42 країни подали до суду на росію: коли путіну винесуть вирок

Читать на русском

Хто вже побував на лаві підсудних у Гаазі

Читать на русском
42 країни подали до суду на росію: коли путіну винесуть вирок

Хто вже побував на лаві підсудних у Гаазі

Міжнародний суд ООН, Міжнародний кримінальний суд та ціла низка інших європейських країн з універсальною юрисдикцією готові зробити все можливе, щоб притягнути росію та путінський режим до кримінальної відповідальності.

Інформатор розбирався, чи зможе кривавий диктатор путін особисто опинитися на лаві підсудних та які міжнародні суди розслідують скоєні росією злочини в Україні.

42 країни подали до суду на росію

Небачена, ймовірно, з часів Нюрнберзького процесу консолідація країн світу в бажанні притягнути росію та окремих її чиновників до кримінальної відповідальності. Наразі йдеться про два міжнародні кримінальні процеси: у Міжнародному суді ООН, який знайомий усьому світу справою про збитий росією Boeing-777 MH17, та у Міжнародному кримінальному суді. Чим відрізняються ці два суди, які часто плутають та які знаходяться у Гаазі? Якщо у Міжнародному суді ООН за всі вчинені в Україні злочини до відповідальності хочуть притягнути в цілому росію як державу-агресор, то у Міжнародному кримінальному суді йдеться вже про персональну відповідальність за вчинене путіним та його оточенням. І саме над притягненням до відповідальності диктатора працюють міжнародні юристи із різних країн світу.

Без допомоги союзників Україна не змогла б обійтись, оскільки наша країна не ратифікувала Римський статут, а це означає, що ми не можемо самостійно і безпосередньо подати позов проти росії до Міжнародного кримінального суду. Але станом на 11 квітня вже 42 країни, із тих 126, які ратифікували Римський статут, зробили це за нас.

42 країни подали до суду на росію: коли путіну винесуть вирок 1

«Всі вчинені окупантами злочини перераховані і в Женевських конвенціях, і в Римському статуті – договорі, яким керується Міжнародний кримінальний суд у Гаазі. Типів таких злочинів було багато, і йдеться не лише про геноцид, а й про згвалтування, про вбивства мирних громадян, які не пов'язані з геноцидом, про викрадення майна. Все це є воєнним злочином, на який поширюється юрисдикція Міжнародного кримінального суду в Гаазі», – наголосив Міністр юстиції України Денис Малюська.

І якщо з 2002 по 2018 рік цей суд розглядав лише перелічені міністром злочини, то вже 4 роки як цей же суд уповноважений розглядати і злочин агресії, який забороняє лідерам будь-якої країни «планувати, готувати, ініціювати або здійснювати» напад на іншу країну порушуючи статуту Організації Об'єднаних Націй.

Простіше кажучи, вперше після Нюрнберзького процесу Міжнародний трибунал отримав право судити підозрюваних у злочинах проти миру. Передбачається, що цей суд розглядатиме індивідуальну кримінальну відповідальність путіна та інших високопосадовців.

Спори про терміни: коли ж вирок

Звичайно ж, прогнози щодо розслідувань є різні: від 1 року до 10-15 років. Терміни дуже відрізняються, тому що юристи розуміють, з якими складнощами можуть зіткнутися прокурори. З одного боку, все просто, адже воєнним злочином є, наприклад, умисне бомбардування лікарні, школи або місця, де ховаються цивільні особи, або вбивство ворожих солдатів, що роззброїлися і здалися. З іншого боку, росія може стверджувати, що бомбардування було ненавмисним, або що будівля використовувалася ворожими військами, або що у ній зберігалася зброя. Тобто зараз вся пропагандистська машина кремля таки працює на те, щоб затягувати процес у суді, не визнаючи скоєних злочинів. Прикладів тому маса — від авіаобстрілів пологового будинку у Маріуполі до регулярного обстрілу звичайних цивільних об'єктів.

«Всі хочуть, щоб війна припинилася, позбавити Україну негайного болю та побачити головних злочинців на лаві підсудних. На жаль, це не станеться швидко», — сказала професорка міжнародного права Вашингтонського університету в Сент-Луїсі та радниця головного прокурора Міжнародного кримінального суду Лейла Садат.

І українська сторона це усвідомлює. Як зазначає завідувач кафедри міжнародних відносин Національного університету Києво-Могилянської академії Максим Яковлєв, світ уже пам'ятає приклади тривалих процесів. Наприклад, Югославія. За словами експерта, Україні варто налаштуватися на довгий розгляд, оскільки міжнародна Феміда працює досить повільно,

«На жаль, на другий день після такого суду ми не побачимо вбитого рашиста, який винен у тисячах смертей в Україні. Потрібно розраховувати, деякі можуть і 10-15 років йти. Але від цього в жодному разі не можна відмовлятися. Хай собі йдуть. На жаль, це не такий швидкий процес. Потрібно, щоб ми знали вироки: у кого і який. Ми – цивілізована країна, яка обрала цивілізований шлях! Ми ж не росія, де за все що завгодно можна одразу у в'язницю догодити, тому чекатимемо», – каже Максим Яковлєв.

У випадку з Україною варто враховувати і той момент, що у якнайшвидшому вердикті зацікавлені всі цивілізовані та адекватні сторони: від звинувачення до прокурора особисто. Наприклад, 13 квітня у Бучі побував прокурор Міжнародного кримінального суду, що не можна не вважати добрим сигналом.

«Ми тут, тому що у нас є вагомі підстави вважати, що скоюються злочини, які підпадають під юрисдикцію МКС. Нам потрібно розсіяти туман війни, щоб дістатися істини», – написали представники суду у Twitter.

Також на користь того, що процес буде проведений у максимально стислий термін, говорить і кількість країн, зацікавлених у винесенні вироку росії. І тут юристи, як українські, так і міжнародні, солідарні: навряд чи Міжнародний кримінальний суд (як і Міжнародний суд ООН) затягуватимуть процес. Ось лише як притягти винних до відповідальності.

Хто вже побував на лаві підсудних у Гаазі

Ще 14 квітня Офіс Генерального прокуратура України опублікував графіку, виходячи з якої Україна звинувачує росію у скоєнні більш ніж 6 400 злочинів агресії та воєнних злочинів з моменту повномасштабного вторгнення.

Крім того, низка інших країн збирають докази та передають їх до Гааги. Відповідно, розслідування, хай і не надто швидко, але завершиться вироком. А що далі?

 42 країни подали до суду на росію: коли путіну винесуть вирок 2

«Інструментів для притягнення до відповідальності на сьогоднішній день у світі практично немає. Зважаючи на те, що ми говоримо про ядерну державу з лідером, який і так вкрай рідко мандрує за кордон. Зараз ключовий виклик, який стоїть перед світоустроєм — це коли суди вже винесли свій вердикт, спираючись на ті докази, які вже збираються і передаються, яким чином притягнути російське керівництво вже сьогоднішнього політичного режиму до відповідальності. Тому що у разі зміни політичного режиму зрозуміло, що притягнення до відповідальності станеться. Але якщо путін буде ще при владі, і рішення суду вже буде, а інструменти залучення виявляться неефективними, це покаже слабкість усієї світової архітектури», – пояснює політолог Олег Саакян.

На жаль, вже є приклад невиконання рішення Міжнародного суду, хай і суду ООН. 16 березня Міжнародний суд ООН вимагав від росії зупинити війну проти України. Але цілком передбачувано, що Москва відкинула звинувачення і відмовилася зупиняти «спецоперацію» на території нашої держави.

Проте українські судові органи ясно дали зрозуміти, що планують порушувати кримінальні справи проти росіян і в інших країнах, наприклад, у країнах Європи, які ухвалили універсальну юрисдикцію, згідно з якою злочини проти цілого людства можуть бути розглянуті судом будь-якої країни, необов'язково міжнародним.

І задля справедливості варто нагадати, що свого часу на лаві підсудних за підсумками міжнародного трибуналу побували: Слободан Мілошевич у 2002 році був звинувачений у воєнних злочинах, які скоїв ще у 1990-х роках; колишній лідер Лівії полковник Муаммар Каддафі у 2011 році; 2012 року колишній президент Кот-д'Івуар Лоран Гбагбо.

Раніше Інформатор писав, що Канцлер Німеччини Шольц заявив, що росія не має виграти війну проти України

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.