Дональд Трамп на дебатах вже традиційно заявив, що у разі своєї перемоги поговорить з Зеленським та Путіним й війна закінчиться, на це Камала Гарріс заявила, що Путін з'їв би Трампа, навіть не закушуючи
У США у ніч на середу, 11 вересня, пройшли перші дебати між кандидатами у президенти США Дональдом Трампом та Камалою Гарріс. Вони можуть мати вирішальне значення для американців, які ще остаточно не визначилися, за кого голосувати на президентських виборах, що призначені на 5 листопада 2024 року. Втім, не виключення, що будуть й наступні дебати між кандидатами у президенти США.
Так, 90-хвилинні дебати між Трампом і Гарріс відбулися в американському місті Філадельфія, штат Пенсільванія. Правила дебатів між Дональдом Трампом і Камалою Гарріс були ідентичні до тих, які встановили під час червневих дебатів між Трампом і Джо Байденом. Тобто, обидва кандидати були забезпечені ручкою, блокнотом і пляшкою води. Використання будь-якого реквізиту або заздалегідь підготовлених нотаток - суворо заборонено, також члени передвиборчих команд не могли спілкуватися з кандидатами протягом усієї програми, в тому числі під час рекламних пауз.
Інформатор зібрав найголовніші заяви республіканця Дональда Трампа та демократки Камали Гарріс. Серед них - війна в Україні та війна в Ізраїлі.
Під час дебатів Трамп традиційно заявив, що хоче, щоб війна в Україні зупинилася. Бо, за його словами, кількість жертв набагато більша, ніж відомо офіційно.
"Я хочу, щоб війна припинилась. Я хочу врятувати життя, бо люди гинуть мільйонами. Мільярди грошей витрачаються на цю війну Америкою. Вони не просять гроші в Європи у такому обсязі. Я знаю Зеленського дуже добре, Путіна дуже добре. Вони поважають мене і не поважають Байдена, тому що його немає за що поважати. І за що його поважати, він за два роки не дзвонив Путіну. Якщо за мене проголосують, я поговорю з одним президентом, поговорю з другим і війна закінчиться", - заявив Трамп.
Трамп додав, що це в інтересах США закінчити війну в Україні. На це Гарріс нагадала про допомогу, яку спільно надавали США та партнери Україні. Вона підкреслила, що адміністрація Байдена допомогла Зеленському та українському народу дати відсіч військам РФ, "адже Путін піде далі на Польщу" та інші країни. За її словами, Україна має право захищатися і завдяки підтримці США та союзників вона продовжує протистояти російським військам та давати відсіч. А завдяки американським ракетам й обладнанню Україна дотепер існує і захищає себе.
Трамп заявив, що у Путіна є ядерна зброя, але про це нібито ніхто не говорить. Він звинуватив Гарріс у розпалюванні конфлікту між РФ та Україною за декілька днів до початку повномасштабного вторгнення, коли вона приїздила на переговори на східний фланг НАТО.
Водночас Камала Гарріс на дебатах розкритикувала заклик свого опонента на майбутніх виборах Дональда Трампа налагодити дружні зв'язки з російським диктатором. Вона звинуватила Трампа в тому, що він "здався б за 24 години", а "Путін сидів би в Києві" та дивився далі на Європу.
"Нам потрібно розуміти важливість НАТО і того, що ми робимо для підтримки України. Інакше б Путін вже сидів в Києві і думав, як напасти на Польщу. Ви думаєте, що ви дружите з диктатором, але він би вас з'їв, навіть не закушуючи", - сказала кандидатка від демократів.
Трамп на дебатах заявив, що вважає, що це демократи несуть відповідальність за замах на нього. Він припустив, що "отримав кулю в голову через те, що вони говорять про мене". Таку заяву Трамп зробив, відповідаючи на критику Гарріс через кримінальні розслідування щодо себе. Він без жодних доказів припустив, що вона та Міністерство юстиції були використані проти нього як зброя.
"Я, мабуть, отримав кулю в голову через те, що вони говорять про мене. Вони говорять про демократію, я загроза демократії. Вони загроза демократії", - сказав Трамп.
Нагадаємо, 6 січня 2021 року у Вашингтоні прибічники Дональда Трампа взяли штурмом Капітолій під час засідання Сенату, на якому мали затвердити результати попередніх президентських виборів. На них Джо Байден переміг Дональда Трампа. Протестувальники заявляли, про фальсифікації та вимагали скасувати результати виборів. Трамп також проходить у цій справі, йому загрожує до 20 років увʼязнення.
Трамп на дебатах із Гарріс заявив, що, як і раніше, не визнає своєї поразки на попередніх президентських виборах у США, коли переміг Байден. Він заявив, що ні про що не шкодує у зв'язку зі штурмом Капітолія 6 січня.
"Ніхто з іншого боку не був убитий. Ешлі Баббітт застрелив поліцейський, який вийшов з-під контролю, і який ніколи, ніколи не повинен був стріляти в неї. Це ганьба. З людьми, які увірвалися в Капітолій, поводилися так погано", - сказав він. (Дії поліцейського були визнані правомірними Міністерством юстиції США - ред.).
За словами Трампа, у нього є багато доказів фальсифікації виборів. Але нічим не підтвердив їх:
"Я отримав майже 75 мільйонів голосів, більше голосів, ніж будь-який чинний президент коли-небудь отримував".
На дебатах кандидатка у президенти США від "демократів" Камала Гарріс заявила, що виступає за вирішення конфлікту між Ізраїлем й угрупованням ХАМАС на основі принципу "двох держав". З її слів, за цим принципом, має бути безпека для ізраїльського народу, і рівною мірою для палестинців.
Гарріс додала, що завжди буде надавати допомогу Ізраїлю, щоб він міг оборонятися, зокрема, проти Ірану. Однак, за її словами, "війна у Газі має закінчитися".
Трамп сказав, що якби був президентом ця війна, як і війна Росії проти України, "ніколи б не почалась". А у разі перемоги Гарріс, Ізраїль як держава зникне.
"Вона (Гарріс - ред.) говорить про Ізраїль, але ж вона ненавидить Ізраїль, вона навіть не зустрічалася з Нетаньяху. Якщо вона стане президенткою, Ізраїль протягом двох років зникне з карти", - заявив Трамп.
Він додав, що обидві війни (Ізраїля проти ХАМАС та Росії проти України) спричинила "слабкість національної безпеки" США.
"Це неправда (ненависть до Ізраїлю - ред.), я всю свою кар'єру і життя підтримувала Ізраїль та ізраїльський народ. Добре відомо, що Дональд Трамп слабкий і помиляється в питаннях національної безпеки і зовнішньої політики. Добре відомо, що він захоплюється диктаторами і хоче бути диктатором з першого дня, як він сам стверджує", - відповіла Гарріс.
Економіку США Дональд Трамп назвав "жахливою". Він наголосив, що ціни зростають.
"За мого президентства бізнес розгорнувся як ніколи. Вони (Джо Байден - ред.) це все скоротили і ціни одразу виросли. Зараз бачимо, як зростають ціни на енергетику, на бензин. Якщо вона (Гарріс - ред.) переможе, в перший день все ляже", - заявив Трамп.
Він додав, що Камала Гарріс не має економічного плану, а "просто скопіювала план Байдена", назвав Гарріс "марксисткою". Також додав, що збирається "суттєво понизити податки":
"У нас була найсильніша економіка, потім почалася пандемія. Це перша така ситуація з 1970-го, вперше померло стільки людей".
Гарріс відповіла, що планує будувати "економіку можливостей". Йдеться про податкові пільги для молодих сімей та допомогу малому бізнесу, який є "основою американської економіки". Трампу Гарріс дорікнула, що він натомість планує "знизити податки для мільярдерів та великих корпорацій".
"Ми зосереджуємо увагу на інвестиціях у технології, що базуються в США, щоб виграти гонку Штучного інтелекту, квантових обчислень, щоб підтримати робочу силу Америки, і американські технології", - заявила Гарріс та додала, що одна з помилок Трампа за часів його президентства - угоди з Китаєм.
Під час розмови між Дональдом Трампом та Камалою Гарріс не обійшлося без поливання образами. Вони були взаємними.
Зокрема, Трамп вкотре назвав Гарріс "найгіршою віцепрезиденткою", а також жахливою перемовницею", бо "щойно вони приїхали додому (з України, після зустрічі з Зеленським - ред.) - почалося вторгнення". Також Трамп додав, що Байден - найгірший президент в історії США".
А от Камала Гарріс заявила, що Трамп любить диктаторів. З її слів, він і сам хоче ним стати.
"Він і сам хоче стати диктатором. І добре відомо, що всі ці диктатори - Путін і Кім - хочуть переобрання Трампа, тому що вони прекрасно знають, що можуть маніпулювати ним за допомогою лестощів", - заявила Камала.
Також на дебатах ведучий згадав слова Трампа, що він не знав, що Гарріс темношкіра. На це віцепрезидентка заявила, що це трагедія, що президентом хоче стати той, хто хоче розділити американців за расовою ознакою.
Що цікаво, перший раунд передвиборчих теледебатів Трампа і Гарріс стартував з того, що політики обмінялися рукостисканнями. Камала Гарріс перша простягнула Дональду Трампу руку перед початком дебатів, дійшовши до трибуни республіканського опонента.
Останнє рукостискання кандидатів у президенти США відбулося 2016 року на першій зустрічі Трампа і Гілларі Клінтон. Дебати Трампа і Байдена 2020 року і 2024 року обходилися без рукостискань.
А от після завершення дебатів опоненти не стали тиснути один одному руки. Трамп завершив свій виступ, назвавши Гарріс найгіршим віцепрезидентом в історії США. Гарріс у своєму завершальному слові описала свою кампанію як орієнтовану на майбутнє, а Трампа - зацикленого на минулому.
Як пише видання AP, Камала Гарріс майже за всіма показниками була протилежною поведінці президента Джо Байдена в червні, коли для нього дебати з Трампом обернулися провалом. Віцепрезидентка мала гострі відповіді, які навіть дошкуляли Трампу. Гарріс використовувала свою мову тіла та міміку, щоб протистояти Трампу та показати, що вона вважає його відповіді смішними чи кумедними - або і тим, і іншим. AP нагадало, що у Байдена навпаки іноді відвисала щелепа, коли Трамп нападав на нього.
CNN пише, що Камала Гарріс цькувала Дональда Трампа протягом майже всіх дебатів. Зазначається, що віцепрезидентка ретельно підготувалася до дебатів й майже кожна її відповідь розлючувала колишнього президента США. Вона сказала Трампу, що світові лідери сміються з нього, також назвала Трампа слабким. Натомість Трамп, як пише CNN, часто виходив з-під контролю та брехав.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.