Кабмін подав до Ради проект держбюджету на 2025 рік: мінімальну зарплату та соціальні виплати заморозять

Курс долара у 2025 році очікується на рівні 45 гривень, бюджет країни зверстаний із дефіцитом

гроші, верховна рада, гривни
Кабмін подав до Ради проект бюджету України на 2025 рік: кошторис до першого читання подано вчасно, скоро дізнаємося про думку депутатів

У суботу, 14 вересня, у Верховній Раді зареєстрували проєкт Закону про Державний бюджет України на 2025 рік. Текст самого законопроєкту та супровідних документів вже опубліковано. Деталі проєкту бюджету доступні на сайті Ради.

Відомо, що проєкт Закону "Про Державний бюджет України на 2025 рік" отримав №12000. У картці законопроєкту на сайті Ради 14 вересня зазначається, що документ відправлено на розгляд до профільного комітету (бюджет так чи інакше обговорюватиметься у всіх комітетах парламенту, але головний там, природно, бюджетний комітет).

Держбюджет-2025: долар виросте, середня зарплата – теж: а ось мінімальну – заморозять

Нагадаємо, 13 вересне прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Уряд затвердив проєкт державного бюджету на 2025 рік. Він підкреслив, що Україна втретє за війну погодила бюджет вчасно. Документ ухвалили з показниками доходів на рівні 2 трлн грн та показниками видатків на рівні 3,6 трлн грн. При цьому курс гривні, який закладений у бюджеті на наступний рік, становить 45 грн за один долар. 

Зазначається, що інфляція на 2025 рік закладається плюс 9,5 %. Що стосується зростання ВВП, то в наступному році очікується лише + 2,7 %, і це менше, ніж цьогоріч.

У Кабміні заявили, що зростання курсу долара буде не одномоментним, а відбуватиметься протягом наступних 12 місяців. Що стосується середньомісячної заробітної плати українців, то тут теж прогнозується зростання. На 2025 рік вона встановлена на рівні 24 389 гривень. Натомість у документі вказано, що очікувана середня зарплата у 2024 році була 20 581 грн.

При цьому Кабмін пропонує відмовитись від підвищення мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму, від яких залежать розміри соціальних виплат. Документом пропонується установити з 1 січня 2025 року мінімальну заробітну плату:

  • у місячному розмірі - 8000 гривень;
  • у погодинному розмірі - 48 гривень

"Вказаний розмір мінімальної заробітної плати забезпечує досягнутий рівень цієї гарантії з урахуванням значного її підвищення у 2024 році (підвищення становило 16 відсотків, порівняно з 2023 роком)", - йдеться в пояснювальній записці до проєкту.

Проєктом пропонується установити з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

  • дітей віком до 6 років - 2563 гривні;
  • дітей віком від 6 до 18 років - 3196 гривень;
  • працездатних осіб - 3028 гривень;
  • працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні;
  • працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, - 2102 гривні;
  • працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, - 2102 гривні;
  • осіб, які втратили працездатність (мінімальна пенсія), - 2361 гривня;
  • осіб, які втратили працездатність, який застосовується для визначення розміру доплати за проживання на територіях радіоактивного забруднення, в тому числі за рішеннями суду, - 1600 гривень.

До слова, доходи держбюджету на 2024 рік були визначені в розмірі 1,77 трлн грн, а витрати - 3,36 трлн грн за закладеного середньорічного курсу 40,7 грн/$1. Щоправда, зараз Верховна Рада проголосувала у першому читанні за зростання видатків майже на 500 мільйонів гривень. Таким чином, якщо порівнювати, з поточною версією бюджету-2024, то витрати бюджету-2025 виростуть на 7%, а доходи - на 13%.

Держбюджет України-2025: пріоритети

Шмигаль пояснив, що документом передбачені три ключові пріоритети - оборона, фінансування захищених статей та підтримка регіонів й бізнесу. За словами голови КМУ, видатки на оборону зростуть щонайменше до 2,22 трлн грн, що передбачає ще більше грошей на виробництво дронів, зброї, військової техніки. 

Щодо фінансування захищених статей бюджету, йдеться, зокрема, про соцзахист, видатки на який передбачені на рівні 400 млрд. Шмигаль пояснив, що у 2025 році в Україні запланована індексація пенсій та субсидії для всіх, хто їх потребуватиме. 211 млрд грн скерують на медицину, а ще майже 170 млрд грн - на освіту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube