Звірка із законом: навіщо Офіс генпрокурора замовив Антикорупційний форум декоратору «Кварталу 95»

Читать на русском

Навіщо Офіс генпрокурора пішов від тендеру

Читать на русском
Звірка із законом: навіщо Офіс генпрокурора замовив Антикорупційний форум декоратору «Кварталу 95»

Навіщо Офіс генпрокурора пішов від тендеру

Офіс генерального прокурора організував Антикорупційний форум за схемою, яка, на думку політологів, зазнає іміджевих втрат для України. Крім того, закупівля послуг для форуму без відкритих торгів, за словами юристів, виглядає, м'яко кажучи, дивно. Незважаючи на те, що процедурних моментів дотримано майже повністю, пояснення таких дій фахівці не знайшли.

Інформатор розбирався на етапах укладання договору та відповідності документів українському законодавству.

У чому суть питання

9 грудня в Україні відбулася конференція «Сім років антикорупційної реформи» (далі – Антикорупційний форум). Як написала на своїй сторінці у Facebook генеральна прокурорка України Ірина Венедиктова, організовано захід Національним антикорупційним бюро України за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) та організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «Взаємодія» (SACCI).

«Влітку в Офісі Генпрокурора відбулася перша за останні п'ять років масштабна координаційна нарада керівників правоохоронних органів з питань протидії корупції, де визначено спільні практичні заходи, які зараз ефективно реалізуються. Результатами такого підходу є збільшення на 17,5% кількості направлених до суду корупційних кримінальних проваджень – близько 3 тис та на чверть – кількість осіб, стосовно яких обвинувальні акти скеровано до суду, а це 3,5 тис», - написала Венедиктова.

Але, як виявилось, виходячи з даних сайту держзакупівель Prozorro, організацією форуму займалося не лише НАБУ, а й Офіс генерального прокурора. І організаційна частина, покладена на Офіс, стосувалася саме фінансових питань. Як з'ясувалося, перший заступник генпрокурора Роман Говда 30 листопада підписав два дуже цікаві договори з фізичною особою-підприємцем Олійником Віталієм Петровичем.

Звірка із законом: навіщо Офіс генпрокурора замовив Антикорупційний форум декоратору «Кварталу 95» 1

Звірка із законом: навіщо Офіс генпрокурора замовив Антикорупційний форум декоратору «Кварталу 95» 2

Звірка із законом: навіщо Офіс генпрокурора замовив Антикорупційний форум декоратору «Кварталу 95» 3

Звірка із законом: навіщо Офіс генпрокурора замовив Антикорупційний форум декоратору «Кварталу 95» 4

Що тут цікавого? По-перше, обидва документи стосуються схожих послуг: оформлення і матеріального забезпечення зали у КВЦ «Парковий», де проводили форум. По-друге, сума замовлення ідентична в обох договорах – 199 982,78 грн. І, по-третє, згідно з інформацією з відкритих реєстрів, мешканець міста Бровари Віталій Олійник зареєструвався як фізична особа підприємець лише у вересні 2021 року. Раніше Олійник державних тендерів не вигравав. А тут з ним одразу уклали договір, та ще й на послуги з організації форуму, де українські можновладці розповідають про успіх у боротьбі з корупцією.

Але це ще не все. Як пише УП, згідно з даними спеціалізованих програм, номер телефону Олійника неодноразово підписували з позначками, які можуть свідчити про співпрацю зі студією «Квартал 95», яка раніше належала президенту Володимиру Зеленському.

Зокрема, чоловіка позначали як «Віталій Декорації Квартал», «Декоратор 95», «Декор Ліга Сміху» і т.д.

Звісно, ​​прямих доказів зв'язку Олійника та Зеленського немає. Крім того, не можна назвати все вищеописане порушенням. Але дуже багато дивних збігів у цій історії.

Формальне дотримання процедури

Почнемо із суми договорів та проведення закупівель в обхід конкурсу.

Що каже закон. Відповідно до статті 3 закону «Про публічні закупівлі», придбання замовником товарів, робіт та послуг вартістю від 50 тисяч гривень до 200 тисяч гривень здійснюється без оголошення конкурсу.

Думка юристки.

«Формально, жодних порушень немає. Сума менша за 200 тисяч гривень - на 17 гривень 22 копійки. Наступна сума ідентична. Дивно, але законно. Чи могли вони поєднати все в одну послугу та оголосити торги? Могли. Але так, як зробили, теж можна, хоч і трохи дивно. Виглядає так, ніби спеціально все зробили, щоб уникнути торгів», - коментує Інформатору юристка, фахівчиня із закупівель Ганна Чичеріна.

Виникає цілком логічне питання, навіщо Офісу генпрокурора знадобилося ухилятися від проведення відкритого прозорого конкурсу, який знижує корупційні ризики? Тим більше, що і форум, який вони організовували, – Антикорупційний. Ймовірно, на те, щоб відмовитися від тендеру, Офіс мав серйозні причини, про які в протоколі ні слова.

Що каже закон. Відповідно до тієї самої статті 3 закону «Про публічні закупівлі», закупівлі на суму від 50 тис. грн до 200 тис. грн в обхід конкурсу можливі лише у певних випадках, які мають бути вказані замовником. Що ж сталося при організації Антикорупційного форуму, дізнатися не вдасться. Незважаючи на те, що Офіс генпрокурора вивісив протокол рішення та спробував пояснити, чому закупівля послуг проходила в обхід конкурсу, суть причини там все одно не вказана. Лише розмиті загальні формулювання.

Звірка із законом: навіщо Офіс генпрокурора замовив Антикорупційний форум декоратору «Кварталу 95» 5

Звірка із законом: навіщо Офіс генпрокурора замовив Антикорупційний форум декоратору «Кварталу 95» 6

Думка юристки.

«У протоколі вони послалися на п.3.ч.7. ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі», але не конкретизували обставини, не вказали у зв'язку з чим виникла термінова потреба. За своїм досвідом та зі своєї практики можу сказати, що на тих підприємствах, де я займалася закупівлями (приватні, комунальні), чітке обґрунтування було обов'язковим. Я розуміла, що розмиті формулювання особисто для мене були небезпечні штрафами при аудиторських та будь-яких інших перевірках», - каже юристка.

Звичайно, таку поспішність з укладанням договору та відмову від конкурсу можна пояснити тим, що Офіс генерального прокурора лише в останній момент вирішив допомогти колегам з НАБУ з організацією. Формально замовник встиг усю процедуру провести вчасно і закон не порушити.

Що каже закон. Якщо замовник вирішив уникнути конкурсу, то він самостійно протягом 3 днів з моменту укладення договору з виконавцем має опублікувати звіт на сайті держзакупівель. Нагадаємо, договір між Олійником та першим заступником прокурора було укладено 30 листопада.

Думка юристки.

«Знову ж таки, формально термін дотриманий, оскільки на сайті держзакупівель ми бачимо, що договір від 30 листопада, опублікували інформацію 3 грудня. І сам форум 9 грудня. Все прямо чітко спрацьовано, термінів день у день дотримано», - коментує Ганна Чичеріна.

Думку колеги щодо формальності дотримання закону поділяє ще одна фахівчиня із закупівель Катерина Самсонова. Вона згадує свій досвід проходження аудиторської перевірки у ролі секретарки тендерного комітету підприємства.

«Завжди потрібно дуже чітко пояснювати, чому компанія уникає торгів. Однозначно, можуть бути різні обставини, але щоб уникнути проблем, а в цьому випадку ще й недовіри, завжди варто пояснювати, чому робимо так, а не так. Я пам'ятаю, як компанія, в якій займалася закупівлями, пояснила переговорну процедуру тим, що послуга закуповується у природного монополіста. Мені здавалося, що це чітке роз'яснення, адже ніхто інший на торги вийти не може. І в законі є норми про природні монополісти. Але нас мало не оштрафували за таке формулювання, ми дуже довго оскаржили це рішення в Антимонопольному комітеті. А тут... Занадто ризиковано вся ця закупівля виглядає. Ще й цей зв'язок зі студією «Квартал 95». Так, це не звинувачення. І, можливо, немає нічого страшного, що Офіс генпрокурора купує щось у колишніх колег глави держави. Але тут якраз і варто було б вийти на відкриті торги, щоб уникнути таких неприємних наслідків», - пояснює Самсонова.

По суті, нічого кримінального в реалізованій схемі немає. За словами політолога Ігоря Павленка, вся ця історія для внутрішнього споживача (українця) не має особливого значення, хоч і виглядає підозріло.

«Закон порушений не був? Не був. Процедуру дотримано? Так. Все інше півтони. Дипломатія, якщо хочете. І ось ці півтони якраз важливі для наших західних партнерів. Антикорупційний форум за підтримки європейських партнерів та організований в обхід конкурсу. Дрібниця. Договір із колишнім колегою президента? Дрібниця. Але навіщо це було робити? Дивимося... А відповіді це питання немає. Народ може багато стерпіти, а ось імідж України в очах світового співтовариство псується та псується. Курс на ЄС та НАТО? Потім не варто дивуватися, що нас туди не беруть», - каже політолог.

Курс на Євросоюз передбачає синхронізацію українського законодавства із європейським. У цьому напрямі Україна хоч і дуже повільна, але рухається. А ось із реалізацією положень законів та самодисципліною в нашій країні поки що все не так гладко. І поки органи, покликані боротися з корупцією, показуватимуть приклад того, наскільки законно можна оминути законодавство, членство в альянсі чи ЄС залишатиметься недосяжною мрією.

Раніше Інформатор публікував матеріал про Стратегічну угоду Україна-США: безпека в обмін на реформи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.