Атака дронів на Москву, Блінкен у Києві та обміни полоненими: головні події тижня

Цього тижня по Підмосков'ю вдарили дрони, Шольц почав просувати власний мирний план, Трамп та Гарріс провели дебати, відбулися обміни полоненими з РФ, у Києві пройшла Кримська платформа, на яку приїздив Блінкен, в Раду подали проєкт бюджету на 2025 рік, а у Східній Європі вирує циклон Борис

Новини тижня 9-15 вересня
Головні новини тижня, який добігає кінця. Колаж: Інформатор

Початок тижня запам’ятався закликами німецького канцлеру до миру – він навіть підготував свій план. Вже наступного дня понад 140 ударних безпілотників налетіли на Москву. Знову торкалися теми переговорів між Україною та Росією, а кандидати у президента США Трамп та Гарріс провели довгоочікувані дебати, оцінки щодо яких теж відрізнялися. Крім того, двічі відбулися обміни полоненими, під час яких додому повернули, зокрема, Азовців. У Раду внесли проєкт держбюджету на наступний рік, Apple презентували iPhone 16, а Східну Європу накрив потужний циклон “Борис”. 

Понеділок, 9 вересня: мирний план Шольца і презентація Apple

У цей день стало відомо, що канцлер Німеччини Олаф Шольц готує мирний план щодо війни РФ проти України – з територіальними поступками Києва і проголошенням (не буквально, звісно) себе “канцлером миру”. У Кремлі заявили, що чули про цей план, але ще не бачили його. А керівник Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що мирні переговори з Росією можливі лише не наших умовах. 

То було вдень. А ввечері компанія Apple презентувала свої довгоочікувані нові смартфони – iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro, iPhone 16 Pro Max. Наприклад, iPhone 16 та iPhone 16 Plus отримали вертикальний блок камер, 8GB оперативної памʼяті, кнопку action button для налаштування різних функцій та сенсорну клавішу capture для управління камерою. Смартфони доступні у пʼяти кольорах. Вартість iPhone 16 - 799 доларів США, а iPhone 16 Plus - 899 доларів. Також були представлені нові розумні годинники Watch Series 10 та навушники AirPods 4.

Новий iPhone
Новий iPhone

Вівторок, 10 вересня: удар по РФ, прогнози Шмигаля та розмови про мирні переговори

Ранок у Москві розпочався з атаки українських дронів. Один БПЛА влетів у два житлових будинку у місті Раменське, у Підмосковʼї. Були руйнування та поранені. Загинула 46-річна жінка. Російські пабліки повідомляли, що пошкоджені щонайменше 20 квартир у будинку. Як мінімум 6 балконів згоріли повністю, ще шість залишилися без скла, віконних рам.

Атака на Підмосков'я
Атака на Підмосков'я

У той же час під удар попали окремі об’єкти в Липецьку, Тульській, Калузьській та Брянській областях. На Тульщині уламки БПЛА прилетіли на паливно-енергетичний об'єкт, але, зі слів росіян, нібито обійшлося без наслідків. За даними Міноборони РФ, Росію вночі 10 вересня загалом атакували 144 українських БПЛА.

Того ж дня секретар Радбезу РФ Сергій Шойгу дав інтерв’ю російським пропагандистам, де заявив, що диктатор Володимир Путін нібито погодився не бити по українській енергетиці: про це домовлялися під час переговорів з Києвом за посередництва Катару (чи Туреччини). Каже, що українська сторона буцімто їх провалила.

Експерти, опитані Інформатором, підказують: справжні переговори з Росією лише попереду. Зараз обидві сторони до них готуються. Спіч Шойгу теж є частиною цієї підготовки, тобто це заява, що підігріває увагу та викликає зацікавленість. І щодо переговорів, в України є власний план. Більше – у нашому матеріалі.

Водночас український прем’єр-міністр Денис Шмигаль дав пресконференцію, під час якої спрогнозував найскладнішу зиму в історії України. Крім того, пояснив, навіщо Україні "міністерство єдності" і зробив низку гучних заяв про гроші, війну та чистки в Кабміні.

Середа, 11 вересня: Трамп проти Гарріс у США, Кримська платформа та Блінкен у Києві

У США відбулися перші дебати між кандидатами у президенти США Дональдом Трампом та Камалою Гарріс. Остання отримала перевагу, згідно з опитуванням CNN – 63% вважають її переможцем, тоді як Трампа підтримало 37%. Серед головних заяв претендентів на президентське крісло були обговорення війни в Україні, конфлікту в Ізраїлі та економіки США. Гарріс звинуватила Трампа в симпатіях до світових диктаторів (зокрема, до Путіна), а Трамп наголошував на необхідності завершення війни в Україні шляхом переговорів із Путіним і Зеленським. Примітно, що Трамп під час дебатів збрехав не менше 33 разів, коли Гарріс – 1 раз.

Трамп та Гарріс. Скріншот трансляції
Трамп та Гарріс. Скріншот трансляції

А у Києві відбувся четвертий саміт Кримської платформи, де понад 60 учасників підтвердили підтримку України у поверненні Криму та боротьбі з російською агресією. Ось про яку допомогу оголосили партнери:

  • Британія – $780 млн: сотні ракет для ППО, тисячі артбоєприпасів, бронетехніка.
  • Латвія – військова техніка і БПЛА, пакет на 2025 рік із системами Patriot, 0,25% ВВП на підтримку України.
  • Хорватія – €200 млн: військова допомога, відновлення енергетики, лікування та реабілітація ветеранів.
  • Литва €10 млн: далекобійна зброя, зокрема, ракети-дрони "Паляниця".
  • США понад $700 млн: гуманітарна та енергетична допомога.
Кримська платформа-2024. Фото: ОП
Кримська платформа-2024. Фото: ОП

Державний секретар США Ентоні Блінкен теж прибув до Києва 11 вересня та оголосив про новий пакет військової допомоги для України, який буде включати додаткові системи ППО та боєприпаси. Також додав, що членство України у НАТО – неминуче, а наша держава нині перебуває на шляху вступу до альянсу. Втім, інтрига з наданням дозволу на далекобійні удари по РФ не підтвердилася – цього американський посадовець не оголошував.

Четвер, 12 вересня: вимкнення світла, розмови про переговори

У середу вимкнення світла на четвер не прогнозували, але вже наступного пообіді графіки поновили. Вимикали одну групу, але обстрілів не було, навіть погода суттєво не змінилася – ані спеки, ані холоду. 

Інформатор опитав значну кількість експертів. Якщо стисло, то у ситуація є дві причини: коротка та довга. Коротка у тому, що енергетика все ще залишається чутливою до найменших коливань у споживанні чи то у виробництві електроенергії. Довга ж полягає у безглуздій політиці в галузі енергетики – експерти вказують, що ця політика пов’язана із діяльністю звільненого керівника Укренерго Кудрицького та можливо з діяльністю Германа Галущенка, очільника Міненерго. 

Поновилися і розмови про мирні переговори. Зеленський назвав пропозиції Китаю та Бразилії деструктивними, а також не знає, чи взагалі є план в Шольца. Також стало відомо про мирний сценарій Дональда Трампа, хоча сам він розмов про це уникає. 

Примітно, що посилення мирних переговорів цього року передбачав журнал The Economist. У грудні 2023 на обкладинці його традиційного номеру річних прогнозів були зображені Зеленський та Путін, як частина ребуса з червоного та синього кольору, тобто з кольорів відповідно Республіканської та Демократичної партії. З обкладинки виходило, що Путін сподівається на мирні ініціативи, а Зеленський - на дозвіл використовувати американські ракети по території Росії.

Обкладинка The Economist у 2023
Обкладинка The Economist у 2023

П’ятниця, 13 вересня: обмін полоненими, новий керівник Укренерго та оновлення в РНБО

Кажуть, п’ятниця 13-ше – нещаслива дата. Але цього дня додому повернулися 49 наших співвітчизників – відбувся 56-й обмін полоненими з Росією. З них третина - службовці "Азову". З цієї кількості звільнених 23 - це жінки, серед яких і кримськотатарська активістка Леніє Умерова, незаконно затримана під час перетину кордону з Грузією. Вдалося повернути та полковника медичної служби Віктора Івчука, який очолював військовий госпіталь у Маріуполі у найгарячіші моменти облоги міста.

Обмін полоненими 13 вересня
Обмін полоненими 13 вересня

Також у цей день новим виконуючим обов’язки голови правління компанії “Укренерго” був призначений Олексій Брехт.  Він замінив Володимира Кудрицького, якого було звільнено на фоні недостатніх заходів щодо захисту енергетичних об'єктів від російських атак. Брехт працює в компанії вже 23 роки і приймає правління у надважкий період, коли країни готується до опалювального сезону. Тут варто згадати вищенаведені прогнози Шмигаля, що зима буде дуже складною.

Крім того, у п’ятницю до складу РНБО увійшли нові фігури. Це – Андрій Сибіга, який очолив МЗС, Герман Сметанін - новий міністр з питань стратегічних галузей промисловості, та Ольга Стефанішина, що зайняла пост віцепрем’єрки з питань європейської інтеграції.

Сибіга, Стефанішина, Сметанін - нові обличчя РНБО
Сибіга, Стефанішина, Сметанін - нові обличчя РНБО

 Субота, 14 вересня: новий обмін полоненими, проєкт держбюджету-2025

Президент Зеленський оголосив, що вдалося повернути додому 103 українських військових, які перебували в російському полоні з початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року – це другий за два дні обмін. Серед них виключно чоловіки – 23 бійці полку "Азов", морські піхотинці та представники інших підрозділів.

Повернення українців додому
Повернення українців додому

Також цього дня у Верховній Раді зареєстрували проєкт бюджету на 2025 рік. Серед основних економічних прогнозів – підвищення курсу долара до 45 гривень, зростання середньої зарплати до 24 389 гривень, хоча мінімальна зарплата залишиться на рівні 8000 гривень (тобто 48 грн/год). Так само замороженими будуть і соціальні виплати. 

Значну частину бюджету планується спрямувати на оборону та відновлення інфраструктури. З 1 січня 2025 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць буде становити 2920 гривень.

Неділя, 15 вересня: фейк про замороження війни та циклон у Східній Європі

Німецька газета Bild цього дня заявила, що дізналася про деталі мирного плану Володимира Зеленського – буцімто президент готує замороження конфлікту на окремих ділянках фронту. Однак ця інформація виявилася фейком – про це заявив радник президента України з питань комунікацій Дмитро Литвин. Він зазначив, що з кола тих кількох людей, які залучені президентом до підготовки плану перемоги, ніхто з журналістами Bild не розмовляв.

А Східній та подекуди Центральній Європі вирує циклон "Борис". Численні річки вийшли з берегів та затопили Польщу, Чехію, Румунію. Опади надзвичайно стрімкі, а їх кількість та масштаб просто вражають. 

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/3232

У Румунії найскладніша ситуація склалася в повіті Галац, там загинуло щонайменше п’ятеро людей. За ніч у регіоні рівень води піднявся до 1,7 метра. У Польщі на півдні країни через повені евакуювали тисячі людей.

Водночас Влада Австрії готується до гіршого. Канцлер Карл Нехаммер зажадав мобілізації 1000 солдатів у разі, якщо Дунай затопить Відень. Тут зафіксовані снігопади та сходження лавин — у деяких регіонах випадає до 20 см опадів на день. 

Європу накриває циклон Борис
Європу накриває циклон Борис

Через це стихію поїзди, що прямують до України все ще перебувають на території країн ЄС. Вони не мають шансу встигнути за графіком. Також через повені тимчасово скасовано ряд рейсів - це стосується і поїздів, які прямують до України.

Крім того, ще з ночі негода вирує в Одесі. У місті випала аномальна кількість опадів, дмухає шквальний вітер, поламані дерева, а вулиці за лічені години перетворились на повноводні річки та озера.

В Одесі затоплює вулиці
В Одесі затоплює вулиці

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube