Цей обмін став 56-м з початку повномасштабної війни
Україна повернула додому 49 своїх громадян, серед яких цивільні та військові. Серед них - 15 воїнів з "Азова". Цей обмін став 56-м з початку повномасштабного вторгнення. Загалом вдалося повернути 3569 українців.
Серед звільнених в цей рад - воїни ЗСУ, Національної гвардії, поліції, Державної прикордонної служби, а також цивільні особи. Зокрема, на свободу вийшли захисники та захисниці "Азовсталі". Про це у пʼятницю, 13 вересня, повідомили президент Володимир Зеленський та омбудсмен Дмитро Лубінець.
У патронатній службі "Азова" пояснили, що серед 15-ти визволених з їхнього підрозділу переважно жінки. Також серед тих, кого вдалось повернути - Герой України, військовий медик Віктор Івчук та Леніє Умєрова, яку росіяни взяли в заручники під час її візиту до Криму до хворого батька.
Лубінець повідомив, що стан здоров'я звільнених українців є важким, багато хто з них втратив десятки кілограмів ваги. Працівники Офісу Омбудсмана були присутні на місці обміну, фіксували стан здоров'я повернених та інформували їх про права, зокрема на медичний огляд, реабілітацію та відновлення документів.
Нагадаємо, у День Незалежності 24 серпня Україна та Росія провели обмін військовополоненими. Він став першим з моменту початку військової операції ЗСУ у Курській області РФ. Відбулося повернення полонених за формулою "всіх на всіх". Відомо, що йдеться про 115 осіб з обох боків. Усі врятовані це - військовослужбовці-строковики. Серед них були й захисники Маріуполя, Гостомеля, прикордонники, нацгвардійці.
Додамо, що минулий обмін викликав критику з боку командира бригади Нацгвардії "Азов" Дениса "Редіса" Прокопенка. Він звернув увагу на те, що в групі зі 115 визволених українців не було жодного "азовця". За словами військового, українське керівництво "втратило час та можливості" для того, щоб повернути бійців, а також не скористалось важелем впливу - незадовго до цього ЗСУ взяли у полон російських строковиків на Курщині. Однак Путіну вдалось зберегти обличчя та повернути їх з України, не віддавши Києву жодного захисника "Азовсталі". Однак, як можна побачити за результатами обміну від 13 вересня, Київ все ж працює над визволенням "азовців".
В серпні омбудсман Лубінець розповів, що великий обмін полоненими між Україною та РФ за принципом "всіх на всіх" найближчим часом не відбудеться навіть попри успішну операцію Збройних Сил України у Курській області РФ, завдяки якій учасників обмінного фонду значно побільшало. Шанси провести такий захід низькі, але Україна постійно працює над можливістю великого обміну. Крім того, Київ намагається домовитись з Москвою про принцип справедливості при обміні полоненими.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.