Інтрига з далекобійними ударами по РФ: у конгресі США вважають, що Блінкен дозволить їх під час візиту до Києва, але це не точно

Держсекретар США заявив, що Байден та британський прем’єр Стармер лише будуть обговорювати це складне питання у найближчі дні

Ентоні Блінкен, Джо Байден, пуск ракети, atacms
Інтрига: Блінкен не просто так їде до Києва

Під час свого візиту до Києва 11 вересня державний секретар США Ентоні Блінкен повідомить про дозвіл на удари далекобійними ракетами ATACMS по території Росії. Про це 10 вересня заявила журналістка видання Axios Джуліґрейс Бруфке. Вона посилається на голову комітету закордонних справ Палати представників США Майкла Маккола.

Маккол, своєю чергою, каже, що отримав цій інсайд у розмові особисто з Блінкеном.

"Я розмовляв з Блінкеном два дні тому, і він їде зі своїм колегою з Великобританії до Києва, щоб по суті сказати їм, що вони дозволять [завдавати ударів по Росії ракетами ATACMS]", - передає слова Маккола журналістка.

Водночас Блінкен заявив 10 вересня на пресконференції з головою міністерства закордонних справ Великобританії Девідом Леммі, що американський президент Джо Байден 13 вересня зустрінеться з прем'єр-міністром Великобританії Кіром Стармером і обговорить дозвіл українським Силам оборони завдавати ударів углиб Росії. Про це повідомляє "Європейська правда".

"Байден обговорить надання Україні дозволу на далекобійні удари по території РФ із британським прем'єром у п'ятницю", - заявив Блінкен.

Чому меседжі за Блінкеном різні і чи є суперечність

Що можуть означати різні меседжі від Маккола та Блінкена? Варіантів кілька. Конгресмен, по-перше, міг сказати про атаку заради власного піару, або озвучити застарілий інсайд, тоді як обставини вже змінилися. Тоді, звичайно, треба довіряти словам Блінкена, бо він особисто прокоментував питання. І тоді, схоже, новини щодо далекобійних ударів відкладаються.

Але не можна виключити, що інсайд є дійсним, незважаючи на слова держсекретаря. Рішення в Білому домі могло бути вже прийнято (за участю або навіть без участі "кульгавої качки" Байдена), а його розмова зі Стармером 13 вересня - дипломатична формальність.

Але ці версії взагалі-то можуть і не суперечити одна одній. Річ у тому, що США не потрібна згода Британії, щоб дозволити удари ATACMS по Росії. А ось британці, які давно готові дозволити використання ракет Storm Shadow для ударів углиб РФ, чекають на американський дозвіл, оскільки в ракетах використовуються комплектуючі зі США.

Тому теоретично Блінкен може 11 вересня привезти до Києва згоду Білого дому на далекобійні удари ATACMS (про що і йдеться у інсайді Axios). А Британія дозволить (або не дозволить) запускати Storm Shadow пізніше, після розмови Байдена та Стармера.

Чи отримає Україна дозвіл на удари ATACMS 

Україна закликає США дозволити використовувати ракети ATACMS для ударів по російських аеродромах. Це дозволить утримати частину Курської області та зменшити ефективність російської авіації, яка наразі гальмує наступ Збройних сил України на Курщині.

Інформатор писав, що Україна офіційно передала США список цілей для ударів ATACMS по території Росії. Водночас у Пентагоні побоюються ескалації, а також кажуть, що обмежена кількість цих ракет є однією з ключових причин, чому США не дозволяють Україні застосовувати ATACMS для далекобійних атак. Крім того, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі говорив, що російські сили перемістили 90% своїх бомбардувальників на відстань понад 300 км від українського кордону, що зменшує досяжність ракет ATACMS і робить їх використання менш ефективним.

Нагадаємо, адміністрація Байдена також не дає Британії та Франції дозволити Україні використовувати їхню зброю, таку як Storm Shadow/SCALP, за межами української території. Дозвіл від США тут потрібен через американські компоненти в ракетах.

The Economist 2 вересня спрогнозував, що у президента України Володимира Зеленського залишається остання нагода переконати Байдена та отримати дозвіл на далекобійні удари по РФ. На думку видання, цей шанс – зустріч на Генасамблеї ООН, яка відкривається 22 вересня у Нью-Йорку. Зеленський 7 вересня підтвердив, що якщо ситуація в Україні дозволить йому відлучитися в США, то він зустрічатиметься з Байденом і хоче домогтися дозволу на далекобійні удари по РФ американською зброєю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube