Шойгу розповів про зірвані переговори з енергетичної безпеки України: це правда чи фейк - та чи є в української влади план Б

Російский ексміністр оборони стверджує, що зрив домовленностей між Путіним та Зеленським стався через Курську операцію: українські експерти не вірять його словам, проте версія Шойгу має підтвердження в публікаціях західних медіа

Переговори України та Росії у Катарі
Чи справді Україна вийшла з переговорного процесу у Катарі. Колаж: Інформатор

Секретар Ради безпеки Росії Сергій Шойгу заявив, що диктатор Володимир Путін нібито погодився не бити по українській енергетиці: про це домовлялися під час переговорів за посередництва Катару (чи Туреччини). Але, за словами Шойгу, українська влада все зруйнувала: відмовилася від угоди, а потім почала військову операцію на Курщині. Тож виходить, українці приречені на найважчу в історії зиму через воєнні амбіції влади? Це буде правдою, лише якщо вірити Шойгу. Експерти, опитані Інформатором, підказують: справжні переговори з Росією лише попереду. Зараз обидві сторони до них готуються. Спіч Шойгу теж є частиною цієї підготовки, тобто це заява, що підігріває увагу та викликає зацікавленість. І щодо переговорів, в України є власний план. 

Росія шантажує Захід

Заяви Шойгу були більше спрямовані на західну аудиторію, оскільки Росія там намагається всіма способами розколоти суспільство на Заході. Ми це теж відчуваємо, але опосередковано. Так вважає політолог Володимир Фесенко:

“Це намагання вплинути на західну громадську думку, на політиків, що Москва нібито хоче переговорів, але Київ їх зриває. Це не відповідає дійсності – жодних домовленостей не було. А заяви Шойгу – це ІПСО. З боку Катару була спроба організувати переговори, але це було скоріше спробою з’ясувати, чи можливі взагалі мирні переговори у подальшому. Або РФ знову б ставила невигідні для нас ультиматуми”, – зауважив експерт у коментарі Інформатору.

За словами Фесенка, важлива також тональність заяв Шойгу – він каже, що переговори можливі, якщо Україна виведе війська з Курської області. Це означає, що Росія не може відновити контроль над своєю територією військовим шляхом. Саме тому РФ шантажує Захід, щоб партнери вплинули на рішення Києва згорнути наступ на Курщині, пояснює Фесенко.

А політолог Петро Олещук нагадує, що раніше Росія сама вийшла із переговорного процесу. Втім домовлятися з нею, за його словами, все одно не можна було б.

“У випадку “зернового коридору” перше, що зробила Росія, – обстріляла Одеський порт. Що завадило б їй обстріляти енергооб’єкт після домовленості припинити ці атаки - та заявити, що там нібито розміщувалася база західної зброї? Росія не бажає виконувати будь-які домовленості з Україною, оскільки не вважає нас державою взагалі”, – підкреслив експерт у коментарі Інформатору.

Заяви Шойгу співпадають з заявами західних медіа

Попри все це, в заявах Шойгу є один цікавий момент. Вони якщо не точна співпадають, так перетинаються із публікаціями західних медіа. У своєму інтерв’ю для російських ЗМІ Сергій Шойгу сказав, що Росія вела переговори з Україною через посередників, зокрема, президента Туреччини Реджепа Ердогана. І що йшлося про припинення ударів по енергетиці.

Цілком імовірно, що з українського боку передбачалося припинення ударів по нафтопереробним заводам РФ. Ексміністр оборони Росії заявив, що Путін нібито погодився з ідеєю – не атакувати енергооб’єкти та флот у Чорному морі. Але Київ вийшов із переговорного процесу.

Тези Шойгу підтверджуються публікаціями у західних ЗМІ, що з’являлися напередодні. Наприклад, Le Monde писало, що переговори були зірвані українським наступом на Курську область. Схожого твердження припустилося видання The Washington Post.

Деталі статей були подекуди різні, але зміст частково співпадав – переговори нібито велися у Катарі. До речі за посередництва цієї країни відбувалися обміни між Україною та РФ зокрема. Також Зеленський особисто відвідував Катар та проводив переговорів із катарським шейхом.

WP уточнює, що переговори велися не безпосередньо, а опосередковано. Також за даними видання, росіяни не відмовилися від перемовин - але просили про паузу у процесі. У підсумку край переговорам поклала Курська операція - про це йдеться в обох публікаціях. Українська влада цю інформацію не коментує.

Володимир Фесенко вважає, що нічого дивного тут теж немає: хтось мав злити інфу західним медіа. Чи є гарантії, що це були не росіяни? 

“Російські агенти впливу в західних ЗМІ озвучували різну інформацію про переговори. Одні писали, що домовляються, інші – що вже домовилися. Питання, де результати?”

А ви погодились би на мир в обмін на територію?

ЗМІ пишуть, що Шольц готує план закінчення війни з втратою територій Україною.

Чому Україна може жертвувати переговорними майданчиками

Якщо припустити, що Київ дійсно міг вийти з переговорів у Катарі, то можна зробити висновок, що ми ризикуємо переговорними майданчиками – і, власне, енергетичною безпекою. Але іспанське видання EFE пише, що насправді всі ці процеси можуть бути півмірами, оскільки президент Володимир Зеленський має власний план миру.

У їхній статті йдеться про те, що український лідер бажає закінчити війну вже цієї осені. Повний план не оприлюднюється, але відомо, що Зеленський збирається представити його вже у вересні президенту США Джо Байдену та кандидатам на майбутніх виборах – Дональду Трампу і Камалі Гарріс. Одним із головних активів для досягнення успіху в переговорах буде українська операції в російській Курщині, де Київ контролює близько 1300 квадратних кілометрів через місяць після того, як розпочав транскордонний наступ.

Також план Зеленського має економічний аспект і пропозиції щодо ролі, яку Київ має відігравати в архітектурі міжнародної безпеки. Ще одна частина документа деталізує заходи, які Росія має вжити для припинення військової агресії проти України – зокрема, вивести війська з нашої території. 

Тож, якщо владі і президенту, зокрема, вдасться реалізувати задумане, озвучене у західних медіа, то втрата переговорного майданику у Катарі ніяк би не позначилася на загальній картинці. Однак, якщо війна триватиме далі і затягуватиметься, то ударів по енергетиці України, за якими взимку може послідувати блекаут в українських містах, навряд можна було б уникнути навіть з перемовинами про припинення атак.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube