Шмигаль пояснив, навіщо Україні "міністерство єдності" і зробив низку гучних заяв про гроші, війну та чистки в Кабміні

Прем'єр-міністр України 10 вересня провів звітну пресконференцію: як оцінює перспективи України та чого чекати взимку

Денис Шмигаль, переселенці, біженці, українці в Європі
Шмигаль впевнений, що країні потрібна єдина команда, яка буде щоденно займатись стратегією повернення українців

Наразі стратегією щодо повернення українців займаються кілька міністерств України. Уряд хоче зробити цю роботу пріоритетною, передати "в одні руки" та залучити команду людей, яка щодня займатиметься цим питанням. Для цього і планується створити "міністерство української єдності", воно ж "міністерство повернення українців".

Про це розповів прем'єр-міністр Денис Шмигаль на пресконференції у вівторок, 10 вересня. Він наголосив, що ідея створення міністерства полягає у тому, що Україна хоче приділяти окрему увагу усім 7,5 млн українців, які на цей час перебувають за кордоном. Уряд намагається пріоритезувати цю роботу.

"Ми розуміємо, що не всі повернуться. Але українці за кордоном - це українці, це також наші люди, й вони також підтримують нашу державу своїми внесками, донатами, своїми протестами, своїм авторитетом", - підкреслив прем'єр.

Шмигаль зазначив, що процес повернення українців має бути організований і скоординований. Проте зараз цю стратегію розподілено у функціоналі Мінекономіки, Мінреінтеграції, Мінсоцполітики, МЗС. У кожному міністерстві "потроху стратегії розпорошено, і насправді її не виокремлено як пріоритет", пояснив прем'єр.

"Власне, в цьому ідея створення міністерства, яке допоможе скоординувати мільйони українців за кордоном, повернути мільйони українців додому та реалізувати цю стратегію. Як ми будемо це робити? Ми зараз працюємо над тим, як в реальності імплементувати ці ідеї для того, щоб це було ефективно і дійсно працювало. Ми розуміємо, де найбільше українців в європейських країнах, і розуміємо, як організувати це по світу", - додав глава КМУ.

Шмигаль нарікає, що кількість українців, які б хотіли повернутися в Україну, знизилася з початку повномасштабної війни. Україна прагне це змінити. Прем'єр зазначив, що робота у цьому напрямку йтиме і з політичним керівництвом країн перебування українців, і безпосередньо з громадянами.

"Станом на сьогодні за нашими даними близько 900 тис. українців перебувають у Польщі, близько 1,3 млн українців сьогодні перебувають у Німеччині з 7,5 млн. Третьою країною, де найбільша кількість українців, є Чехія. Усі інші розосереджені в інших країнах Євросоюзу та миру", - сказав український прем'єр.

Він зазначив, що, згідно з опитуваннями, у перший рік повномасштабної війни понад 95% українців мали бажання повернутися, а на сьогодні вже менше ніж 80% українців готові повертатися до країни за певних умов.

"Над цим нам потрібно працювати, і в цьому буде завдання Міністерства єдності", - наголосив Шмигаль.

Шмигаль зізнався, чи впливає на кадрову політику уряду

За словами прем'єра, під час пресконференції він озвучив пріоритетні напрями роботи уряду:

  • Забезпечити Сили безпеки й оборони всім необхідним;
  • Забезпечити економічну стійкість, макрофінансову стабільність, продовжити розвиток економіки воєнного часу та формувати умови для економічного відновлення і розвитку;
  • Продовжити реформи на шляху до ЄС;
  • Енергетична стійкість й підготовка до зими;
  • Безпечна освіта та проєкт "Школа офлайн";
  • Гуманітарне розмінування;
  • Цифровізація.

"Робота з цими викликами потребує нового бачення та нової енергії, тому минулого тижня було призначено 10-х нових міністрів. Кожен із них знає, що є персональна відповідальність за визначені напрями та проєкти", - зазначив голова уряду.

При цьому Шмигаль заявляє, що рішення про кадрові призначення в уряд приймала депутатська фракція партії "Слуга народу". А він із кожним із кандидатів проводив розмову про стратегію роботи.

"Я хочу відразу сказати, що рішення ухвалювала депутатська фракція партії "Слуга народу", я як прем'єр-міністр за поданням депутатської фракції вносив ці кандидатури. З кожним із кандидатів, звичайно, у нас була не одна розмова, ми формували стратегію того, як Будемо рухатись далі. Це відповідь на запитання, чи впливав я на кадрову політику", - сказав Шмигаль.

Прем'єр підкреслив, що до всіх міністрів воєнного часу він має "величезну повагу і подяку" за те, що вони робили й роблять свою роботу дуже відповідально та ефективно. Нові призначення – це про "нове бачення".

"І тут мова не про претензії - мова про підвищення ефективності, про зміну викликів, про зміну напрямків і пріоритетів, про посилення того чи іншого напрямку, тієї чи іншої команди, про зміну бачення, можливо, тому що змінюються обставини і війна змінює нашу державу, змінює наше суспільство і потрібно, відповідно, бути гнучким в цих умовах", - додав він.

Глава уряду повідомив, що зараз із новопризначеними членами Кабміну йде напрацювання їхніх пріоритетів на традиційні 100 днів та на перший рік роботи.

"Мета, яка має бути досягнута, повинна бути реалізована, тому що зараз немає часу на те, щоб експериментувати. Тому нам потрібен конкретний результат", - підсумував Шмигаль.

Найближчим часом не передбачається нових кадрових ротацій у Кабінеті міністрів, окрім призначення до Міністерства української єдності, заявив Шмигаль.

"Ми заповнили вакансії, оновили міністрів відповідно до викликів. Планую, що буде заповнена вакансія у Міністерстві української єдності - це ще одне кадрове рішення, яке буде найближчим часом. У майбутньому, протягом осінньо-зимового періоду, не припускаю, що будуть інші кадрові коливання в Кабінеті міністрів. Принаймні вони не будуть такими значущими", - сказав він.

Шмигаль попереджає: зима може стати найважчою за час війни

Україна успішно пройшла три опалювальні сезони під час повномасштабного російського вторгнення, що почалося в лютому 2022 року. Але зима, можливо, буде найважчою, прогнозує прем'єр-міністр України.

"Енергетична стійкість - один із наших найбільших викликів цієї зими та восени. Ми успішно подолали три опалювальні сезони, ця (зима) буде не менш важкою, можливо найважчою", - зазначив він.

За словами глави уряду, зараз до України їде енергообладнання з усього світу. Крім того, фахівці відновлюють ті генеруючі потужності, які можливо відновити. Окремо йде робота щодо підвищення автономності критичної інфраструктури, запевнив Шмигаль.

"Ми захищаємо наші енергооб'єкти першим, другим рівнем захисту. Перший рівень захисту – це габіони з піском, другий рівень – це залізобетонні потужні конструкції, які здатні витримати прямі удари дронів, а також захищають від уламків ракет... На 85% більшість об'єктів, які мають бути захищеними, насамперед Укренерго, вже захищені", - наголосив голова уряду (але тоді є питання – якщо все так добре, навіщо було звільняти голову Укренерго Кудрицького за нібито незабезпечення захисту енергооб'єктів. - ред).

Шмигаль пояснив, що держава виділила для цього близько 19 млрд грн. Укренерго профінансувало ще близько 13 млрд грн із коштів партнерів.

"Окремо всі наші газодобувні підприємства, нафтопереробні підприємства також здійснили певні елементи захисту... І плюс активний захист. Це загальна система ППО", - наголосив він.

Шмигаль вперше розкрив подробиці фінансування Курської операції ЗСУ

Прем'єр-міністр України заявив, що військова операція в Курській області РФ фінансується із загального оборонного бюджету країни. Курська операція - це оборонна операція на лінії фронту з ворогом. Вона не виділена як якийсь окремий бюджет.

"Україна сьогодні веде оборонну операцію на всіх лініях фронту. Ми фінансуємо наші Сили безпеки та оборони, наші Збройні сили з одного бюджету. Немає окремих бюджетів на окремі оборонні чи наступальні операції – у нас є один бюджет наших Збройних сил", – сказав Шмигаль.

Прем'єр наголосив, що цей бюджет на сьогодні виконується і коштів достатньо.

Глава уряду розповів, чого чекати від гривні та чи буде інфляція

Український уряд не планує вдаватися до емісії гривні протягом цього та наступного року. Але сприймати можливість помірної емісії як трагедії під час війни не варто, сказав прем'єр-міністр.

"Не треба робити трагедії з помірної емісії під час війни. Навіть у програмі МВФ прописано, що під час війни помірна емісія, контрольована, допускається. Ми не збираємося використовувати цей інструмент, але просто зараз треба бути дуже зваженими, і не піддаватися на якісь маніпуляції, паніку", - заявив голова уряду.

Але попри війну, держава, як і раніше, здійснюватиме всі соціальні виплати, пообіцяв Шмигаль. Наприклад, у наступному році в Україні запланували нову індексацію пенсій.

"Всі індексації були проведені в березні 2023-го, в березні 2024-го і будуть проведені в березні 2025 року стосовно пенсій", – говорить український прем’єр.

Шмигаль додав, що інфляція станом на сьогодні залишається помірною, а економіка поступово відновлюється після падіння, пов’язаного з повномасштабним вторгненням росіян. За словами прем’єра, у другому кварталі цього року зростання ВВП склало 3,7%. 

Кабмін планував, що війна закінчиться влітку 2024 року, і тепер є складнощі у бюджеті та з МВФ

До речі, Шмигаль додав, що зараз тривають "дуже складні" переговори з місією МВФ щодо нової програми розширеного фінансування України та невідомо, чим вони закінчаться.

"Тяжка робота, непроста місія, я абсолютно відповідально говорю, складні переговори з МВФ, багато викликів, фактично ця місія дивиться вперед у 2025 рік", – зазначив глава уряду.

Він пояснив складність роботи тим, що ведеться дискусія та діалог про те, яким буде 2025 рік, яким має бути бюджет 2025 року. За словами Шмигаля, прямо зараз тривають переговори з МВФ, і коли місія буде завершена, буде спільна заява.

Зокрема, голова уряду зізнався, що при плануванні бюджету на 2024 рік разом із МВФ враховувався прогноз, що війна триватиме до літа 2024 року. Тому бюджет передбачав значні витрати на військові потреби, але мобілізація та заповнення вакансій у ЗСУ потребують додаткового фінансування.

"Ми знаємо, що фінансування кожного військового для бюджету коштує 1,2 млн гривень, відповідно коли ми підбираємо людей - маємо збільшувати бюджет ЗСУ. Цифра в 500 млрд, яка озвучена і подана - це той дефіцит, який потрібен ЗСУ до кінця цього року", - заявив Шмигаль.

За словами прем'єра, наступного року бюджет враховуватиме нові реалії, і зараз триває дискусія з МВФ щодо подальшого фінансування. Шмигаль зазначив, що партнери не надають кошти на ЗСУ, тому фінансування здійснюється із внутрішніх ресурсів, включаючи запозичення на внутрішньому ринку та інші фінансові інструменти.

Крім того, за словами Шмигаля, Кабмін планує отримати близько 50 млрд гривень від конфіскованих російських активів, які будуть використані як для покриття дефіциту бюджету, так і для військових потреб.

Міністерство єдності та його перспективи

20 серпня Володимир Зеленський на нараді керівників закордонних дипломатичних установ України оголосив, що в Україні створять державну інституцію, яка буде об'єднувати українців за кордоном та протидіяти російським наративам. Вона буде працювати паралельно МЗС України. За його словами, це буде "Міністерство української єдності та протидії російським впливам на українців".

Президент зазначив, що захист інтересів громадян України за кордоном, освітні, культурні та інформаційні потреби в інших державах - принципове завдання. МЗС тут не впорається. Він розраховує, що рішення щодо Міністерства української єдності мають ухвалити восени.

"Потрібна інституція, яка вестиме інші державні інституції до визначених цілей. Найближчим часом представимо всі деталі... Вважаю, що для цього ми повинні посилити нашу інституційну присутність у країнах-партнерах. Це буде зроблено двома шляхами. Так, уже ухвалено рішення про відкриття нових консульств України за кордоном, зокрема в Польщі, Німеччині, Болгарії, Італії, Чехії, Словаччині, Франції. Десь - додаткові, десь - перші в історії, але це дуже важливо - там, де є присутність українців, там, де українські спільноти потребують більшої уваги", - заявив президент.

Втім, згідно з результатами опитування Active Group, більшість українців скептично ставиться до цієї ініціативи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube