Ім’я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить
Українське законодавство передбачає чіткий порядок зміни прізвища, власного імені чи навіть по батькові — як для повнолітніх осіб, так і для осіб, які ще не досягли 18 років. Кожна людина може реалізувати своє право на зміну імені без зайвих перешкод. У Міністерстві юстиції пояснили основні аспекти цього процесу.
Ім’я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. З якого віку доступна послуга:
Куди звертатися
Заява про зміну імені подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) за місцем проживання. Для осіб, які постійно проживають за кордоном, — до консульської установи. Заява про зміну імені подається у письмовій формі за умови пред’явлення паспорта громадянина України. Для зміни імені фізичної особи, яка досягла чотирнадцятирічного віку, разом з відповідною заявою подається свідоцтво про народження та довідка з місця проживання. Перелік необхідних документів
Під час подання заяви про зміну імені працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану звіряє вказані в ній відомості з поданими документами та у разі особистого звернення заявника, попереджає його про встановлену законодавством відповідальність за повідомлення неправдивих відомостей і про необхідність обміну паспорта. Якщо змінити ім’я хоче фізична особа, яка досягла 14-річного віку, до її заяви обов’язково додається письмова згода батьків або піклувальника. У більшості випадків потрібна згода обох батьків.
Вартість послуги
Зміна імені проводиться після сплати заявником державного мита або для громадян України, які постійно проживають за кордоном — сплати заявником консульського збору. Поточна вартість послуги становить:
Строки розгляду заяви
Заява про зміну імені розглядається у строк до трьох місяців з дня її подання. У разі наявності об’єктивних підстав (наприклад, необхідності додаткових перевірок, уточнення обставин чи отримання відповідей від інших органів) цей строк може бути подовжено, але не більше ніж до шести місяців.
У межах цього періоду орган державної реєстрації звертається із запитами до Національної поліції, щоб перевірити наявність обставин, які можуть стати підставою для відмови у зміні імені. Зокрема, йдеться про:
Після завершення перевірки приймається рішення про дозвіл або відмову у зміні імені. Відмова надається у письмовій формі з обґрунтуванням причин.
Видача свідоцтва про зміну імені
У разі прийняття позитивного рішення, заявникові надається письмовий дозвіл на зміну імені, на підставі якого він має право завершити процедуру. Для цього необхідно протягом трьох місяців з моменту отримання дозволу звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, що його видав, для внесення відповідних змін до актових записів цивільного стану та отримання свідоцтва про зміну імені.
Якщо протягом трьох місяців з дня видачі дозволу на зміну імені особа не звернеться для державної реєстрації, дозвіл втрачає чинність, і вся процедура має бути розпочата заново. Тобто, у такому випадку необхідно буде знову подавати заяву, пакет документів та проходити весь шлях, включно з перевірками та очікуванням рішення.
Звертаємо увагу, що після реєстрації зміни імені громадянину також необхідно буде звернутися до відповідних органів для оновлення своїх документів, зокрема паспорта, ідентифікаційного коду, документів про освіту, прав власності тощо — відповідно до нового імені, зазначеного у свідоцтві.
Якщо втрачено документ на нерухоме майно, що був виданий після 1 січня 2013 року, то відомості про нього містяться у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Витяг з цього реєстру дає право розпоряджатися цим майном чи подавати, наприклад, заяву на компенсацію, якщо воно пошкоджене чи знищене. Витяг можна замовити онлайн на порталі Дія чи звернутися до ЦНАПу, чи нотаріуса і отримати його в паперовій формі. Якщо документ було оформлено до 1 січня 2013 року і ці відомості не були внесені Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, то потрібно звертатися до нотаріуса чи органу, що видав цей документ. Якщо отримати дублікат неможливо (втрачено архіви), то потрібно звертатися до суду.
У випадку втрати або викрадення паспорта потрібно оформити новий. Для цього потрібно звернутися до Державної міграційної служби Необхідні документи для відновлення паспорта: заява встановленого зразка про втрату/викрадення паспорта; витяг з ЄРДР (якщо паспорт викрадено в Україні); документи, що посвідчують особу та підтверджують статус (для бездомних, ВПО, осіб за кордоном); фото 10×15 см (для осіб з обмеженою мобільністю або під вартою/лікуванням); паспорт для виїзду за кордон (навіть з простроченим строком дії); заява про зняття з консульського обліку (за потреби); документи про сплату адміністративного збору або звільнення від сплати; документ законного представника та довіреність (за потреби); картка платника податків; документи про місце проживання, дітей, шлюб/розлучення, зміну імені. Виготовлення паспорта відбувається впродовж 20 днів. Якщо паспорт потрібно терміново — впродовж 10 днів. Вартість адміністративного збору 558 грн, для термінового — 928 грн. Крім того, за втрату паспорта доведеться сплатити штраф (від 17 до 51 грн).
Військовий квиток може існувати у двох форматах: електронний, паперовий. Зверніть увагу, що лише паперовий є обов’язковим для багатьох процедур. Внести зміни до облікових даних або знятися з військового обліку без паперового квитка неможливо. Кожен військовозобов’язаний, резервіст, призовник має надійно зберігати військовий квиток, стежити за своєчасним і точним внесенням до нього змін та дотримуватися правил військового обліку. Втрата чи пошкодження військового квитка — це правопорушення. За це передбачено штраф — від 510 до 850 гривень. Якщо це сталося повторно або під час дії воєнного стану, штраф більший — від 850 до 1700 гривень. Щоб відновити втрачений квиток: військовозобов’язаним, призовникам або резервістам потрібно подати заяву керівнику районного (міського) ТЦК та СП та надати кольорову фотокартку 3×4 см. Військовослужбовцям подати рапорт командиру про причини втрати. По факту розгляду рапорту буде розпочате службове розслідування. Після його завершення надати такі документи: рапорт про причини втрати військового квитка, паспорт - матове фото 3×4 см без куточка, пошкоджений документ або його залишки (за наявності), витяг з наказу про результати службового розслідування (якщо документ втрачено). Військовий квиток буде замінений протягом п’яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) ТЦК та СП або його відділі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.