11379-1, 11379-2), які стосувалися цих змін.

"Зважаючи на те, що положеннями законопроєктів передбачається розширення категорій громадян, які будуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, зазначені законопроєкти не були підтримані", - йдеться у відповіді Генштабу.

Там аргументують свою думку тім, що під час тривалої збройної агресії РФ проти України "кількість і якість людського мобілізаційного капіталу" зменшилася. Тому, як вважають військові, прийняття запропонованих змін (які насправді покликані лише виправити законодавчу помилку, оскільки мобілізація людей молодших 25 років взагалі не передбачалася) нібито створить загрозу доукомплектуванню ЗСУ особовим складом та виконанню ними завдань по захисту держави.

Як сталося, що українців віком до 25 років мобілізують

 В Україні можуть мобілізувати деяких чоловіків, яким ще не виповнилось 25 років, хоча під мобілізацію вони потрапляють власне з цього віку. Є винятки, і першочергово це стосується тих, хто пройшов строкову службу у мирний час або є закінчив вищий військовий навчальний заклад чи військову кафедру. Згідно з новим законодавством, таких людей можна мобілізовувати.

Серед категорій, які підпадають під мобілізацію, такі:

  • Якщо чоловік пройшов строкову службу у мирний час.
  • Якщо чоловік закінчив вищий військовий навчальний заклад чи військову кафедру та отримав певну військово-облікову спеціальність.
  • Обмежено придатний, тобто був раніше визнаний військово-лікарською комісією як непридатний до строкової служби у мирний час та придатний у воєнний час.

У ТЦК нагадують, що з квітня 2024 року немає статусу "обмежено придатний". Люди, які його мали, залишаються військовозобов’язаними навіть якщо їм менше ніж 25 років (ось цю колізію, не звернувши на це уваги раніше, зараз хочуть виправити нардепи - ред.). Тобто у таких людей дійсно можуть перевірити військово-облікові документи та якщо немає актуальних, відправити на повторне проходження військово-лікарської комісії.

Згідно з новим законодавством, після неї чоловік може отримати наступні статуси:

  • Придатний до служби;
  • Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, військових навчальних закладах, навчальних центрах, установах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони;
  • Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • Тимчасово непридатний – вимагають лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов'язків;
  • Непридатні до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.

Посилення мобілізації

Раніше Інформатор писав про те, що військовозобов'язані, які не оновили дані до 16 липня, першочергово отримають повістку. Варто знати, що цих людей відправлять для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Лист з повісткою має вручатися особисто під підпис. 

За відмову від повістки передбачено штраф. Вперше - мінімальний допустимий, 10 тис.грн, а вдруге сума може сягнути 59 тис.грн. Якщо військовозобов'язаний відмовляється брати повістку, на нього складають акт відмови. Його направляють у ТЦК, і це є підставою для винесення постанови про вчинення правопорушення.

Нагадаємо, воєнний стан в Україні продовжили ще на 90 днів, він діятиме до 9 листопада 2024 року

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube